Asielvluchteling of gevluchte strijder? Repetitie voor de Sint 8 WD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff loopt zich al een jaar warm om 'in de toekomst' het stokje van Mark Rutte over te nemen. Volgens partijgenoten heeft hij nog tijd nodig om de juiste stijl te vinden. FERME UITSPRAKEN POLITIEK LABORATORIUM Aansluiting tussen Klaas Dijkhoff en de partij heeft meer tijd nodig dan gedacht Tienduizenden Syriërs kwamen de afgelopen jaren via Turkije en Grie kenland naar Nederland. Ze vroe gen asiel aan vanwege de verwoes tende burgeroorlog in hun land. Toen die vluchtelingenstroom op haar hoogtepunt was, in het najaar van 2015, was de controle onvol doende, concludeerde de Inspectie Veiligheid en Justitie in 2016. Onder die Syriërs waren ook de neven Qusai A. (27) en Maher A. (24). Samen kwamen ze op 1 sep tember 2015 in Nederland aan. Ze kregen een verblijfsvergunning en woonruimte: de een in Arnhem, de ander in Oosterhout en later in Ber gen op Zoom. In december 2017 pakte de politie de twee op na een tip van inlichtingendienst AIVD: de neven zouden in Syrië sympa thie hebben getoond voor Jabhat al Nusra, het filiaal van terreurgroep al-Qaeda. Sluipschutter Bij de arrestatie treft de politie een hennepplantage aan en onderzoekt daarna de telefoons en de sociale media van de twee. Ze vinden foto's waarop Qusai in camouflagekle ding met een kalasjnikov poseert. Ook Maher poseerde met wapens. Ze vinden chats waarin Qusai zegt dat hij sluipschutter is en dat hij '14 zielen' op zijn geweten heeft. De chats, die ook wijzen op sympathie voor Jabhat al Nusra, zijn van nadat de twee in Nederland arriveerden. Het bleef gisteren, bij de rechtbank in Rotterdam, onduidelijk of politie en marechaussee ook bij aankomst van de twee in Nederland de foto's op hun telefoons doorzochten. De neven ontkenden gisteren zich bij Jabhat al Nusra te hebben aangesloten. Ze zijn gevlucht voor de oorlog, zeggen ze. Dat ze op foto's staan met wapens, ontken nen ze niet. Maher: „Er zijn veel wa pens in Syrië, iedereen poseerde er mee." Contacten met strijders? Qu sai: „Je past je aan aan de machtheb ber. Als dat Assad is, zet je zijn foto op je mobiel. Is het IS, dan laat je je baard staan." En als ze in chats over strijden spreken? „Dat ging om de monstraties tegen het regime", al dus Qusai. De stelling van de advo caten: als bewezen kan worden dat ze hebben gevochten, dan is het on mogelijk vast te stellen voor wie. Justitie verdenkt de twee er niet van een aanslag in Nederland te hebben willen plegen. Maar deel name aan een terroristische organi- Je past je aan aan de machthebber. Als dat Assad is, dan zetje zijn foto op je mobiel satie is strafbaar. Officier van Justi tie Vreugdenhil eiste daarom giste ren negen jaar cel tegen Qusai en zes jaar cel tegen Maher: voor deel name aan een terroristische organi satie, maar ook voor het naar Ne derland smokkelen van een derde Syrische vriend en voor het aantref fen van een hennepplantage. Ne derlandse Syriëgangers die de afge lopen jaren voor de rechter moes ten komen, kregen straffen tot ze ven jaar opgelegd. In Nederland zijn nauwelijks za ken als die van Maher en Qusai aan de oppervlakte gekomen. In 2015 werd de Syrische asielzoeker Mo- hanned B. opgepakt omdat hij in een azc opschepte dat hij voor IS en al-Qaeda had gevochten. Eind ok tober werd een Syriër aangehouden die er van wordt verdacht bij Jabhat al Nusra te hebben gestreden. Hij werd door Syrische burgeractivis ten herkend tijdens een bijeen komst in Amsterdam. eel eerlijk ge zegd baal ik ervan dat ik hier nu weer een stuk over zit te typen. Ik ben de zwartepietdiscussie, met de extre misten aan beide kanten, meer dan beu', schrijft WD-kroonprins Klaas