Liters verf naar de maan Klusvrouw HiekeGrootendorst 11 Slaapkastjes Vogels moeten ook slapen. Vooral als het koud is, verliezen vogels 's nachts een flink deel van hun lichaamsgewicht. Hang nest kastjes al in het najaar op. Hol bewoners als mezen en spech ten vinden er 's nachts beschut ting. Andere vogels slapen graag in dichte klimop, of in een groenblijvende haag van buxus of taxus - hoewel veel buxus op het ogenblik niet meer zo groen is. Zorg in elk geval voor voldoende groen blijvende struiken in de tuin. Ondiepe waterschaal Vogels hebben niet alleen eten nodig. Ze hebben ook behoefte aan water, zeker als de vijver bevroren is. Zet een ondiepe waterschaal neer, en ververs het water regelmatig. Los er bij strenge vorst wat suiker in op. Dat werkt als antivries. Voer ze op de grond Niet iedere vogel voelt zich op zijn gemak, hangend aan een pindakaashouder. Heggenmussen en winterkoningen rom melen liever in het dode blad in de beschutting van een heg en ook de merel eet liefst van de grond. Voor die minder acrobatische vogelsoorten wordt vaak een voedertafel neer gezet, maar zelfs die vinden ze te hoog. Voer ze op de grond. En strooi daar niet meer voer dan de vogels op kunnen. Anders voer je ook ratten en muizen. Plant bessen en bottels Je kunt vogels niet alleen voeren door havermout te strooien - je kunt ook de tuin zo aanplanten dat vogels er van alles te eten hebben. Denk aan plan ten als kogeldistels en kaardenbollen die in trek zijn bij putters. Een an dere naam voor putter is niet voor niks distelvink. Veel vogels zijn dol op bessen en bottels. Plant bottelrozen en bessen- dragende heesters, zoals de drie doornen: vuur- doorn, duindoorn en meidoorn. W'W'Vwm* Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: muren sauzen. Koop ruim in De juiste kwast De juiste roller De juiste verf Neem een verfstok <S) KOKEN •iOeteti m Bind de kat een belletje om En dan tenslotte het k- woord. Het heeft weinig zin vogels te voeren om ze vervolgens door een kat te laten afslachten. Katten doden 100 miljoen vogels per jaar. In Nederland al leen. Kattenliefhebbers weigeren hun verantwoor delijkheid te nemen. De kat is nu eenmaal een roofdier, vinden zij. Maar laat jouw kat geen vogels doden. Bind hem ten minste een bel aan. GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS Laatst kon ik wel janken. Bij een klant moest ik muren sau zen. Een makkie! Natuurlijk let ik op het type ondergrond: glad of structuur. Zo weet ik hoeveel verf ik moet gebruiken, en welke verfsoort en roller. Ik koos voor een ruime hoeveel heid normale muurverf en een roller met wat langere haren. De structuur van de muur was niet zo grof. Maar ik merkte dat de verf niet goed in de struc tuur liep. Ik moest hard duwen, waardoor de roller geen verf meer opnam. Bij het inrollen van de grote stukken ging de klus nog minder soepel. Liters verf verdwenen razendsnel. Ik moest voor advies naar de speciaalzaak. De volgende dag belde ik de medewerkers dol gelukkig op om ze te bedanken voor hun geweldige raad. 6m2 8m2 Voor een wand met structuur heb je meer verf nodig. De hoogte- en diep- teverschillen vergroten de opper vlakte van de muur. Ga uit van het laagste rendement van de verf; soms is dat voor oppervlakken met struc tuur maar 6 vierkante meter per liter verf. Koop dus ruim in. Voor de randen heb je een kwast nodig. Voor oppervlakken met structuur moeten de haren dus goed in de structuur kunnen komen. Een dikkere kwast kan een dikkere laag aanbrengen en vult de structuur ook beter. Een kleine blokkwast kan ook, maar plak de boel dan goed af. Over rollers heb ik het laatst uitge breid gehad. Bedenk dat als je een structuur op de muur hebt, de haren van de roller langer moeten zijn om daar in te kunnen komen. Kies voor een middelmatig grove of heel grove roller. Neem ze desnoods allebei, voor de zekerheid. Voor elke ondergrond is een speciale verf verkrijgbaar. Voor oppervlakken met structuur moet de verf een stuk lobbiger zijn. Je zult misschien den ken: verf is verf. Ik kan je vertellen dat die muur mij tot waanzin dreef en de speciale verf (iets lobbiger dus) me weer dolgelukkig maakte. KWALittltS VERF Als je met een grote roller in één hand al het werk moet verzetten, krijg je een lamme arm. Met een verfstok kun je je hele lichaam gebruiken met beide armen en dat is veel minder zwaar. Je hoeft ook niet steeds een trap te verzetten. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, Hardwarelnfo, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 85