Verwonderina 'Tarieven waterschap Scheldestromen stijgen het sterkst' Seaweed Harvest Holland wint Pioniersprijs 2018 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Ik vind het een geruststelling dat er nog steeds zaken zijn waar ik me over kan verbazen, die ik niet wist of die ik bijna niet kan geloven. Verwondering en verbazing vormen belangrijke voedingsmiddelen voor mijn geest. Om nergens meer van op te kijken, lijkt me de uiterste vorm van saaiheid en verveling. De me dedeling dit weekend dat er nog mensen zijn, de Jarawa, die ieder contact met de 'moderne' wereld vermijden, was zo'n verrassing. was het droevige feit dat een mis sionaris gedood was op het eiland Noord Sentinel. Daar verbaas ik me dan ook wel weer erg over. Dat je denkt dat het een goed idee is om in je eentje op pad te gaan naar een eiland waar niemand levend van terugkeert, slechts gewapend met een bijbel en een hart vol hoop. Los van het feit dat het ge vaar voor eigen lijf en leden ople- vert, kan het ook tot het uitsterven van de oorspronkelijke bevolking leiden. Als aan alle inheemse be volkingsgroepen van nu en weleer zou worden gevraagd of ze het contact met de Witte Vreemdeling over zouden willen doen met de kennis van nu, denk ik dat het ant woord hartgrondig 'Nee, dank u' zou luiden. Of het nou de Inca's, de Cherokee of de Zulu waren. eilanden en hun inwoners was er nog iets wat ik bijna niet kon gelo ven. Op een groter naburig eiland wonen ook nog Jarawa, maar daar is de moderne wereld inmiddels gearriveerd aan de randen van het eiland. Compleet met een belang rijke economische bedrijfstak: het toerisme. Bezoekers kunnen een safari door het reservaat boeken met een bus. Gezellig op mensen safari. Het is verboden de Jarawa te voeren of kleding te geven. door het reservaat en de inzitten den vergapen zich aan de bewo ners. Ze gooien zelfs koekjes uit het raam van de bus als voerden ze vissen in een grote glazen kom. Er is voor betaald, dus is het oké. Mis schien denken de Jarawa wel: vreemdelingen zeker, die ver dwaald zijn zeker. Gezellig op mensen safari met de bus. De Jarawa voeren is verboden DESTELLING Vandaag: Liever lager tarief, dan tunnel eerder tolvrij Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters NA ZELFRIJZENDE AUTO NU OOK ZE ZELRIJZENZE FIETS Man aangehouden voor mishandeling Draaibrug weer langdurig gestremd Bestel er 2 voor maar 24,95 De partij heeft voor negentien wa terschappen de tarieven van dit jaar vergeleken met die van 2014. In bijna alle categorieën was volgens de AWP de stijging bij waterschap Scheldestromen het grootst. Voor alleenwonende huurders gaat het zelfs om 18,3 procent. Huis eigenaren betalen nu 14,4 procent (alleenwonenden) of 11 procent (meerpersoonshuishoudens) meer dan in 2014. Het landelijk gemid delde is respectievelijk 5,3 en 5,4 procent. Ook de Zeeuwse boeren hebben een aanzienlijke lastenverzwaring achter de rug: bijna 20 procent in vier jaar tijd. Landelijk ligt dat op 13,6 procent. De tarieven mogen dan flink zijn gestegen, de waterschapsbelastin gen voor Zeeuwse huishoudens zijn nog niet uitzonderlijk hoog. Wel zit Scheldestromen in alle ca tegorieën inmiddels boven het lan delijk gemiddelde. De AWP stelt dat Nederlandse huishoudens te veel waterschaps belasting betalen. Het onderzoek laat zien dat zij 80 procent van de watersysteemheffmg (de belang rijkste heffing) moeten opbrengen. Landbouw en bedrijven betalen ie der 10 procent. De AWP wil het aandeel van de huishoudens bevriezen om tot een eerlijker verdeling te komen. Bij Scheldestromen is het aandeel van de huishoudens overigens al rela- De AWP stelt