'ledereen met kind in de auto zou diploma in veilig vervoer moeten hebben' 3 088 - 70 70 600 10 Ouders en grootouders moeten veiligheid van kinderen veel serieuzer nemen Goed voorbereid de weg op V LAATSTE DAG extra korting bij Stip!! korting Semi All Incl. Cruise Canarische Eilanden Ouders, wees gewaarschuwd, zegt VeiligheidNL. Met opa of oma of een andere oppas achter het stuur is de kans nog groter dat kinderen onveilig in hun autostoeltje zitten. Dat moet anders, vindt trauma- en kinderchirurg William Kramer. Iedere bestuurder met een kind op de achterbank zou verplicht een diploma in veilig vervoer moeten halen, vindt Kramer, verbonden aan het Erasmus MC-Sophia Kin derziekenhuis. Regelmatig zien hij en zijn collega's de gevolgen wan neer een kind bij een ongeluk uit zijn autostoeltje is gevlogen. En die zijn verschrikkelijk. Van gebroken armpjes en beentjes tot gescheurde buikorganen door insnoering van de gordel. Hoofdletsels zijn het erg ste. „Kinderen hebben in verhou ding een groot hoofd. Die klapt bij een botsing hard naar voren. Soms blijven ze hun leven lang invalide." Ouders en grootouders moeten dus een goede uitleg krijgen over het gebruik van de autostoel, maar ze moeten veiligheid ook serieuzer nemen, vindt Kramer. „Er wordt te makkelijk gezegd: als we zijn arm pjes vrijlaten en de gordel alleen om zijn buik doen, dreint Jantje minder of kan hij beter slapen. Maar dat geeft het kind nul bescherming." In Nederland is het verplicht om kinderen tot 1,35 meter in een goed gekeurde autostoel te vervoeren. Het kind achterste voren in de auto zetten voorkomt veel hoofd- en nekletsel Kramer is een groot voorstander van het Zweedse model; in dat land moeten kinderen tot hun 4de ach terstevoren in de auto zitten. In Ne derland is de richtlijn 15 maanden. „Bij een frontale botsing - 80 pro cent van alle ongelukken - klapt het kind dan niet naar voren, maar wordt het in de stoel gedrukt. Dat voorkomt veel hoofd- en nekletsel." Ouders vinden het volgens Kramer ongezellig of zelfs gevaar lijk dat ze hun kind niet goed kun nen zien. Dat wuift hij weg. „Plaats gewoon een extra spiegeltje voor zicht op de achterbank." Kramer raadt af om kinderen op de passagiersstoel te vervoeren. „Dat vinden veel moeders prettig. Maar wanneer je een ongeluk krijgt, en de airbag niet is uitgezet, klapt deze met een enorme kracht tegen het autostoeltje aan. Met alle gevolgen van dien." Maxi-Cosi financierde een deel van het onderzoek, maar was niet betrokken bij de uitvoering. „We hebben geen onderscheid gemaakt tussen merken van autostoeltjes", aldus VeiligheidNL. Cruise Dubai, Oman Abu Dhabi nu v.a. 989 Kerstshoppingcruise Düsseldorf Keulen nu v.a. 89 Rondreis Schatten van Sardinië - All Indusive nu v.a. 539 Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! Inclusief vliegreis, transfers en fooien t.w.v. €70 O.b.v. Semi All Indusive, incl. tafeldranken t.w.v. min. €115,- O.a. Gran Canaria, Lanzarote, Tenerife Madeira Verlenging mogelijk op Gran Canaria! L reizen maandag 26 november 2018 GO Acht op de tien kinderen zitten onveilig op de achterbank in de auto bij hun ouders. Wanneer grootouders of een andere oppas hen in het stoeltje heeft gezet, is dat zelfs 93 procent. Dat blijkt uit onderzoek van VeiligheidNL, dat 470 kinderen in de auto observeerde. Hanneke van Houwelingen Amsterdam -Kinderchirurg William Kramer Lees altijd de handleiding van de autostoel. De meest voorkomende fouten zijn: de gordel is gedraaid, volgt niet de juiste route of is niet goed vastgeklikt. 2 Gebruik je het kliksysteem Isofix? Check of alle beves tigingshaken goed vast zitten. In het geval van de baby- en peuterautostoel moet ook het derde bevestigingspunt worden gebruikt. Trek de gordels van de autostoel strak aan, óók als uw kind het op een brullen zet. Er mag maximaal 1 centimeter ruimte tussen de gordel en het lichaam zitten. 4 Let bij een peuterauto stoel op de hoogte van het harnasje. Er mag maximaal twee vingers ruimte tussen het harnasje en de schouder zitten. 5 Doe het winterjasje van uw kind uit. Dat is even een gehannes, maar door de dikke voering kun je de riempjes niet strak genoeg aantrekken. Bij een ongeluk wordt de voering platgedrukt en zit uw kind te los in de autostoel. He O. 8-daagse cruise per 4* Costa Mediterranea van 1099 3- of 4-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro van 99 8-, 11- of 12-daagse groepsrondreis van 599 18- of 19-daagse cruisevakantie per 4*+ Volendam van 2529 Cruise door het Panamakanaal nu v.a. 2276 19-daagse cruisevakantie per 4* AIDAbella van 1899 Semi All Incl. Cruise Thailand, Maleisië Singapore nu v.a. 1709 3reizen.nl rïïï»»""":.. SSS5SS~r? 8-daagse cruise per 4* AIDAstella zie stipreizen.nl/cralsb 7-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro Nieuwjaarscruise over de Romantische Rijn 24-daagse cruisevakantie per 4* Costa Fortuna Grand Voyage van Singapore naar Italië 8-daagse groepsrondreis Hoogtepunten van Israël 8-daagse cruise per 4* Costa Fortuna Cruise Westelijke Middellandse Zee 8-daagse cruise per 5* MS Magie of gelijkwaardig Nijlcruise Egypte Classic Vcrütj ofc.5 ook op [j van 419 nu v.a. 377 van 2049 nu v.a. 1844 van 679 nu v.a. 611 van 649 nu v.a. 584 Topprijs! nu v.a. 279 dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10