Dijkhoff maandag in een Facebook- bericht. Desnoods moet er wat hem betreft maar een demonstratieverbod komen. En dus weet hij deze week weer alle aandacht op zich gericht. Dijkhoff beweert wel dat hij ervan baalt, maar hij weet precies wanneer hij een steen in de vijver moet wer pen om zich te profileren. Tenslotte is hij degene die de WD-kiezer straks naar de stembus moet zien te krijgen. Zo ging het ook met zijn blog over een mogelijke vaccinatieplicht, zijn vertrek uit de katholieke kerk en zijn pleidooi voor kernenergie. Hij stelt zich in die filmpjes op als de redelijke oom die in nuchtere ge wonemensentaal het gezond ver stand bepleit. Het is een toon die kie zers moet aantrekken, ook van buiten het WD-kamp. Zijn filmpje over Zwarte Piet scoort binnen twaalf uur 3100 likes en wordt zevenhonderd maal gedeeld. Talenten Maar wat eerst verfrissend was, oogt na een jaar als een maniertje. „Het gaat nog te veel over zijn dingetjes, over de vorm," klaagt een liberaal, anoniem. „Wat Dijkhoff doet is op een beetje brutale manier zoeken naar wat aanspreekt bij jonge kie zers", zegt Onno Hoes, burgemeester van Haarlemmermeer. „De geves tigde orde in de partij denkt: is dat het nou? Klaas zoekt de juiste toon en met vallen en opstaan zal hij die toon vinden. We staan nog steeds netjes in de peilingen. De aansluiting tussen Klaas Dijkhoff en de partij heeft ken nelijk meer tijd nodig dan we vooraf dachten." Dijkhoffs filmpjes worden ge maakt door talenten van het partij bureau. Sinds zijn aantreden zet hij zich op de kaart met stand-uppoli- tiek en Facebookberichten. Met ferme uitspraken over bijvoorbeeld harde integratie-aanpak van pro bleemwijken. Hij heeft een infor meel mandaat van de partijtop om te experimenteren en de randen op te zoeken, zo bevestigt een ingewijde. 'Klaasballonnetje' De fractievoorzitter van de grootste regeringspartij heeft in de regel een hondenbaan, valt niet op en moet alle kikkers de kruiwagen injagen. Aan dat profiel voldoet de man uit Breda niet. „Klaas Dijkhoffis de man die nadenkt over de toekomst, hij is de man die dat bij ons trekt", zegt Annemarie Jorritsma, WD-lijsttrek- ker voor de Eerste Kamer. „Klaas is van de nieuwe generatie en pakt het op een manier zoals zelfs Rutte het niet doet. Een deel van de gesettelde WD'ers vindt die stijl best moeilijk. Het is niet erg dat Klaas soms een fout maakt, dat hoort erbij. Dat wordt dan door Jesse Klaver een 'Klaasballonnetje' genoemd. Dan zeg ik: bedenk zelf eens wat origineels!" Kilometers moet Dijkhoff maken, ervaring opdoen en een team bou wen dat meegaat in zijn grote avon tuur naar een liberale toekomst. Hij voert een heel jonge fractie aan: de helft van de 33 Kamerleden is pas na 2017 Tweede Kamerlid geworden. Er is weinig ervaring. Na het vertrek van de gezichtsbepalende Kamerleden Jeanine Hennis en Han ten Broeke verlaat nu ook de ervaren Malik Azmani de fractie om Europees lijst trekker te worden. De wekelijkse fractievergadering zaterdag 24 november 2018 GO Zijn ze vluchtelingen of strijders van een terreurgroep die de wijk hebben genomen? Justitie denkt het laatste en eiste giste ren negen en zes jaar cel tegen de Syrische asielzoekers Qusai A. en Maher A., die in Syrië voor een terreurgroep zouden heb ben gevochten. Cyril Rosman Rotterdam —Qusai A. Klaas komt, maar de WD hoopt niet te snel Jan Hoedeman Den Haag —Onno Hoes Slechts één keer per jaar gaat de sluis van Eemnes open. Dat is wanneer de goedheiligman aankomt in het dorp. Vandaag is het weer zover. Om een en ander goed te laten verlopen, werd gisteren gekeken of de sluis werkt. Goed nieuws voor de kinde ren: de sluis doet het nog perfect, fotocasparhuurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8