Ziekenhuis verwijst door intermediair 17 OPERATIE vermoedelijk kwaadaardig is, zal nog steeds een biopsie moeten worden gedaan. Maar die kan dus gerichter plaatsvinden. Prostaatkanker komt veel voor, benadrukt Planken nog eens. „Stel: je doet bij alle 8o-jarige mannen die zijn overleden onderzoek, dan vind je bij meer dan 8o procent prostaat kanker. Extreem veel mensen heb ben de ziekte zonder dat ze er ooit last van hebben. Maar het is niet ge makkelijk om te voorspellen welke tumor problemen gaat geven. Met deze techniek hopen we dat we de tumoren eruit kunnen pikken die gevaarlijk zijn." kunnen aanpassen om zo goed mo gelijke beelden van de prostaat te krijgen." Juist omdat Vergauwen dat kan - hij is opgeleid in het UZ Gent - is hij door het Adrz aangetrokken. „Vanaf decem ber kunnen we in bepaalde gevallen een MRI-scan van de prostaat ma ken om te zien of ie mand prostaatkan ker heeft. Op de J scan zien we of er tumoren in de prostaat zitten en hoe agressief (lees: kwaadaardig) ze Bij de mannen waarbij geen gevaarlijk prostaatkanker wordt gevonden, hoeven geen hapjes weefsel te worden ge nomen. „Dat scheelt veel voor patiënten. We blijven hen volgen met behulp van MRI-scans. Zolang de tumoren zich niet ontwikkelen, hoeven we patiënten ook niet te behandelen." Bij wie wel een tumor wordt gevonden die maandag 26 november 2018 in plaats van prikken Adrz verwijst patiënten die geopereerd moeten worden door naar andere ziekenhui zen. „Dat doen we omdat we jaarlijks te weinig patiënten hebben om te opereren. We zouden per jaar veertig pro- staatkanker-operaties kunnen doen. Maar we moeten er honderd doen om de kwali teitsnorm te halen. Toch is het fijn dat je verder alles in huis kunt halen om voor patiënten te zorgen", aldus uroloog Erik Planken. Behalve de nieuwe onder zoeksmethode komt er nog iets aan. „We zijn bezig met de aanschaf van nieuwe echoap- paratuur. Daarmee kunnen we een 3D-beeld maken van de prostaat. Bij een biopsie zie ik de prostaat in 3D en beweegt het beeld op het scherm mee met wat ik doe. Zo kunnen we veel preciezer prikken." Radioloog Ortwin Vergauwen bekijkt MRI-beelden van een prostaat, fotosmarcelledavidse De MRI-scanner wordt ingezet bij de jacht op prostaatkanker. Radioloog Ort win Vergauwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17