De tol wordt hét verkiezingsitem Gratis tunnel lokt dit jaar minder mensen Middelburg en Vlissingen hebben geen geld voor gezamenlijk overleg Mop 16 ZE Ziekenhuis Adrz in Goes gaat vanaf december een vriendelijker methode gebruiken om te zoeken naar tumoren in de prostaat. PROSTAATKANKER NIEUWE AANPAKA Commentaar Er komt geen btw-vrije Westerscheldetunnel. De PVV leurt al vier jaar met het sympathieke plan. Als de provincie de NV Westerscheldetunnel afschaft en zelf de exploitatie doet, worden de tolgelden provinciale leges en hoef je geen btw te heffen, was de gedachte. Dan kan de tol omlaag. In een brief aan de Staten legt het provinciebestuur uit dat dit de ver keerde weg is. De financiële reserves zijn te klein - de provincie zou onder curatele van het Rijk kunnen komen - en het is een vorm van belastingontduiking. Als je een boete krijgt om een maatregel door te kunnen voeren, weet je dat je als overheid het slechte voorbeeld geeft. Zeeland heeft kennelijk geleerd van de vertrekregeling voor 57-plussers, waar dat nog wel ge beurde. Het PVV-plan is inmiddels ook achterhaald. Elke jaar stijgt het aantal passages door de tunnel. In 2018 wordt ruim 14 mil joen euro winst verwacht. Dat loopt op tot meer dan 20 miljoen in 2023. De tolopbrengst is nodig om de bouw van de Wester scheldetunnel af te betalen. Nu er veel meer geld binnenkomt dan verwacht, kan de hypotheek aanzienlijk eerder dan in 2033 zijn afgelost. Of het toltarief, dat tot 2020 is bevroren, kan flink omlaag. Volgend jaar zijn er Statenverkiezingen. Dan wordt dit ongetwijfeld hét verkiezingsitem. Aan welke knop willen de par tijen het hardst draaien: de hoogte van de tol of de datum dat de tunnel tolvrij wordt? Ze ontkomen er niet aan dat in hun ver kiezingsprogramma op te schrijven. Aan welke knop willen de partijen draaien: de hoogte van de tol of de datum dat de tunnel tolvrij wordt? Het OZO is het overleg dat een einde moet maken aan heleboel ge zamenlijke overleggen in de pro vincie. Bestuurders komen elkaar op allerlei plekken tegen, zoals de Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten (VZG), de Tafel van 15, de Z4, de Stuurgroep IJzendijke, de stuur groep Maak Verschil en het arbeids- marktoverleg. Volgend jaar vervangt het OZO een aantal van die overleggen. Er is een ondersteunend regiobureau in de maak. Daaraan betalen alle ge meenten een euro per inwoner. Middelburg en Vlissingen zijn voorstander van een OZO, maar willen dat geld niet op tafel leggen. Ze staan allebei onder financieel toezicht van de provincie. Volgens Vlissingen en Middelburg staan onder financieel toezicht van provincie Van der Maas gaat het OZO door, maar moet nog gekeken worden naar de status van Middelburg en Vlissingen. Mogen ze straks nu wel of niet meepraten in het OZO? Dat is nog niet duidelijk. ALMANAK De twee broertjes uit Terneu- zen zitten in de moppenfase. Het is de hele dag giebelen en plat liggen van de slappe lach. Een boekjes met moppen wor den natuurlijk gevreten, hoe wel ze niet elke grap begrijpen. Zoals die mop van een mok koffie die tegen een mok thee zegt: 'Ik heb het zooo heet.' Waarop de mok thee zegt: ']a logisch, ik sta al een kwartier te trekken.' De broertjes snappen er niets van en zien de humor er niet van in. Hun ouders daarente gen gaan gestrekt en komen niet meer bij van het lachen. Drie gewonden bij gewapende overval Boerin Bertie helpt Sinterklaas landen Gewonden van ongeval bekend De meeste mannen overlijden mét, maar niet aan prostaatkanker. Om te zien of iemand de ziekte heeft, moet een vervelend onderzoek worden gedaan. Met een naald, via het ach terwerk, worden 'hapjes' weefsel uit de prostaat genomen. Ziekenhuis Adrz in Goes gaat vanaf volgende maand ook een vriendelijker me thode gebruiken: scannen. Met een beetje geluk hoeft er dan niet meer geprikt te worden. De prostaat is een klier die vloei stoffen maakt om zaadcellen te ver voeren. Jaarlijks krijgen tienduizend mannen te horen dat ze prostaat kanker hebben. Als een huisarts een vermoeden heeft, doet hij een bloedtest. „Veel mannen vanaf een jaar of vijftig vragen zelf om zo'n PSA-test", zegt uroloog Erik Planken van het Adrz. „Omdat bijvoorbeeld een broer prostaatkanker heeft. Is de PSA-waarde te hoog, dan word je doorverwezen naar de uroloog." Monsters En daar wordt het onderzoek ingrij pender. Want om zeker te we- A ten of iemand prostaatkanker heeft, moet een uroloog