Arie Boomsma stelt vooroordelen aan de kaak 44 23 Voor ik het podium opga, moet ik spugen in alle hoeken van het toneel mensen 's nachts een buisje GHB en een lijntje speed nemen om weer in slaap te vallen...? Het enge is dat je steeds meer moet gebruiken om hetzelfde effect te be reiken. Ik kan wel melden dat ik tijdens het maken van deze serie heel wat nach ten heb wakker gelegen." Gernandt zelf worstelde zo'n driekwart jaar met een cocaïneverslaving. „Ik was 16 jaar en werd ineens heel bekend door een rolletje in Goede Tijden Slechte Tijden. Dan maak je ineens mee dat ze je herkennen op straat. Toen ik begon aan een nieuwe serie en ook een film deed, voelde ik me zó onzeker als ik buiten liep. Cocaïne gaf me net een laagje dat een geestelijke af stand creëerde. Het stomste wat je kan doen natuurlijk, want je raakt alleen maar verder van jezelf verwijderd." Daar komt bij dat de acteur naar eigen zeggen verslavingsgevoelig is. „Een ge- nenkwestie. Ik heb ook adhd en maak weinig melatonine aan, waardoor ik wei nig slaap. Genoeg redenen te noemen." In een kliniek kickte hij uiteindelijk af. „Maar de spanning bleef. Ik weet nog dat ik het spul weer in mijn handen had en het niet meer durfde te nemen. Ik gooide het weg en belde mijn mama. Dus mijn terugval is alleen het kopen geweest. „Ik had de mazzel van een stok achter de deur: mijn carrière ging heel goed en acteren is mijn passie. Als je zoiets in je leven hebt, is het makkelijk daarvoor te kiezen in plaats van voor de drugs. Ook heb ik het zwarte gat gezien en het is leeg en lelijk. Daar leef ik niet voor", aldus de acteur bekend van onder meer Van God Los, Dokter Tinus en Hartenstraat. Hoe zit het dan nü met die onzeker heid? Hij zucht. „Daar heb ik nog steeds last van en soms denk ik dat het steeds groter wordt." Het uit zich vooral in typi sche gewoontes. „Voor ik het podium opga, moet ik bijvoorbeeld spugen in alle hoeken van het toneel. Ik weet dat andere acteurs dit ook doen, om de ruimte als het ware 'van jou' te maken. Maar ook twee keer tegen de theaterdeur aantrap- pen en al mijn make-upspulletjes netjes op volgorde naast elkaar leggen. Het wor den er eigenlijk steeds meer." „Het heeft toch met mijn baan te ma ken. Ik kan een scène draaien en oprecht denken dat het fantastisch was, tot de re gisseur komt aanlopen en zegt dat het over moet. In mijn werk kan het altijd be ter. De wetenschap dat hoe vaker je iets doet, hoe meer er fout kan gaan, op welke manier dan ook." Gernandt is bang dat het persoonlijke 'drugshoofdstuk' nu met de komst van het programma te veel wordt opgeblazen. „Iedereen begint er altijd over, terwijl het maar een korte periode in mijn leven was", benadrukt hij graag. „Ik ben vooral dankbaar dat ik zo'n programma mag ma ken. En vereerd dat ik mag laten zien hoe erg het GHB-probleem in Nederland is. Je ziet de pijn in deze jongeren. Ik geloof heilig dat ieder mens ergens het beste in is, van de hele wereld. Je moet het alleen zien te vinden. Zeker met die gedachte vind ik het pijnlijk om te zien hoe ze op jonge leeftijd wegzakken in de drugs. Zó zonde!" Gevaarlijk Tygo in de GHB moet ook aan politiek Den Haag laten zien dat het middel ei genlijk gevaarlijker is dan heroïne. „Als bij een feest wordt ontdekt dat veel men sen een spuit nemen, wordt de tent ge sloten. Maar er staan clubs vol GHB-ge- bruikers en er gebeurt helemaal niks!" Tygo Gernandt staat bekend om zijn to meloze energie, iemand die altijd 'aan' staat. Een stuiterbal. Voor deze vierdelige reeks werd hij gedwongen zelf een stapje terug te doen om de mensen die hij sprak naar boven te