'Fout implantaat: veel doden' Risicovolle hypotheek verhuist vaak gewoon mee 5 In Engeland wordt het nu echt spannend Het is onmogelijk om de tekst van het akkoord nog te veranderen Lagerhuis moet het brexit-verdrag ook goedkeuren, en het is nog lang niet zeker dat dit gaat gebeuren. Labour is tegen, de Schotten zijn tegen, de Noord-Ieren dreigen ook met een 'nee' en, het ergste van al les, een flink deel van Mays eigen Conservatieven veegt de vloer aan met het akkoord. De loopgraven worden weer betrokken en de strijdende partijen brengen hun zware geschut opnieuw in stelling. „Project Fear (Project Angst) wordt weer van stal gehaald", klonk het in de Britse media. De boodschap, uit beide kampen: het is dit of Ar mageddon. Mocht er begin december toch een 'yes' klinken vanuit het Lager huis, dan begint het volgende hoofdstuk. De dag na het vertrek van de Britten op 29 maart begin nen de officiële gesprekken over de toekomstige relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en de EU. „Het moeilijkste van alles", aldus een diplomaat die de afgelopen maanden dicht op het vuur zat. De politieke verklaring van gisteren biedt hiervoor het kader. Belang rijke punten: de grens met Noord- Ierland (die moet 'zacht' blijven), visserijrechten (mogen Britten en vastelanders in eikaars wateren blijven vissen?) en het zogenaam de levelplayingfield (VK en EU moeten op gelijke voet handel kunnen drijven, dus geen tarieven of beperkingen over en weer). Rolt er een parlementair 'no' uit, dan ziet de wereld er heel anders uit en vertrekken de Britten zon der enige afspraak uit de EU. Dat is weliswaar precies wat de fanatieke brexiteers willen, 'een einde aan de slavernij', maar de sfeer tussen Londen en de rest van Europa zal er niet beter op worden. VERDEELD Dat blijkt uit groot internationaal onderzoek genaamd 'Implant Fi les'. Aan dat wereldwijde onder zoek deden ook dagblad Trouw en tv-programma Radar mee. Maan denlang deden zij in samenwer king met ICIJ, een internationale organisatie van onderzoeksjour nalisten, onderzoek naar de medi sche hulpmiddelensector. Ook in Nederland blijken be langrijke meldingen niet altijd door te komen bij de toezichthou der. Zo waren tussen november 2016 en oktober dit jaar in de Ver enigde Staten 22 veiligheidswaar schuwingen over hulpmiddelen ook bestemd voor de Nederlandse markt. Het ging om meldingen over incidenten waarbij patiënten zwaar letsel kunnen oplopen of kunnen overlijden. ICIJ maakte gisteren een data bank toegankelijk met meldingen over hulpmiddelen uit een groot aantal landen. Het beeld dat tel kens terugkeert: de controle op medische hulpmiddelen en im plantaten is wereldwijd zo gebrek kig, dat ernstige bijwerkingen lang onopgemerkt blijven. Gebrekkig toezicht van overheden is mede de oorzaak. Minister Bruno Bruins laat bij monde van zijn woordvoerder we ten dat 'de veiligheid van medi sche hulpmiddelen en implanta ten hoog op zijn agenda staat'. „De regelgeving zoals we die hadden en deels nog steeds hebben is on voldoende. Daarom worden er op dit moment grote stappen gezet." Vanaf 1 januari 2019 worden art sen in Nederland wettelijk ver plicht implantaten in het nationale implantatenregister te registreren. „Daarmee is Nederland een koplo per in de wereld", betoogt Bruins. AMERSFOORT Negen op de tien woningeigenaren nemen hun af- lossingsvrije hypotheek volledig mee als ze verhuizen. Dat blijkt uit onderzoek van Ver eniging Eigen Huis, dat 142.000 re cente hypotheekaanvragen analy seerde. De belangenclub is bezorgd over de trend. Bij een aflossingsvrije hypotheek betalen kopers alleen rente en los sen ze niks af. Voordeel is dat de maandlasten zo laag blijven, maar na de looptijd blijft wel een forse schuld staan. Het ongewijzigd voortzetten van hoge aflossings vrije leningen kan later vervelende