€459- Verbod op boerka is er nog lang niet reiskatern.nl 10 Exclusieve Lezersreis Langlaufen winterwandelen Feldkirch Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc De gebitten van Nederlandse tieners zien er steeds slechter uit. Een van de oorzaken: energiedrankjes. Positief nieuws: bij kleuters gaat het iets beter met hun tanden. Cyril Rosman Leiden Soms ziet kindertandarts Lina Ja- sulaityte tieners in haar behandel kamer bij wie de tanden afgesleten zijn tot aan het tandbeen. Die pu bers klagen dat hun tanden toch wel erg gevoelig zijn. „Als ik dan vraag: wat drink je zo al? lachen ze en zeggen ze: energiedrankjes en frisdrank. Dan weten ze zelf ook wel waar het misgaat." Uit het 'Signalement Mondzorg 2or8' blijkt dat dit steeds vaker ge beurt. Waar in 201127 procent van de u-jarigen al een keer gaatjes had, is dat nu gestegen tot 39 procent. Voor 17-jarigen steeg dat percen tage van 61 naar 66 procent. Oorzaken? Al van jongs af aan niet vaak genoeg poetsen en te vaak eten en drinken. „Een van de pro blemen is dat ze hun drankjes vaak niet in een één keer opdrinken, maar steeds een slokje. Dan baden je tanden steeds opnieuw in de sui kers en zuren", zegt Annemarie Schuller, de TNO-onderzoekster die aan het rapport werkte. Tand- deskundigen adviseren maximaal zeven 'eetmomenten' per dag: drie hoofdmaaltijden en vier tussen doortjes (die laatste bij voorkeur gezond). „Het gaat om de frequen tie, de toestand in je mond moet tussendoor kunnen normaliseren." Tandarts Jasulaityte ziet ook nog een andere oplossing: „We moeten - water hipper maken. Als water nou wordt verkocht in heel luxe flesjes, krijgt het misschien meer status en gaan pubers dat drinken." Kleuters In het signalement staat ook goed nieuws: waar in 201141 procent van de 5-jarigen al een gaatje had, is dat percentage nu gedaald tot 24 pro cent. De onderzoekers denken dat dat komt omdat er na eerdere alar merende rapporten meer aandacht kwam voor de slechte toestand van de kleutergebitten. „Er zijn een paar grote projecten opgezet, we denken dat dat heeft geholpen", zegt Schuller. Hoopgevend: „Als je ouders je niet al jong aanleren goed te poetsen, dan doe je het later zelf ook niet." Het is een trend die ook jeugdtandarts Circe van Es van kinderverwijspraktijk Uitblin kers in Leiden ziet. „Veel ouders met jonge kinderen vragen wat het goede moment is om kin deren mee te nemen naar de tandarts. Zo vroeg mogelijk, dan zijn ze bekend met de omgeving, weten ze dat zo'n stoel niet eng is. Vanaf een jaar of 3 kunnen we dan ook in hun mond kijken." PC DEN HAAG De invoering van het boerkaverbod laat nog minimaal zeven maanden op zich wachten. Eerst moeten er afspraken komen over de manier waarop het verbod wordt gehandhaafd. Daarmee maakt minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) geen haast. De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema is niet van plan om het boerkaverbod in scholen, open baar vervoer, zorginstellingen en andere overheidsgebouwen te handhaven. „Ik vind dat zó niet bij onze stad passen", zei ze eerder. Ook Utrecht en Rotterdam weige ren boetes uit te delen aan boerka- dragers. Daarmee spreken de burgemees ters vóór hun beurt, reageerde Ol longren gisteren. Het boerkaverbod is nog niet eens van kracht. Hoewel de Eerste Kamer afgelopen juni al instemde met het gedeeltelijke ver bod op gezichtsbedekkende kle ding, moet het kabinet nog een da tum bepalen waarop de wet ingaat. Dat gebeurt pas na overleg met verschillende sectoren, over de handhaving, zegt Ollongren. Hoe lang die gesprekken gaan duren, is onduidelijk. „1 januari wordt in elk geval niet gehaald", aldus de minis ter. Maar als de wet ingaat, geldt het verbod overal. Oók in de grote ste den, benadrukte premier Rutte gis teren nog een keer. 8-daagse langlauf-/ wandclreis Oostenrijk Aankomstdata en prijzen Vanaf De wereld is Kras dinsdag 27 november 2018 Tienergebit slechter, tanden kleuters beter dan in 2011 Minder jonge kinderen hebben nu gaatjes. De afname sinds 2011 is 17 procent, fotodreamstime n Vertrek van 19 januari t/m 2 maart 2019 Inclusief busreis, verblijf, diner, ontbijt en Nederlandse reisleiding Gratis wandelset (wandelstokken en snowgrips t.w.v. 15) of langlaufmateriaal (latten, schoenen en stokken t.w.v. 39) Klantbeoordeling 8,9 Buiten een adembenemend mooi winterlandschap en binnen de typische Oostenrijkse gezelligheid, dat is wat u van deze langlauf- en wandelvakan tie mag verwachten. Deze week maakt u kennis met de regio Vorarlberg; klein maar fijn en zeker niet minder mooi. Dat wordt genieten! Per Comfort Class touringcar rijden we naar onze vakantieplaats Feldkirch. De komende dagen ontdekt u samen met de langlauf- of wandelbegeleider wat deze prachtige regio te bieden heeft. We starten de week rustig in het Silbertal en reizen o.a. af naar de wereldberoemde wintersportplaats Lech, het panoramische Silvretta Bielerhöhe en Bödele aan de Losenpas. Een dag geen zin om de latten onder te binden? Dan kunt u gerust met de wandelgroep mee wandelen. Hotel Weisses Kreuz Dit sfeervolle 4-sterrenhotel ligt op ca. 2,5 km van het mooie centrum van Feldkirch. U bevindt zich hierin de deelstaat Vorarlberg, nabij de grens met Duitsland, Zwitserland en Liechtenstein. Het hotel beschikt over een lift, restaurant, bar, fitnessruimte en sauna. De kamers zijn voorzien van televisie, gratis wifi en badkamer met bad of douche, toilet en föhn. Een deel van de kamers heeft ook een balkon. Inbegrepen: Reis per Comfort Class touringcar Ervaren chauffeuren reisleider Nederlandse langlauf-en wandel begeleider 7 nachten verblijf in Hotel Weisses Kreuz o.b.v. ontbijt en diner Lezersprijs 8 dagen nü vanaf €459,- Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen. Gratis wandel- of langlaufmateriaal Vele leuke extra's Stamppotbuffet in Nederland bij terugkomst Niet inbegrepen: reserveringskosten 19,50 en Calamiteitenfonds 2,50 (beide per boeking en verplicht) II II II R II II II II II II II Op de website staat vermeld wat niet is inbegrepen. Prijzen zijn vanafprijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds Meer informatie en boeken: ga voor Langlaufen winterwandelen Feldkirch naar onze website reiskatern.nl/pzc/LR83440 of bel met Kras 088-0885 886 (lokaal tarief) o.v.v. reisnummer LR83440. Deze aanbieding is geldig t/m 10 december 2018.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10