Fidan Ekiz Na de breuk met haar grote liefde en de dood van haar vader is journalist Fidan Ekiz (41) bang haar hart weer te verpanden. Wel zo veilig. „Maar mijn moeder vindt dat ik verkeerd denk." Ze heeft laatst twee parkietjes gekocht voor haar moeder. Zo had zij wat afleiding na de dood van haar man Yüksel, Fidan Ekiz' vader, in april van dit jaar. „Je moet mijn moeder eens zien, hoe ze tegen die beestjes praat. Zo lief. Maar die vogels geven haar natuurlijk niet wat ze kreeg van mijn vader: erkenning, waardering, af en toe een schouderklopje. Mijn moeder zei: 'Wat zou het leven voor zin hebben als ik geen kin deren had? Ik ben zo blij dat we jullie heb ben gekregen.' En dan denk ik weer: mis schien is het makkelijker om niet van ie mand te houden. Dan wordt die liefde niet abrupt onderbroken als diegene sterft, of weggaat. Maar mijn moeder vindt dat ik dan verkeerd denk." Kort hiervoor stormde Ekiz binnen bij het Rotterdamse Hotel New York. „Er zit ten te weinig uren in een dag", zegt ze. Ze heeft net een fotoshoot voor een ander dagblad achter de rug en straks wil Omroep Max ook nog dat ze iets zegt voor een por tret over collega-columnist Özcan Akyol. „Ik zou vaker nee moeten zeggen, maar ik vind het te leuk om te doen." Ekiz is documentairemaker, tafeldame bij De Wereld Draait Door, columnist bij de Rotterdamse editie van het AD, en sinds kort ook het gezicht van NTR-talkshow De Nieuwe Maan, over ontwikkelingen in de multiculturele samenleving en de isla mitische gemeenschap in het bijzonder. „Bij De Nieuwe Maan voel ik me als een vis in het water. Ik vind het nog lastig om van de autocue te lezen, maar ik houd ervan onderwerpen aan te dragen. Als er een gast moet worden gebeld, roep ik: laat mij dat maar doen. Het is niet gebruikelijk dat een presentator dat doet, maar ik kom uit die wereld, ik werkte vroeger op de redactie van Pauw Witteman. Ik zorg dat ik de feiten goed op een rijtje heb. Laatst hadden we orthodoxe moslims te gast om te praten over salafisme. Ze spraken me tegen, draaiden om de hete brij heen. Ik was blij dat ik bijvoorbeeld kon tegenwerpen dat het misgaat bij de Haagse As-Soennah Moskee, die wordt gefinancierd door Koeweiti's die op de terroristenlijst staan. Ik was de enige criticus aan tafel. Daar kozen we bewust voor, dus dat was hard werken." 'Misschien is het makkelijker niet van iemand te houden' TEKST CHARLOTTE VAN GENDEREN FOTO'S ILJA KEIZER Hoe is het om een talkshow te presenteren? Je schrijft kritische columns over de WG ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99