Franse journalist maakt reconstructie 8 ZELDZAME ZIEKTE BROER EN ZUS Zes kinderen in Nederland lijden aan de stofwisselingsziekte CLN2. Twee van hen zijn Pip (4) en Teun (2), de kinderen van Richard en Lotte. Zij zullen nooit volwassen worden. Wat deden Nederlandse jihadisten in Syrië en Irak? een Duitse ex-jihadist in het boek. „Boutahar zou onthoofd worden, maar hij verzette zich. Zijn vroegere ondergeschikten gooiden hem toen op de grond en schoten een kogel door zijn hoofd. Zijn lichaam werd daarna in een put gegooid." In de jaren erna kregen inlich tingendiensten een aantal keren tips dat de Nederlander nog wel in leven zou zijn. Maar zijn familie verklaarde tegenover Matthieu Suc: hij is dood. Boutahars Nederlandse vrouw belde in september 2014 met zijn moeder. Ze zei: „De volgende keer dat we hem zullen zien, is in het paradijs." Terreurbeweging IS heeft jarenlang een geheime dienst gehad die mede werd geleid door een Nederlander. Onder zijn leiding werden Wes terse gijzelaars in Syrië verhoord en gemarteld. Hij werkte samen met jihadisten die later aanslagen pleeg den in Parijs en Brussel. Het gaat om Mohamed Amine Boutahar, geboren in Rabat in Ma rokko, maar met een Nederlands paspoort en opgegroeid in Neder land. Zijn vader was de consul van Marokko in Den Bosch. Dat blijkt uit onderzoek van de Franse journalist Matthieu Suc. „Boutahar stond heel hoog in de hiërarchie van IS. Hij was een van de leiders van hun geheime dienst, de zogeheten Amniyat. De Nederlander was belast met het ontmaske ren van spion nen, bijvoor beeld van Wes terse inlichtin gendiensten." Suc doet al ja renlang onder zoek naar IS. Hij sprak met geheime diensten, met gevangenen van IS en met (ex-)ji- hadisten. In Frankrijk is nu een lij vig boekwerk van hem verschenen over de geheime dienst van de ter reurbeweging. Daarin is een promi nente rol weggelegd voor Boutahar. Bij IS had hij een bijnaam: Abou Obeida al-Maghribi. Over zijn rol als terrorist waren tot nu toe nau welijks details bekend. Matthieu Suc maakt, op basis van gesprekken met betrokkenen, voor het eerst een nauwgezette reconstructie. „De Nederlander was in 2013 en 2014 in Syrië", vertelt Suc in een vraaggesprek met deze krant. Bou tahar was toen zo'n 20 jaar oud. „Vóór die tijd reisde hij al regelma tig heen en weer van Nederland naar Syrië. Dat was in 2011 en 2012. Zijn familie heeft me verteld dat hij in Nederland is geradicaliseerd. Hij trok daar op met andere moslim extremisten." Als tiener spijbelde hij veel. Zijn vader, de consul in Den Bosch, hielp hem aan een baantje: hij kon aan de slag op het Marokkaanse consulaat in Utrecht. Hij trouwde met een psychologe en ze kregen twee kin deren. Ondertussen radicaliseerde hij en bereidde hij zich voor op de gewapende strijd. „Zes maanden lang deed hij met andere aspirant- jihadisten in de bossen bij Utrecht mee aan paramilitaire oefeningen." Op 1 april 2013 vertrok hij naar IS- gebied. Zijn Nederlandse vrouw, die hem met de kinderen achterna reisde, stuurde foto's naar familie in Nederland, waarop de kinderen met plastic kalashnikovs spelen. Boutahar was intelligent en klom op tot hoofd contraspionage van IS in Aleppo. De kelders van het oog ziekenhuis dienden als gevangenis. „Nieuwe gevangenen werden daar bij binnenkomst aan hem voorge leid", schrijft Suc. „Hij was lang en mager en droeg een lang beige ge waad. Hij had vaak een bivakmuts op en had een baard." Boutahar leidde het verhoor. Hij wilde bijvoorbeeld te weten komen of door IS gekidnapte Westerse journalisten in Syrië eigenlijk spio nagewerk deden. „Hij vroeg de ge vangen naar hun identiteit en waarom ze in Syrië waren. Hij sprak Arabisch, Engels, Duits en Frans. De antwoorden filmde hij met zijn mobiele telefoon." Boutahar was meestal gematigd tijdens die ver horen. Het wa ren zijn onder geschikten die martelden. In het boek van Suc spreken ex-ge vangenen over de ziekenhuis kelders waar 'van 20 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens wordt gemarteld'. Die onderge schikten ontpopten zich later in West-Europa tot terroristen. Een van Boutahars medewerkers was de Fransman Mehdi Nemmouche. „Die was extreem, gewelddadig en sadistisch". Nemmouche pleegde in mei 2014 de aanslag op het Joods Museum in Brussel, waarbij vier doden vielen. Een andere jihadist die in het zie kenhuis onder Boutahar werkte, was Najim Laachraoui. Deze Belg leverde de explosieven voor de aan slagen op 13 november 2015 in Parijs. Op 22 maart 2016 was Laachraoui een van de zelfmoordterroristen die een aanslag pleegden op het Belgi sche vliegveld van Zaventem. „Bou tahar was de baas van heel veel mensen die later betrokken waren bij aanslagen in Europa", aldus Suc. De Nederlandse leider van de IS- contraspionage overleefde de oorlog niet. Hij werd er door zijn superieu ren van beschuldigd zélf een spion te zijn. „Ik heb tientallen