dat huishoudens te veel waterschaps belasting betalen tief klein: 68 procent. Bij slechts drie waterschappen is dat lager. De AWP heeft in Zeeland één ze tel in het algemeen bestuur. Die wordt bezet door Lou Waterman. Hij is volgend jaar maart bij de ver kiezingen opnieuw lijsttrekker. De jury vindt het 'uniek dat het be drijf zich blijft ontwikkelen en doorgroeit'. De eigenaren John van Leeuwen en Julia Wald kregen een oorkonde, een kunstwerk van Henk Vierveijzer en 5000 euro. Co öperatie Zeeuwind kreeg de pu blieksprijs. De Pioniersprijs is een initiatief van netwerkorganisatie De Zeeuwse Connectie en is bedoeld voor een bedrijf dat Zeeland posi tief op de kaart zet. De in Goes ge boren Randstad-topman Jacques van den Broek reikte zatermiddag de prijs uit tijdens een bijeenkomst in de Abdij in Middelburg. Seaweed Harvest kweekt en ver handelt zeewier. Het in een paar jaar tijd opzetten van een hightech bedrijf en Europees marktleider worden, gaat niet vanzelf, aldus de jury. Ze roemt de samenwerking met andere partijen, zoals het Eras- mus Medisch Centrum. Daarmee onderzoekt het in hoeverre zeewier kan worden toegepast als grondstof voor Alzheimermedicijnen. Ook werkt het bedrijf mee aan de opzet van een zeewierboerderij in Saudi- Arabië. „John van Leeuwen en Julia Wald en het enthousiaste team van Seaweed zijn mooie voorbeelden van Zeeuwse pioniersgeest en on dernemerschap", oordeelt de jury. De meeste publieksstemmen waren voor Zeeuwind. De coöpera tie met 2500 leden legt onder meer wind- en zonneparken aan. 4 dagen 4*-hotel in Rijk van Nijmegen incl. ontbijt maandag 26 november 2018 De aanleiding voor dit nieuws Toen ik las over de Andaman- Een eindeloze rij bussen trekt Reageer op pzc.nl Weekend: Een betegeld schoolplein kan echt niet meer 519 reacties HEB JE BE BOM MOS 1 MIDDELBURG Een 44-jarige man uit Middelburg is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden in zijn wo ning. De man zou zater dagavond een 18-jarige zwaar hebben mishan deld in een woning in Rijen. De aandacht van een politieteam werd za terdagavond getrokken door een paar mensen die zeiden dat ze een zwaar mishandeld fami lielid in de auto hadden liggen. Voor de gewonde 18-jarige in het voertuig werd een ambulance in geschakeld. De ver dachte bleek naar zijn huis in Middelburg gere den te zijn. SLUISKIL De draaibrug bij Sluiskil was sinds zaterdag 20.00 uur gestremd voor het scheepvaartverkeer. Het verkeer kon gisteren in de loop van de dag de weg weer vervolgen. De stremming ontstond door een storing aan de spoorwegovergang, liet een woordvoerder van Rijkswaterstaat weten. Eind oktober viel de brug over het Kanaal Gent- Terneuzen ook al in sto ring. Toen werd die open gehouden voor het scheepvaartverkeer, waarop de pont bij Sluis kil met 'volle bak' is blij ven varen als enig alter natief voor (brom)fiet- sers. HET MOOISTE GESCHENK IS BE SCHEURKALENDER I VAN TOOS EN HENK.' eentje voor uzelf en één als cadeau! De waterschapsbelastingen zijn de afgelopen vier jaar nergens zo hard gestegen als in Zeeland. Dat blijkt uit eigen onderzoek van de Algemene Waterschaps partij (AWP). Middelburg Rolf Bosboom Ga naar pzc.nl/toosenhenk Seaweed Harvest Holland uit Kerkwerve is de winnaar van de Zeeuwse Pioniersprijs 2018. Jeffrey Kutterink Middelburg A John van Leeuwen en Julia Wald van Seaweed Harvest Hol land. Van der Valk Hotel Nijmegen - Lent 3 overnachtingen in Comfort Hoekkamer 3 x ontbijtbuffet t.w.v. 43,50 p.p. v* Vrij gebruik van wellness en fitness Gratis gebruik Wi-Fi en parkeren Op 2,5 km. van Nijmegen gelegen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2