Boerkaverbod: 'Halsema heeft niks te willen' Politici wijzen boos naar elkaar als 'gele hesjes' niet willen wijken 3 Rookpluimen en plundering in Charleroi De Champs- Élysées was dit weekeinde het toneel van hard geweld. Was het oprechte boosheid van 'gele hesjes'? Of was het politiek geweld? BELGIË Schulden Rond half twaalf's ochtends is een deel van de Champs-Élysées ge huld in een dikke wolk mist. Er is geen hand voor ogen meer te zien. Plotseling verschijnt aan de ene kant de oproerpolitie in het zwart, met wapenschilden, knuppels en gasmaskers. Aan de andere kant rennen betogers met gele hesjes weg: ze houden hun handen voor hun mond en rode ogen. Die dikke wolk is er namelijk één van traangas. Agenten schieten aan de lopende band traangasgranaten af. Keiharde knallen galmen over straat. Een enkeling rent niet weg. Sommige betogers zijn voorbereid en dragen behalve hun bivakmut sen óók gasmaskers - en bekogelen de agenten met stenen. De Champs-Élysées is een slag veld. De politie schiet met waterka nonnen. Betogers slopen terrassen, stoplichten, vuilniscontainers en straatmeubilair en maken er weg blokkades van. „Ze slaan echt alles kort en klein", zegt de eigenaar van een pizzeria. Bij een grote winkel zijn alle klan ten naar de kelder gestuurd en de deuren op slot gedaan. „We staan hier nu beneden met z'n allen, maar ik heb geen idee hoe lang we hier nog moeten blijven", vertelt een bezoeker. Op een betonblok midden op de weg kalkt iemand: 'Dood aan Macron'. De burgemees- ter van het 8ste arrondissement waar de Champs-Élysées onder valt, leanne d'Hauteserre, is ont hutst: „Het lijkt wel burgeroorlog." Terwijl op straat wordt gevoch ten, verschijnt de minister van Bin nenlandse Zaken, Christophe Castaner, op televisie. „Extreem rechtse relschoppers zijn op de been en richten die barricades op." Hij geeft Marine Le Pen, van de Rassemblement National, de schuld. Zij zou hebben opgeroepen op de Champs-Élysées te demon streren, terwijl dat verboden was. Even later verschijnt Le Pen zelf op tv. Zij beschuldigt Castaner ervan de demonstratie 'politiek te mani puleren' door haar de schuld van het geweld te geven. „Dat is oneer lijk en verachtelijk." Doodgewoon Afgelopen zaterdag gingen de 'gele hesjes' opnieuw de straat op, om te demonsteren tegen de hoge diesel en benzineprijzen. Maar het pro test, met name het geweld in Parijs, kreeg al snel een politieke kleur. Toch zijn de betogingen, die al ruim een week duren, het initiatief van doodgewone Fransen. Een on- nere gemeenten of op het platte land waar het economisch tegenzit, rijden veel mensen op diesel. 'Die sel is het uiterlijke kenmerk van de armoede geworden', was de con clusie van onderzoek door autosite L'Argus. Buitengesloten Wetenschappers trekken die lijn door. „Het verzet komt uit dorpen en kleine en middelgrote steden, waar de middenklasse én arbeiders wonen, en gepensioneerden en kleine zelfstandigen", constateerde geograaf Christophe Guilluy. Die mensen zien niet alleen de diesel- prijs stijgen. „Die groepen zijn er de afgelopen twintig a dertig jaar op achteruitgegaan. In hun omgeving zagen ze fabrieken sluiten, winkels en ziekenhuizen verdwijnen. Ze voelen zich economisch en politiek buitengesloten." Die donkere wolken van de Franse armoede, die waren dit weekeinde te zien boven de Champs-Élysées. En terwijl politici de schuld heen en weer schuiven, beloven de gele hesjes een nieuwe protestdag: aanstaande zaterdag, opnieuw op de Champs-Élysées. derneemster en vrachtwagen chauffeurs waren maanden gele den de initiatiefnemers. Ze maak ten zich boos over de flink gestegen prijzen aan de pomp, mede door opgevoerde belastingen. Op Face- book riepen ze op de straat op te gaan. De 'dieselboosheid' is geografisch te lokaliseren. In florerende stede lijke gebieden, zoals in en rond Pa rijs, Toulouse en Bordeaux, rijden weinig mensen op diesel. In klei- Halsema (GroenLinks) stelde vrij dagavond dat het verbod