betrokke nen gesproken en op één na zeggen ze allemaal dat hij spioneerde voor de Britten", schrijft Suc. In het voorjaar van 2014 werd het vonnis geveld. Er was een openbare bijeenkomst van IS op het binnen plein van een gevangenis, vertelt In de woonkamer van het Alphense gezin Stoltz-Oosterom is het een gezellige boel. Pip zit op de bank te kleu ren, haar broertje rent het huis door. Als het gezin aan tafel gaat zitten voor het interview, wordt Pip in een aangepaste stoel gezet. Zelfstan dig zitten gaat niet altijd meer. Vorig jaar kerst begon het. Pip ging moeilijk lopen en viel veel. Haar ouders en de huisarts dachten eerst dat het tijdelijk was en wel over zou gaan, hele maal omdat Pip geboren werd met heupdysplasie. Maar de 3-jarige ging steeds verder ach teruit. Lotte besloot een andere huisarts en een fysiotherapeut te bezoeken met haar dochter. Die zagen direct dat er iets mis was. „Meteen daarna zijn we begonnen met onderzoeken bij het LUMC. Dat moest een paar keer per week. Iedereen dacht dat het wel over zou gaan, dat het wel goed zou komen. Wij ook", vertelt Lotte. Inmiddels holde Pip achter uit. Niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk. Richard: „Er werd ook een genetisch on derzoek gedaan. We gingen er wel van uit dat ze daar iets zou den vinden." Op 30 mei van dit jaar kwam de uitslag van het onderzoek. „Toen ze ons met drie man sterk kwamen halen, wisten we dat het mis was. Ze zeiden: 'We hebben slecht nieuws.' Dan zakt de grond onder je voeten weg." Het gezin kreeg het desastreuze bericht dat Pip CLN2 heeft, een metabole stof wisselingsziekte waaraan in Nederland zes kinderen lijden. Richard en Lotte hadden er nog nooit van gehoord. Richard: „Ook voor de artsen was het vaag. Ik vroeg: 'Hoelang heeft ze nog?' Dat is iets wat je echt niet wilt vragen. Het antwoord was dat ze 8 tot 12 jaar zou worden." Na de uitslag is het stel veel gaan nadenken en gaan lezen. Geen makkelijke klus, want er is niet veel bekend over de ziekte. Lotte: „We zijn naar het Erasmus MC-Sophia gegaan. Daar werkt een arts die zich be zighoudt met metabole ziekten. We zijn heel blij met hem, hij is ons aanspreekpunt en ook onze hoop. Want je wilt niet stilzit ten als je zoiets hoort, je wilt iets doen." De arts vertelde over een en zymtherapie in Hamburg, waar een jaar geleden in Rotterdam ook mee is gestart. In Hamburg worden er tientallen kinderen mee behandeld. „Wat het doet, weet je niet precies, want er zijn zo weinig kinderen met deze ziekte. En ieder verhaal is an ders. Maar we hebben goede hoop dat het aftakelingsproces van de ziekte wordt vertraagd door de therapie." Toen ze ons met drie man sterk kwamen halen, wisten we dat het mis was Twee weken nadat Lotte en Richard dachten dat hun wereld niet nog verder in kon storten, gebeurde dat toch. CLN2 is erfe lijk, dus Teun werd getest. De kans dat hij de ziekte ook zou hebben, was één op vier, legde de neuroloog uit, maar hij was positief gestemd. Twee weken nadat hij getest werd, ging de telefoon. „Als het erg is, bellen maandag 26 november 2018 Nederlander leidde voor IS martelingen GO Les espions de la Terreur, Matthieu Suc, Harper Collins, 404 blz. Enkele honderden Nederlanders vertrokken de afgelopen jaren naar Syrië en Irak om mee te vechten met IS. Een van hen blijkt een leidinggevende functie te hebben gehad bij de terroris ten, blijkt uit een nieuw boek. Frank Renout Parijs Ruim 300 Nederlanders zijn de afgelopen jaren naar Syrië en Irak gereisd om zich aan te sluiten bij IS of een an dere jihadistische organisatie. Wat ze hebben gedaan, blijft vaak onduidelijk. Wie in de Nederlandse recht banken luistert naar terugge keerde Syriëgangers, zou bijna gaan denken dat in Syrië en Irak amper gevochten is. De terugkeerders hebben dat in ieder geval nooit gedaan. Ze waren medisch verzorger, kok of ze hadden een snoep winkel. Ja, misschien hebben ze een keer wacht gelopen, maar gevochten? Nee. Dit klopt uiteraard niet met de rapporten van Europese in lichtingendiensten, die stellen dat Europese strijders veel vuldig hebben meegedaan aan de gevechten in het strijd gebied, zich schuldig moeten hebben gemaakt aan gruwel daden en met regelmaat ook prominente posities innamen in terreurgroepen als IS of Jabhat al Nusra. Het toont wel aan hoe lastig het voor diezelfde inlichtin gendiensten en voor de Ne derlandse justitie is om pre cies in beeld te krijgen wat elke individuele Nederlandse Syriëganger op zijn of haar kerfstok heeft. De meeste te rugkeerders worden veroor deeld voor het zich aansluiten bij een terroristische organi satie. Specifieke acties zijn tot nu toe nauwelijks aan bod gekomen in de rechtszaal. Tara Riem Aiphen aan den Rijn II -Richard, vader De enige foto van Mohamed Amine Boutahar, waarvan niet eens zeker is dat hij het is die erop staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8