ZEELAND GEBOEKT m Carolijn Visser vertelt over 'Zeeuws geluk' Gegrilde scheermessen en klakkers met kaas Kilometers zoenen in Zierikzee ZEELAND 21 r Coosje Busken (1759-1841) is vooral bekend als vriendin van schrijfster Betje Wolff. Marcel van den Driest brengt haar tot leven. Al haar nakomelingen vangt hij in het pas verschenen boek 'Lieve eige Coosje!' Coosje Busken: haar naam leeft voort in de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Over die Coosje Busken is nu een boek versche nen: Lieve eige Coosje! De nakome lingen van Jacoba Adriana Busken. Met dank aan Marcel van den Driest uit Oost-Souburg. Van den Driest (1967) is gekend sneldichter en muziekredacteur van Omroep Zeeland. Zes jaar geleden verzorgde hij de uitgave van het reisjournaal van de Middelburgse makelaar Pieter Tak uit 1789. Deze keer levert hij met zijn Coosje Busken-uitgave een uitgebreide stamboom met enkele inleidende hoofdstuk ken. Plechtig gezegd gaat het om een paren- teel: een stamboom waarbij zowel de manne lijke als de vrouwelijke lijn wordt gevolgd, zo dat alle nakomelingen van één ouderpaar in beeld komen. De schrijver: „Genealogie beoefenen is alsof je een reis maakt door de tijd. Samen met mijn vader heb ik 25 jaar geleden al een boek over de Van den Driests geschreven. Ik wist dat de Stichting Michiel de Ruyter elke vijftig jaar een parenteel van de zeeheld opstelt. 'Zijn er meer Vlissingers of Zeeuwen van wie er zo'n uitgebreide stamboom kan worden gemaakt?' Dat vroeg ik me af. Betje Wolff en Jacobus Bel- lamy zijn bekende namen, maar zij hebben geen nakomelingen. Coosje Busken had wel kinderen. Ik heb ontdekt dat er van haar nog nakomelingen in leven zijn." We kunnen het niet over Coosje hebben zonder schrijfster Betje Wolff te noemen. Coosje was weliswaar 21 jaar jonger dan de landelijk bekende Wolff, toch werden ze hartsvriendinnen. Sinds Coosje als 13-jarige een 'deftige prijs' van de curatoren van de La tijnse School kreeg, werd ze een 'wonder van geleerdheid' genoemd. Toch was haar school- carrière van korte duur, ze moest zich al snel gaan voorbereiden op een bestaan als huis moeder. Ze trouwde met Waals predikant Sa- muel Théodore Huët. Betje Wolff- geboren Bekker op de Nieu- wendijk in Vlissingen - vormde met Aagje Deken een alom geprezen schrijversduo. Hun brievenroman De Historie van Mejuffrouw Sara Burgerhart was een bestseller. Coosje zal in Vlissingen de familie Bekker hebben gekend. In de zomer van 1786 bezocht ze voor het eerst het buitenverblijf Lommerlust in Beverwijk, waar Betje Wolff woonde. Sindsdien schreven de vrouwen elkaar vertrouwelijke brieven. Lieve eige Coosje - de titel van het boek - is de aanhef van een brief van Betje aan haar Vlis- singse oogappel. Van den Driest schrijft over de vriendschap (pagina 26): „Na tien jaar sa menwonen zou Betje zich gerealiseerd heb ben dat ze iets tekortkwam bij de minder ont wikkelde Aagje Deken, een leegte die zij meende op te kunnen vullen met het gezel schap van Coosje." Marcel van den Driest werkte drie jaar aan zijn onderzoek. Wat de nakomelingen betreft, komen we een gewichtig gezelschap tegen. Schrijver en journalist Conrad Busken Huët (1826-2886) is ongetwijfeld de bekendste. In de stamboom duiken ook ministers en parle mentariërs, kunstenaars, wetenschappers en een Olympisch medaillewinnaar op. Pagina 37: „Je zou kunnen zeggen dat de grote ver wachtingen die rond Coosje Busken leefden weliswaar niet door haarzelf, maar door haar nageslacht méér dan zijn waargemaakt." Reisschrijfster Carolijn Vis ser is donderdag 29 no vember te gast in boek handel de Drvkkery in Middel burg. Ze praat dan met PZC-jour- nalist Jan van Damme over haar nieuwe boek Zeeuws Geluk. Carolijn Visser (1956) groeide op in Middelburg. Vorig jaar won ze de Libris Geschiedenis Prijs en de Zeeuwse Boekenprijs met Selma, over het dramatische le ven van een Nederlandse vrouw in het China van Mao. In 2013 werd haar boek Argentijnse avon den bekroond met de VPRO Bob den Uylprijs. Haar oeuvre omvat inmiddels ruim twintig titels. Op uitnodiging van de Stich- ting Voor Regio