Scan brengt prostaatkanker beter in beeld s Onwetendheid bij meeste ouders leidt tot onveilig vervoer Tygo Gernandt Max Verstappen Kit" Walcheren Ziekenhuis Adrz in Goes gaat in de Uroloog Erik Planken (links) en of er tumoren in de prostaat zitten. speurtocht naar prostaatkanker een radioloog Ortwin Vergauwen kunnen Met een beetje geluk hoeft er dan niet I modernere methode hanteren. straks aan de hand van een scan zien meer geprikt te worden.pie 2 Onderzoekers van VeiligheidNL en het Erasmus MC observeerden 470 kinderen van 0 tot en met 8 jaar op drukke parkeer plaatsen van pretparken en zwembaden. In bijna alle gevallen was het foute boel. De helft van de kinderzitjes was niet goed geïnstalleerd, met het risico dat het kind met stoeltje en al door de voorruit vliegt bij een ongeluk. Ook het vastgespen ge beurt zes op de tien keer niet goed. De gordel zit vaak gedraaid, volgt niet de juiste route, is niet goed vastgeklikt of de riempjes zitten veel te los. Het onderzoek is een initiatief van de Taskforce Kinderveiligheid, een samen werkingsverband van VeiligheidNL, Erasmus MC, Maxi-Cosi en trauma- en kinderchirurg William Kramer. In 2013 Al bij 30 kilometer per uur vliegt een kind bij een botsing als een raket door de auto nam de groep ook al eens de proef op de som. Destijds zat driekwart van de 0- tot 4-jarigen niet veilig in de auto, nu is dat zelfs 80 procent van de o- tot 8-jarigen. Dat is verontrustend, vinden de onder zoekers. Zeker toen bleek dat 90 procent van de ouders ervan overtuigd was dat hun kind goed beschermd achterin zat. „Al bij een botsing met 30 kilometer per uur wordt een kind dat los in zijn stoel zit als een raket door de wagen geschoten. De klap tegen de voorstoel of door de voorruit kan fataal zijn", waarschuwt chi rurg Kramer, die talloze slachtoffers be handelde met ernstig hoofd- en nekletsel, inwendige bloedingen en gebroken ar men en benen. „Het leed kan enorm zijn. Oók voor de ouders." Vorig jaar belandden vijfhonderd kin deren van 0 tot 8 jaar op de eerste hulp na een auto-ongeluk. Tweehonderd van hen waren jonger dan 3 jaar. De autostoel is meestal van prima kwa liteit, maar de handleiding wordt niet goed gelezen of de uitleg in de winkel ontbreekt. Ook zijn ouders te tolerant, vindt Kramer. „Als Jantje bij het vastge spen zit te dreinen, is de stressreactie van een ouder: 'Laat hem nog maar even los zitten. Het is maar een klein stukje'. Nóóit doen!" heeft het zwarte gat gezien wil volgend jaar de wereldtitel V iÏ Nieuwsmedia SIEMENS O Kind én autostoeltje zitten niet goed vast Acht op de tien kinderen worden on veilig vervoerd in de auto. Het gaat vaak mis bij het vastgespen van het kind in het stoeltje, terwijl vrijwel alle ouders denken dat ze het goed doen. Hanneke van Houwelingen Marcia Nieuwenhuis Rotterdam —William Kramer, chirurg »P10 P22 SPORT6 p j kVu. ,-*/ rift V 7 (i Z= - .r maandag 26 november 2018 Nog steeds vrij kil 5°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1