op ge zichtsbedekkende kleding in on derwijs, openbaar vervoer, zieken huizen en overheidsgebouwen 'ge woon niet bij Amsterdam past' en dat ze het daarom niet zal handha ven. „Dat gaan we niet doen", zei ze letterlijk. Volgens Wim Voermans, hoog leraar staats- en bestuursrecht, geeft Halsema een 'heel, heel ver keerd signaal af. „Er geldt een plicht tot handhaving. Halsema heeft hier niks te willen. Winkelen in wetten die je wel en niet belang rijk vindt, dat kan echt niet." WD-staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) stelde gisteren in tv-programma WNL op Zondag namens het kabinet dat de burge- We willen opkomen voor vrouwen die niet de vrijheid hebben de boerka af te werpen meester van Amsterdam niet bo ven de wet staat. „Zij moet de wet handhaven." VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff reageerde fel. „Ik neem aan dat de burgemeester de rechtsstaat respecteert. Ik ga ervan uit dat we allemaal willen opko men voor vrouwen die niet de vrij heid hebben de boerka af te wer pen." CDA-Kamerlid Chris van Dam snapt dat elke politieregio andere prioriteiten stelt. „Maar dat kan er niet toe leiden dat een wet hele maal niet wordt gehandhaafd." Begrip GroenLinks-Kamerlid Kathalijne Buitenweg snapt de opstelling van haar partijgenote Halsema wel. „Ik begrijp heel goed dat hier geen pri oriteit aan wordt gegeven, en dat lokaal vooral werk wordt gemaakt van maatregelen die bijdragen aan het emanciperen in plaats van het isoleren van vrouwen." Minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken), die over het boerkaverbod gaat, was gisteren niet in staat een reactie te geven. De wet met het gedeeltelijk verbod op het dragen van gezichtsbedek kende kleding, werd in juni aange nomen door de Eerste Kamer. Wie straks in de trein, het ziekenhuis of gemeentehuis met een boerka, ni- kab, bivakmuts of integraalhelm op rondloopt, kan een boete van honderden euro's krijgen. De wet is nog niet ingevoerd: Ollongren is nog met betrokken organisaties in ge sprek. De meerderheid van de gemeente raad van Amsterdam sprak zich al eer der uit tegen handhaving. EXECUTI EV ERKOOP maandag 26 november 2018 GO Veldslag op Champs-Élysées CHARLEROI Relschoppers hebben afgelopen weekend grote schade aangericht in de Belgische stad Charleroi. Ze probeerden met molotovcock tails brand te stichten. Het pa leis van justitie en een reeks bankfilialen en winkels moes ten het ontgelden. Het was drie nachten raak in de oude industriestad, na pro testen van 'gele hesjes' tegen hoge brandstofprijzen. Ruim honderd relschoppers zoch ten in kleine groepjes de con frontatie met de politie, en sloegen aan het vernielen en plunderen. Een politiewoordvoerder sprak van een stadsguerrilla. Vier pelotons agenten en een pantservoertuig werden inge zet om de orde te handhaven. Waterkanonnen joegen rel schoppers uiteen die barrica des in brand staken en met straatstenen agenten beko gelden. Er zijn meer dan twin tig aanhoudingen verricht. De onvrede in Wallonië zit diep. Actievoerders zeggen dat ze hun goedbetaalde banen in rook hebben zien opgaan door sanering van de staalindustrie. Bijna iedereen kampt er met schulden. Door de groeiende wanhoop kon het protest van de Franse 'gele hesjes' gemakkelijk naar Wallonië overslaan. Veel inwo ners voelen zich achterge steld. Vooral jongeren voelen zich opgesloten in de misère, klinkt het op straat. De betogers dreigen met meer acties. Frank Renout Parijs A Een betoger zwaait met de Franse vlag op de brandende Champs-Élysée. fotoap A Daags na de rellen liggen de barricades er nog. foto reuters De uitspraken van burgemees ter Femke Halsema van Am sterdam over het boerkaverbod doen veel stof opwaaien. 'Win kelen in wetten kan echt niet.' Chris van Mersbergen Amsterdam -Klaas Dijkhoff, VVD vdlingdcurwaardcr.nl Voor alle exi van de Bel k www.veilinc ecut ast ijk Of jdet ieverkopen ingdienst: irwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3