nale Zorgverle ning SVRZ ZEEUWS schreef Carolijn Visser Zeeuws Geluk. Ze lo geerde in drie y J woonzorgcentra, in Kamperland, Domburg en Aagtekerke en sprak met bewo ners en hun familie, met zorg- medewerkers en vrijwilligers. In haar boek verknoopt ze hun ver halen met eigen herinneringen aan haar Zeeuwse jeugd. Eerder deze maand ver scheen het Kookboek van Zeeland van Nelly de Zwaan. De inhoud is in vier hoofdstukken opgedeeld: Uit de Zeeuwse wateren, Van de Zeeuwse weiden, Van het Zeeuwse land en Zeeuws zoet. De recepten worden ingeleid met informatie over het betreffende product. Zo wordt bij het recept voor ansjovis met gnocchi verteld dat de ansjovis sinds de afsluiting van de Zui derzee in 1932 alleen nog in de Oosterschelde wordt gevangen. Suukerspekk'n ofwel boterbabbe- laars vragen weinig ingrediënten, maar blijken minstens acht ver schillende benamingen te heb ben. Voorbeel- Zeeland den van andere recepten: lam met muntsaus, zeekraalbrood, gegrilde scheermessen, klakkers (wen telteefjes) met kaas, een 18e- eeuws recept voor Zeeuws spek. Schrijfster Nelly de Zwaan legt ook uit hoe je struisvogelsalade bereidt. Het recept voorziet in een gemarineerde struisvogel biefstuk met rucola. Zeeuwse schrijvers Een lied uit 1925: Ich hab' mein Herz in Heidelberg ver loren/In einer lauen Som- mernacht./Ich war verliebt bis über beide Ohren. Nog hetzelfde jaar kwam er een Nederlandse versie, van de Neckar naar de Ooster schelde verplaatst: Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren,/ 't Was in een zwoele zomernacht!/Ik was verliefd tot over beide oren. Dit kun je nog een vertaling noemen, mooi en gewaagd, waarin met alle z'en de alliteratie Herz-Heidelberg wordt gecompenseerd. Maar de rest van de tekst zoog Kees Pruis (1889- 1957) uit eigen duim. Liever ge zegd: hij baseerde die op eigen er- varingen. Kees ■L Pruis was Ik P^rf een cabare- tieren volkszan- 1ger. Zijn naam zei mij niets, maar regels van hem zijn in het geheugen van vele Nederlanders blijven hangen. En dat we toffe jongens zijn dat willen we weten, het zijn woorden van hem uit De populairefeestmarsch (1929). En natuurlijk Twee ogen zo blauw (1929). Hits uit de tijd van onze grootouders en overgrootouders, die toch nog naklinken. Liefde Maar snel naar Zierikzee. t Was in de mobilisatie. Met Ik lag in Zierik zee, begon Pruis zijn lied honderd procent autobiografisch. Geloof het of niet, tijdens de Eerste We reldoorlog was Pruis gelegerd te Zierikzee en stond hij op wacht bij een huisje aan het Havenkanaal. En de rest: realiteit of fantasie? In elk geval leert hij in het lied een 'Zeeuwsch prachtstuk' kennen. Hij smacht naar haar 'frisch mondje' en haar 'blanke armen'. De liefde is nog wederzijds ook. Bij het af scheid zijn er 'twee kilometer zoe nen' te Zierikzee. Waarom komt er geen vervolg? Het kon mijn vrouw niet zijn;/ Omdat zij was, omdat zij was, de vrouw van mijn Kap'tein! Drs.P Behalve soldaat Pruis liet - veel later - ook Drs. P zich inspireren door Ich hab' mein Herz in Heidel berg verloren. Hij raakt het hart 'op Katendrecht' kwijt. De ver warring wordt compleet in een gedicht van een andere plezier- poëet, Simon Knepper: Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren/ - of was het Weesp? Maar het lied hoort dus vanaf de a van autobio grafie tot en met de z van zoenen bij Zierikzee. maandag 26 november 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Coosje leeft nog steeds Jan van Damme M Het originele pastelportret van Coosje Busken op 28-jarige leeftijd, waarvan tot nu toe alleen versies in zwart-wit bekend waren. Marcel van den Driest ont dekte het origineel in kleur bij één van de nakomelingen van Coosje Bus ken. Marcel A. van den Driest: Lieve eige Coosje. De Nakomelingen van Jacoba Adriana Bus ken (1759-1841) - Uitgeverij Vincula Affinia, hardcover, 172 pagina's, 29,90 euro. CAROLIJN VISSER De boekpresentatie begint om 19.00 uur, toegang 5 euro. Kookboek van Nelly de Zwaan: Kookboek van Zeeland - Uitgeverij Het Zwarte Schaap, 80 pagina's, 9,95 euro. Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21