tillen. „Ik ben daar gewoon een gast die langskomt en interesse toont." Het was volgens hem geen be wuste keuze om eens zijn andere kant te laten zien. „Het gaat natuurlijk om ande ren. Maar ik begrijp het best als sommige mensen verbaasd zijn. „Ik sta natuurlijk vaak met een pistool in mijn handen", vervolgt Gernandt die dit graag nog even voordoet. Hij staat op en zet zijn welbekende intimiderende bad guy-ogen op. „Voor deze serie hoefde ik niets te faken. Ik zou het te gek vinden meer van dit soort programma's te ma ken." Maar de eerstvolgende halte: de nieuwe Baantjer, naast collega Waldemar Toren stra als De Cock. In de bioscoop en later als serie op Videoland. Gernandt zet een plat Amsterdams accent op. „Hierin speel ik de beste rechercheur van de hoofdstad die ook met één been in de penoze staat." Hij lacht. „Zo herkent iedereen me weer." „Over veel groepen bestaan allerlei vooroordelen, maar je hoort ze zelf daar nauwelijks over. Dat is nu wel het geval", zegt Arie Boomsma, de man achter de reeks. Het is niet zo gek dat je voor een serie over voor oordelen uitkomt bij Arie Booms- Als je mensen en groepen leert kennen, begrijp je ze ook vaak beter ma (44). „Dit thema raakt aan mijn portefeuille op televisie." Zo maakte de televisiepresentator eerder Uit de Kast, Hij is een zij, Arie en de kleine mensen, minidocu's over groepen in de samenleving die worstelen. „Nu ben ik online aan de slag gegaan voor de Pers groep, samen met een stel jonge honden, en zijn we groepen gaan benaderen over wie veel vooroor delen bestaan: Surinamers, Joden, moslims, transgenders, maar ook uit de iets lichtere hoek, zoals fit- girls, veganisten en politieagen ten", aldus Boomsma. Hij bedacht samen met het team de vragen, benaderde de groepen en deed de voice-over. „Het is een interes sante reeks geworden met ver schillende reacties. Zo zitten twee meisjes naast elkaar, van wie de een wel en de ander geen hoofd doek draagt. Hoort een hoofddoek bij het geloof, of niet? Er ontstaan mooie discussies. Kijk, het zijn groepen waar je meteen iets van vindt of benieuwd naar bent." Tot de geïnterviewden behoren onder anderen vlogger Ismail II- gun, rappers Negativ en Bizzey en komieken Howard Komproe en Steven Brunswijk, alias de 'Brabo- neger' die momenteel te zien is in Expeditie Robinson. „Een fantasti sche frisse gozer, die alleen door zijn manier van praten al vooroor delen ontkracht", aldus Boomsma, die ook de diepte in ging. „We hebben met de deelnemers stevige discussies gevoerd over wat er wel en niet in kon, want soms was het ook wel gecompliceerd. Denk aan het conflict tussen Israël en Pales tina en de islamisering. Iets min der zwaar zijn de discussies rond de fltgirls en de instagramcultuur. Of dat je met veganisten - ik weet het, want mijn broer is er een - nooit normaal zou kunnen praten zonder dat ze je willen bekeren." Het doel? Boomsma: „Kijk, je hóeft het niet altijd eens te zijn met elkaar. Dat zou saai zijn, maar als je mensen en groepen leert kennen, begrijp je ze ook vaak be ter." Eén Pot Nat bestaat uit acht afleveringen die maandag en woensdag op de site van deze krant worden uitgezonden. maandag 26 november 2018 GO Heeft een Surinaamse man echt meerdere vrouwen? En kunnen veganisten een gesprek voeren zonder het over groenten te hebben? Vanaf vandaag brengt de site van deze krant elke maandag en woensdag vanaf 15.00 uur Eén Pot Nat, een serie over vooroordelen. Dennis Jansen Rotterdam —Arie Boomsma Tygo Gernandt: „Er staan clubs vol GHB-gebruikers en er gebeurt helemaal niks!" foto eo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23