Leer surfen op de golven van Vogelvriendelijke tuin verandering David& Arjan Vechten tegen verandering is een volstrekt menselijke reflex Weidevogels vinden in de weide geen voedsel meer en trekvogels treffen hun overwinteringsgebied vervuild of vernield aan. Maar laten we niet bij de pakken neerzitten. Onze tuinvogels kunnen we te hulp schieten. 10 ls ik als jongetje naar het strand ging, begon ik thuis al aan een bouwte kening. Dat strand met die zee vond ik leuk, maar ik wilde maar één ding: het Ultieme Zandkasteel bouwen. Een kasteel zó groot en stevig dat het de zee zou tegenhou den. In de volle zon zwoegde ik urenlang, met nat en droog zand, schepjes en emmers. Muren neerzetten en geulen graven. Keer op keer eindig den de dagen op dezelfde ma nier: een ingezakte hoop zand in de branding en een teleur gesteld jongetje ernaast. Panta Rhei, noemden de oude Griekse filosofen het al: alles stroomt. Niks blijft het zelfde en de enige constante is dat alles verandert. Je kunt niet twee keer in dezelfde ri vier stappen. Het staat op te geltjes en we verzuchten het als de herfst aanbreekt. Maar soms is weten niet genoeg. Want omarm je die eeuwige verandering ook echt? De meeste mensen niet. Stiekem vinden we verande ring akelig: het is eng, want onzeker, en als het zou kun nen, houden we het tegen. Een deel van de samen leving doet niet anders dan ertegen vechten. Blokkeer- friezen. Botox-fabrikanten. Conservatieve politieke stro mingen. Religieuze instellin gen. Allemaal bedacht om de wereld te houden zoals die is - en macht te houden over iets waarover je geen macht hebt. Ik betrapte mezelf er laatst op. Een echtpaar van wie ik veel houd, besloot te scheiden. Dat gaat zomaar niet, was mijn reflex, dit was een vergissing! Dat moest gefikst! Ik pro beerde met gesprekken en be richtjes de tijd te bevriezen, ze tot elkaar te bewegen, terwijl hun relatie uit elkaar viel. Ik vocht met het onvermijdelijke. Misschien merk je dat je het zelf ook lastig vindt als er iets verandert. Het rooster op je werk. Een nieuwe leiding gevende. Je geliefde die niet meer dezelfde is als twintig jaar geleden. Andere buren. Je kinderen die keuzes maken die je moeilijk begrijpt. Er komt geen eind aan. Het enige wat je zeker weet is dat alles wat er nu is, er op een dag niet meer zal zijn. Veel mensen ervaren stress door die transformatie. Omdat je vindt dat het niet zou mo gen veranderen. Omdat het onrechtvaardig voelt of pijn lijk is. Het is logisch en verlei delijk terug te grijpen op het bekende. Dat voelt vertrouwd en veilig en maakt dat je jezelf verbonden voelt met wat in je leven speelt. Vechten tegen verandering is een volstrekt normale menselijke reflex en kun je best een tijdje volhou den. Als een kind op het strand dat vecht tegen de gol ven. Tot je ziet dat het niet meer gaat. Levenskunst zit niet in keihard werken tot je gelukkig bent, het zit in gelukkig zijn met alles wat zich aandient. Pas als je verandering oprecht kunt verwelkomen, kun je er van leren houden. Mijn favo riete gedachte: het is wat het is. Ik hoef niet te vechten te gen die golven die op mijn zandkasteel beuken. Fijner is het om in de branding te genieten van het water. Of beter nog: te leren surfen. -Arjan Vergeer Reageren? zo@persgroep.nl ROMKE VAN DE KAA Bijvoeren mag altijd Moeten we vogels 's winters wel voeren? Ja. Naarmate de natuur in onze omgeving verarmt, zullen steeds meer vogels onze tuinen opzoeken. En die tuinen zijn geen Oostvaardersplassen. In plaats van het teveel aan vogels op te ruimen, kunnen we ze bijvoeren. Wanneer begin je daarmee? Dat doet er niet toe. Vroeger vertelden strenge experts dat je vogels alleen mocht voeren als de nood hoog, en de honger groot was. Nu geven we ze het hele jaar eten. Geef gewone mensenpindakaas De tijd dat we pinda's aan een draadje regen is voorbij. Het voer van nu is heel gevarieerd en je kunt er enorme bedra gen aan uitgeven. Favoriet is de vogel pindakaas, geserveerd in de pindakaas houder, een gewild sinterklaascadeau. Maar vogels vinden die pindakaas net zo lekker als je hem ge woon aan een ruwe boomstam smeert. Er bestaan pindakazen die verrijkt zijn met bessen, of met meel- wormen. Wie een be perkt budget heeft kan het beste gewone mensenpindakaas voeren. Daar zit zout in, en suiker. Maar daaraan is nog nooit een vogel gestorven. Wacht met opruimen Maak de tuin niet winterklaar. Tussen afgestorven stengels en onder dood blad vinden insecten eters veel voedsel. Ook dode bloemhoofden bevatten zaden waar mussen en vinken van leven. Wacht met het opruimen van de tuin tot het voorjaar. Beperk bladblazen of-harken tot het gazon. In plaats van pindakaas: havermout en rotte appels David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. Alle vogels zijn gelijk, maar sommige zijn net iets gelijker dan andere. Veel mensen hebben een hekel aan kraaien, gaaien en eksters - lelijke rovers die de pinda's voor de snaveltjes van die schattige meesjes wegkapen. Voor deze selectieve vogelvrienden is de pindakaashouderbeschermkap bedacht. Effectief, maar bedenk dat een ecosysteem niet alleen bestaat uit kleine zangvogeltjes. Geloof het of niet, maar er zijn ook vogels die helemaal geen pinda's of pindakaas blieven. Roodborstjes en winterkoninkjes hebben liever insecten of broodkruimels. Merels eten graag een rotte appel. Mussen zijn dol op haver mout, putters op zaden, en groenlingen op rozen- bottels. Zoveel vogels, zoveel smaken. ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO Help de vogels de winter door A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84