gevolgen hebben. „De maandelijk se lasten kunnen te zwaar worden als het inkomen na pensionering lager is, de hypotheekrenteaftrek eindigt en de rente is gestegen", zegt Hans André de la Porte. Uit het onderzoek blijkt dat ne gen van de tien woningbezitters zijn aflossingsvrije hypotheek door de gestegen huizenprijzen volledig kan meenemen, en dat ook doet. Nu is de enige voorwaarde van de bank dat de nieuwe aflossingsvrije hypotheek niet hoger is dan 50 pro cent van de koopsom van de nieuwe woning. Een volledige aflossingsvrije hy potheek is sinds 2011 niet meer mo gelijk en wordt ook ontmoedigd. Dramatisch Ondanks al haar optimisme deed May zaterdagavond toch nog een dramatische oproep aan haar land genoten. In een brief aan haar ver deelde volk smeekte ze bijna om verzoening en noemde ze het ak- Europese Com- koord dat ze met de EU heeft ge- missievoorzitter sloten 'een nieuw hoofdstuk in Jean-Claude ons nationale leven'. Ze kondigde Juncker en de aan de deal 'met hart en ziel' te Britse premier verdedigen in het parlement. Theresa May. Want dat is de volgende horde die foto's anr getty May moet nemen. Het Britse om nog maar eens met haar colle ga's van gedachten te wisselen. De boodschap, ongetwijfeld: wat er ook gebeurt, dit is het, we gaan niet meer bewegen. Ook parle mentsvoorzitter Tajani was nog maar eens duidelijk: „Het is on mogelijk om de tekst van het ak koord nog te veranderen." May gaf in haar persverklaring de indruk daar niet aan te willen denken. Ze sprak rechtstreeks, vast van stem en 'vol optimisme' haar landgenoten toe over alles wat er volgens haar is bereikt door het sluiten van het akkoord: „We krij gen weer controle over onze gren zen, er gaan geen enorme bedra gen meer naar de EU en onze ei gen rechters gaan weer over onze eigen wetten. Dat is allemaal in ons nationale belang." Sterker, zo zei ze: een vertrek uit de EU 'ont sluit een sprankelende toekomst' voor het VK, samen met 'onze Eu ropese vrienden', want 'we ver trekken niet uit Europa'. maandag 26 november 2018 QO - Antonio Tajani, voorzitter Europees Parlement De verdeeldheid in het Verenigd Koninkrijk over de brexit is gigantisch. Het akkoord is er nog lang niet door. Suse van Kleef Londen Labourleider Jeremy Corbyn kondigde opnieuw aan dat zijn partij zal tegenstemmen als het Britse parlement zich in december over de deal buigt. „Het is slecht voor het land. Het is het resultaat van mise rabel mislukte onderhandelin gen, en laat ons achter met de slechtst mogelijke deal." Niet alleen de oppositie is on tevreden: de DUP, de Noord- Ierse gedoogpartner van May, reageerde vernietigend. „Dit is erger dan een No Dealdit is erger dan in de EU blijven", klonk het. Minister Amber Rudd, een van May's trouwste adjudanten, twitterde haar baas een hart onder de riem: 'Goed gedaan Theresa May. Een verstandige deal.' Nu het akkoord door Brussel en Londen is goedgekeurd, staan de spannendste weken in het brexitproces voor de deur. Theresa May zal al haar talent moeten inzetten om haar parlement te overtuigen: nog voor kerst zullen ze stem men over de deal. Een mon sterklus: May heeft geen meerderheid in het parlement, en gedoogpartner DUP wei gert zich achter haar te scha ren. Ook tachtig Conservatie ven willen tegenstemmen. May speelt het hard. „In on derhandelingen kun je nooit alles krijgen wat je wilt. Ik denk dat het Britse volk dat begrijpt. De meeste mensen willen dat de klus geklaard wordt. Dit is de enige deal die mogelijk is." De controle op medische im plantaten is zó gebrekkig dat levens in gevaar komen. Medi sche hulpmiddelen die veilig zijn verklaard, kunnen in tien jaar tijd worden gekoppeld aan 1,7 miljoen letselgevallen en bijna 83.000 doden. Marcia Nieuwenhuis Amsterdam -Theresa May, premier Groot-Brittannië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5