altijd 1 monsters nemen. Dat gaat via de anus. „We halen met be hulp van een naaldje weefsel weg uit ver schillende plaatsen in de prostaat. Meestal acht, tien of twaalf A hapjes." Natuurlijk prikt Planken niet in het wilde weg. Toch ziet hij met zijn echo-apparaat niet alles, omdat hij op een 'willekeurig' aantal plaatsen prikt. „De kans is klein, maar het kan dat we naast een kwaadaardige tumor prikken en die dus over het hoofd zien." Aan deze manier van onderzoeken kleven grote nadelen. „Je prikt met een naald door de vieze darmwand naar de schone prostaat. Dat kan infecties veroorzaken." Een op de twintig mannen krijgt na zo'n biopsie een infectie. „Een Je prikt met een naald door de vieze darmwand naar de schone prostaat groot deel van hen moet worden opgenomen, omdat ze ziek worden en koorts hebben. Eigenlijk wil je dit onderzoek dus voorkomen. En als het tóch moet, dan wil je het nauwkeuriger kunnen doen." De apparatuur om gerichter te onderzoeken staat al in het zie- m kenhuis: de MRI-scanner. Maar de kennis en kunde om het appa raat toe te passen in de speurtocht naar prostaatkanker, is nog recent. „Het is pas van de laatste paar jaar dat radiologen zo wor- A den opgeleid dat ze de MRI-scanner kunnen inzetten", zegt radio loog Ortwin Vergau- wen. „Je moet de in stellingen van de MRI op een bepaalde manier Er hebben dit jaar veel minder men sen gebruikgemaakt van de zes tol vrije dagen van de Westerschelde tunnel. Zaterdag reden er op de zesde en laatste tolvrije dag van dit jaar 18.174 voertuigen door de tun nel. In totaal passeerden er op de tol vrije dagen 113.284 voertuigen. Dat zijn er veel minder dan vorig jaar. De Westerscheldetunnel kent sinds 2012 tolvrije zaterdagen. Zater dag was de laatste zaterdag van dit jaar dat automobilisten gratis ge bruik konden maken van de tunnel. Opvallend is dat het gratis maken van de tunnel dit jaar minder men sen verleidde om een (extra) ritje naar de overkant te maken. Vorig jaar passeerden er nog 115.361 voer tuigen op de tolvrije dagen. In 2016 en 2015 waren dat er 115.361 en 113.920. Normaal gesproken betaalt ie mand die geen t-tag (en dus korting) heeft tien euro om heen en weer door de tunnel te rijden. In 2019 zijn er zeven tolvrije da gen. Op de volgende zaterdagen kun gratis door de tunnel: 26 januari, 23 februari, 13 april, 14 september, 26 oktober en 23 november. Vanwege de herdenking van 75 jaar Slag om de Schelde is er bij uit zondering een extra tolvrije dag toegevoegd op zaterdag 31 augustus. maandag 26 november 2018 Vlissingen en Middelburg beta len voorlopig niet mee aan het Overleg Zeeuwse Overheden (OZO). Ze hebben er het geld niet voor. Dat heeft gedepu teerde Harry van der Maas vrij dag meegedeeld in de Staten commissie bestuur. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl SINT-MAARTENSDIJK Bij een horecagelegen heid op de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk is gis teravond laat een gewa pende overval gepleegd. Daarbij zijn drie mensen gewond geraakt. Een van de overvallers werd over meesterd door de politie. De ander sloeg op de vlucht. Drie mensen moesten onderzocht worden. De politie meldde dat vermoedelijk niemand ernstig gewond is geraakt. De politie was gisteren nog op zoek naar de tweede dader. RENESSE Sinterklaas heeft zater dagmiddag met veel pie ten een bezoek gebracht aan Renesse. De Sint kwam aan per helikopter. Omdat die niet kon lan den in het centrum van Renesse, is die uitgewe ken naar het weiland van boerin Bertie Steur, be kend van Boer zoekt Vrouw. De landing ging niet helemaal lekker. Meerdere pieten 'beland den' in de bomen. Zij zijn opgevangen door de brandweer en naar het centrum van Renesse ge bracht. Bertie bracht met haar tractor met aanhan ger de Sint en de andere pieten naar het centrum. RILLAND Bij het ernstige ongeluk met vier auto's op de A58 van vrijdagmiddag raakten vier mensen ge wond. De gewonde be stuurders waren een man (35) uit Den Haag, een vrouw (29) uit Ze venbergen, een vrouw (26) uit Kruiningen en een man (27) uit Oude- horne. Het ongeluk ge beurde rond 17.30 uur bij Rilland, bij de afrit naar de parkeerplaats het Rak, terwijl het ver keer afwisselend lang zaam rijdend en stil stond. Vermoedelijk reed de bestuurder uit Den Haag achter op een andere auto. Scannen Jeffrey Kutterink Goes Uroloog Erik Plan ken. - Erik Planken, uroloog Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16