EUWS 11 In Roemenië, een van de armste landen van Europa, is gisteren met veel pracht en praal een gigantische kathedraal ingewijd. Het 'nieuwe nationale monument' is bepaald niet onomstreden. Ruim no miljoen euro is al uitgege ven aan wat een van de grootste orthodoxe complexen ter wereld moet worden. Patriarchen Daniël van Boekarest en Bartholomeus I van Constantinopel (Istanboel) wijdden de 'Nationale Kathedraal van de Ver lossing van de Natie' in Boekarest ge zamenlijk in, te midden van honderd in witte en gouden gewaden geklede priesters. De prestigekathedraal met 6oo ramen en een vloeroppervlakte van 14.000 vierkante meter biedt plaats aan 5000 mensen. Tienduizen den gelovigen woonden de inwijding bij, die ook live werd uitgezonden op de Roemeense televisie. De kathedraal is 120 meter lang, 70 meter breed en 120 meter hoog. Er is 100.000 kubieke meter beton in verwerkt en de megakerk kan volgens de bouwers een aardbeving doorstaan met een kracht van 8,5 op de schaal van Richter. Hij moet de plaats innemen van de bestaande Constantijn en Helena Kathedraal waarin slechts vijfhonderd gelovigen passen en die op feestdagen overvol zit. Zeshonderd arbeiders bouwden zeven jaar aan de nieuwe kerk, die nu voor 96 procent voltooid zou zijn. De grootste van de zes monumentale klokken weegt 25,2 ton en heet de zwaarste kerkklok ter wereld te zijn. Volgens de mensen achter het megaproject moet de kathedraal 'uitdrukking geven aan de dankbaar heid van de Roemeense bevolking voor de val van dictator Nicolae Ceausescu en het communistische Er zijn buurten zonder riool, maar gelukkig hebben we nu een Volkskathedraal bewind in Roemenië'. De Roemeens- orthodoxe kerk beriep zich hiervoor op een in 1885 geuite wens van de nationale dichter Mihai Eminescu. Hij droomde van een kathedraal als symbool van dankbaarheid van het land voor de nationale helden. In dit geval dus degenen die Ceausescu verjoegen. De 'kerk van Eminescu' werd een prestigeobject. Het enorme complex omvat conferentiezalen, pelgrimsherbergen en een gaar keuken. De kathedraal staat op steenworp afstand van het megalo mane paleis van Ceausescu dat nu dient als parlement. Kritisch Zo'n 90 procent van de 20 miljoen Roemenen is orthodox. Vooral oude ren vinden de kathedraal belangrijk. Jongeren zijn veel kritischer. Die hebben liever dat er wat aan de notoir slechte wegen wordt gedaan. Sinds de val van Ceausescu zijn er in Roe menië tientallen, kleinere kerken gebouwd. Een jonge vrouw verwoordt de stemming onder tegenstanders: „Ik ben er zeker van dat iedereen in de regering hiervoor naar de hemel zal gaan", zegt loana Dumitrescu (32), die elke dag langs het door haar verketterde prestigeobject loopt. „Wij wonen in een land waar de burgemeesters elkaar beconcurreren om pelgrimstochten binnen te halen naar heilige relikwieën in plaats van scholen of ziekenhuizen te bouwen of het openbaar vervoer te verbeteren. Er zijn buurten in Boekarest zonder riool, maar gelukkig hebben we nu een Volkskathedraal." De staat be taalt de priesters en de onderhouds kosten van het complex. Spiritualiteit Oudere stadgenoten zoals Eugenia Voicu (65) zijn heel blij met het bouwwerk. „Een groot orthodox land als Roemenië moet een passende kathedraal hebben. Ja, er is een tekort aan ziekenhuizen, maar spiritualiteit is ook belangrijk. Alleen wordt het wel te vaak gebruikt door politici." Politiek commentator Giuseppe Tateo: „Dit gebouw zegt: je kunt jezelf geen Roemeen noemen als je niet orthodox bent. Dat mag pijnlijk zijn voor religieuze minderheden, maar het zet Roemenië wel op de kaart in het orthodoxe Oost-Europa." Daar zijn de Roemenen trots op, en daarbij is hun kathedraal ook nog eens vijf meter hoger dan de Christus Verlosserkathedraal in Moskou. Het gebouw is voor 110 miljoen euro nog niet klaar. De kosten zullen nog oplopen, schattingen gaan tot ver boven de 200 miljoen. In 2024 moet het complex klaar zijn. De in wijdingsmis wordt vrijdag gevolgd door een mis ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de onaf hankelijkheid van Roemenië. maandag 26 november 2018 GO Peperdure kathedraal in plaats van ziekenhuizen jJSCS" >.V MBISpMBI cstfadinjy Bob van Huët Boekarest -loana Dumitrescu De patriarch van Constantinopel Bartholomeus I - in het zwart - en de pa triarch van Boekarest Daniël - in het wit - wijden de kathedraal in met een speciale mis. Maar het complex is nog niet klaar, de kosten voor het pres tigeobject kunnen op lopen tot ver boven de 200 miljoen euro. FOTO'S AP, EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11