9 Woorden als 'bullshit' in het debat, daar moeten we van weg blijven Blokkeerfriezen in hoger beroep Termietenstad in Brazilië Celstraf voor verkrachters op dinsdagochtend wordt door Dijk- hoff gebruikt als zijn politieke labo ratorium. Als hij aan de vooravond van de Algemene Politieke Beschou wingen in een pittig opiniestuk schrijft dat hij de katholieke kerk heeft verlaten, zijn er in de fractie Kamerleden die vragen: „Moest dat nou zo?" en: „Weet je wel hoeveel ka tholieken er WD stemmen?" Dan legt Dijkhoff aan de grote ovalen tafel uit dat hij thuis een vloertje aan het leggen was en zich opwond. Maar waarom moest er op de WD- website onder zijn uitleg een link staan hoe je je moest uitschrijven uit de kerk, wil een Kamerlid weten. Wilde hij alle liberalen via de blauwe loper uit de kerk hebben? „Dat was een foutje", erkent Dijkhoff. Hij had dat linkje gekopieerd onder zijn stuk, dat was niet voor publicatie. „We zijn nu acht jaar de grootste partij, we hebben de minister-presi dent", zegt Kamerlid Dilan Yesilgöz. „Je moet opnieuw om je heen kijken. Je moet de bereidheid hebben te luis teren. Wat leeft er nu? We willen aansluiting blijven houden met de polsslag van de samenleving." Netjes Rutte heeft formeel nog niet beslo ten of hij nog opgaat voor een nieuwe periode als lijsttrekker. Dat zal er ook aan liggen hoe lang dit kabinet blijft zitten. Maar hoewel de WD in de peilingen nog steeds de grootste is, weet ook de WD-top dat elke rege ringspartij een houdbaarheidsdatum heeft. Die rapporten over wat er alle maal fout ging bij het CDA in 1994 en 2012 met het advies om te gaan 'her bronnen', zo'n situatie wil Dijkhoff voor zijn. Splinter Chabot, voorzitter van JOVD, de jongerenafdeling van de partij: „Wat mij vooral opvalt, is dat we ons best doen geen bestuurders partij zonder kleur te worden. We moeten wegblijven van populistisch geneuzel en integriteitsschandalen. De WD is als een moeder die soms een zwarte sluier om zich heen heeft. Je hoopt dat ze fris en jong blijft." De JOVD'er kritiseert Dijkhoff, die de argumenten van degenen die te gen vaccinatie zijn wegzette als 'pseudo-interessante bullshit'. Cha bot: „Woorden als 'bullshit' in het politiek debat, daar moeten we van weg blijven, Mensen mogen van ons als grootste partij verwachten dat de toon netjes is. Dat lukt Klaas niet al tijd." WD'ers vinden dat Dijkhoff er nog niet is. Bij zijn zoektocht naar een nieuw electoraat is hij soms te plat en te populistisch, vinden ze. „Hij moet nog vier, vijfjaar rijpen," zegt een oudgediende. In de Tweede Kamerfractie was er kritiek op de nonchalante toon van Dijkhoff tij dens de Algemene Politieke Be schouwingen. Alsof hij nog steeds mee deed aan het tv-spelletje De Slimste Mens. En in de tussentijd hoopt de partij dat het kabinet niet valt, zodat de op volgingskwestie nog niet te snel ter sprake komt. Volgens Chabot is Dijk hoff een wonderboy. „Maar de WD is nog Mark Rutte en Mark Rutte is de WD. Dat is ook kwetsbaar." zaterdag 24 november 2018 —Splinter Chabot LEEUWARDEN Achttien blokkeerfriezen gaan in hoger beroep tegen hun vonnis, onder wie boeg beeld Jenny Douwes. Dat zegt hun advocaat Tjalling van der Goot. Een groep Friezen blokkeerde vorig jaar de snelweg A7, zodat een bus met antipietde- monstranten niet naar de sinterklaasintocht in Dok- kum kon. De meesten kre gen hiervoor een taakstraf van 120 of 180 uur opge legd door de rechtbank in Leeuwarden. De zwaarste straf was voor Jenny Dou wes, 240 uur taakstraf. MANCHESTER In het noor den van Brazilië is een enorme termietenstad ont dekt. Het is een netwerk van 200 miljoen heuvels, die aan elkaar vastzitten. Het netwerk is ongeveer 228.000 vierkante kilome ter groot. Dat is even groot als Groot-Brittannië en ruim vijf keer zo groot als Nederland. Elke heuvel is ruim 2 meter hoog en on geveer 9 meter lang. Ze staan ongeveer 20 meter van elkaar af. De hoeveel heid grond staat gelijk aan 4000 pyramides van Gizeh. De heuvels zijn tussen de 690 en 3800 jaar oud. ANTWERPEN Vier mannen zijn in Antwerpen veroor deeld tot jarenlange cel straffen voor het verkrach ten van twee Nederlandse vrouwen. De vrouwen is een schadevergoeding van ieder 12.000 euro toege wezen. De rechtbank ver oordeelde alle mannen tot vijf jaar cel, maar een ge deelte is voorwaardelijk. De vrouwen zijn misbruikt op hun hotelkamer toen ze een weekendje doorbrach ten in de Belgische stad. Zij hadden na een bezoek aan een nachtclub een lift gekregen van twee van de mannen. Die vergrepen zich vervolgens aan de slachtoffers. In de loop van de nacht werden nog twee mannen binnengelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9