I k Zwitsers stemmen over koe mét hoorns 7 Bewaker nazikamp aangeklaagd Het borrelt in de Christenunie: een aantal leden wil het homohuwelijk in de beginselen van de partij. Het bestuur ziet daar niets in. Ook binnen de protestantse kerk woedt er discussie. Een opmerkelijk agendapunt op het ChristenUnie-congres van van daag: het homohuwelijk. Een aantal leden wil in de beginselverklaring teruglezen dat het huwelijk 'heden ten dage ook openstaat voor gelief den van hetzeifde geslacht'. Dat is nogal een verschil met de concept tekst waaraan meer dan een jaar is gesleuteld: 'God heeft al in het be gin het huwelijk ingesteld. Deze publieke verbintenis tussen man en vrouw is uniek en waardevol.' Het bestuur ziet de wijziging niet zitten. Het huwelijk tussen een man en een vrouw, zo stelt de par tij, kan niet gelijk worden gesteld aan andere relatievormen. „Het be stuur staat voluit voor dit Bijbelse principe en ideaal, zoals de Chris tenunie dat altijd heeft gedaan." De discussie over homoseksuali teit is zeer actueel. Vorige week be sloot de Protestantse Kerk in Ne derland (PKN), homohuwelijken in de kerkorde niet gelijk te stellen aan het huwelijk tussen man en vrouw. Binnen bepaalde stromingen, vooral de Gereformeerde Bond, be staat weerstand tegen het homohu welijk. De PKN wil hen de ruimte geven hun eigen lijn te volgen. Gert-Jan van Leeuwen, voorzitter van ChristenQueer, een vereniging voor homo's in de kerk, toont be grip voor het PKN-besluit. „Om contact met anderen te houden, moet je soms meebewegen. Dit proces gaat langzaam, snelle veran dering ontmoet vaak juist veel te genstand." Volgens Van Leeuwen is het alge mene beeld positief, en is er in veel kerken beweging. „Daar is ruimte voor openheid en gesprek, en kun nen homo's ook trouwen. Maar er is ook nood. Vooral in reformatori sche kringen is homoseksualiteit nog steeds een no-go, en ook in evangelische kerken ligt het nog steeds moeilijk." Hij stelt dat het om heel gesloten christelijke gemeenschappen gaat, een gesprek is moeilijk. „Bij salafis- tische moslims kom je nog makke lijker binnen. Maar één op de twin tig mensen is homo, het is echt niet zo dat ze in die kerken niet bestaan. De evangelische stroming functio neert echt nog als een zuil, met ei- Er is ook nood. Vooral in reformatorische kring is homo zijn nog steeds een no-go gen scholen, kerken, partij (SGP, red.) en een eigen krant." Die krant, het Reformatorisch Dagblad (RD), publiceerde vorige week een open brief, die is onder tekend door de hoofdredacteur en door een SGP-senator en vertegen woordigers van reformatorische kerken. Daarin schrijft de krant geen 'concessies' te doen aan het homostandpunt. 'We kunnen en willen niet meegaan in de gedach tegang dat er in het geloof niets mis mee kan zijn als twee mensen van hetzelfde geslacht, twee mannen, twee vrouwen, van elkaar houden.' Het RD schrijft dat homo's per definitie 'zondig' zijn, dat ze daar mee worstelen en daardoor veel 'verdriet, strijd en eenzaamheid in hun leven' tegenkomen. Van Leeu wen heeft veel moeite met deze le zing. „Homoseksuelen worden per definitie niet voor vol aangezien." Bij de Christenunie speelt ook mee dat zij binnen de eigen gele dingen verschillende stromingen binnenboord wil houden. De libe rale tak, die het homohuwelijka mendement indiende, is vaak jong en ruimdenkend. Maar er is ook een orthodoxe tak. Zo was bij de afgelo pen verkiezingen de voormalige predikant Orlando Bottenbley lijst duwer. Hij wijst seks tussen homo's af. Daarmee verwoordt hij de me ning van meer christenen die de Bijbel naar de letter lezen: dat ie mand het is, is al een zonde, om van het 'doen' nog maar te zwijgen. Toch is de acceptatie van homo seksualiteit binnen de partij aan verandering onderhevig. In 2006 stond nog in het verkiezingspro gramma dat het huwelijk een ver bintenis is tussen één man en één vrouw: „Andere samenlevingsvor men kunnen niet aan het huwelijk gelijkgesteld worden." Het afgelo pen verkiezingsprogramma meldt dat de partij gelooft 'in de grote waarde van stabiele huwelijken en van gezinnen'. Geen woord meer over één man en één vrouw. In 2010 zei oud-partijleider An- dré Rouvoet nog dat hij zich niet voor kon stellen dat een homo of lesbienne met een relatie voor zijn partij actief kon zijn. Drie jaar eer der moest het Wageningse raadslid Monique Heger nog opstappen omdat ze samenwoonde met een vrouw. Afgelopen voorjaar maakte ze haar rentree, onder luid applaus. Gedoe in de Christenunie bleef uit. BERLIJN Het Openbaar Minis terie in Berlijn heeft een voor malig bewaker (95) van het con centratiekamp Mauthausen aan geklaagd wegens medeplichtig heid bij de moord op 36.000 ge vangenen en het aanzetten tot moord. Dat meldt Der Spiegel. Hans H. was in de Tweede Wereldoorlog lid van de SS en was betrokken bij de bewaking van het concentratiekamp in de Oostenrijkse plaats, die destijds tot Duitsland behoorde. In het kamp hebben in totaal 200.000 mensen gevangen geze ten. 100.000 van hen hebben het niet overleefd. Een groot aantal werd gedood in gaskamers. An deren kwamen om door uithon gering of bevriezing. Volgens het OM had H. des tijds de opdracht van zijn supe rieuren om iedereen die het kamp probeerde te ontvluchten, dood te schieten. Ook was hij zich volledig bewust van waar het kamp voor diende, en wat hij daar heeft aangericht, aldus het OM in de Duitse hoofdstad. het idee kwam. „Ze vroegen me of ik hen kon helpen, zodat ze hun hoorns kunnen houden." Driekwart van de Zwitserse koeien en een derde van de geiten in het land wordt door de boeren onthoornd. Net als in Nederland wordt het gedaan voor de veilig heid en omdat anders grotere stal len nodig zijn om verwondingen bij de dieren te voorkomen. De be staande overheidssubsidies geven W De kwaliteit van de melk en het vlees zou door de stress ook minder worden Zwitserse boeren geen ruimte te investeren in zulke stallen. „De stallen moeten zich aanpassen aan de koeien, niet omgekeerd", aldus Capaul, die overigens vindt dat collega's die wél willen onthoor- nen, dat moeten blijven doen. De Zwitserse politiek adviseert tegen te stemmen. Peilingen gaan alle kanten op. Capaul, die inmid dels een Horndankfest heeft geor ganiseerd om alle medestanders te bedanken, zou het pleit morgen zomaar kunnen winnen. Armin Capaul (67) is geen door snee boer. In de Zwitserse Jura heeft dit kind van de flowerpo- werbeweging zijn bergboerderij, waar hij zijn koeien melkt op mu ziek van Pink Floyd of Santana in de stal. Worden ze rustig van, ver telde hij in een van de vele inter views in de Zwitserse media. Capaul, getrouwd met Claudia en vader van drie kinderen, is een aparte, weten ze in het dorp Perre- fitte (460 inwoners). Een rebel die bijvoorbeeld weigert Frans te pra ten. Maar wel een buitenbeentje dat Zwitserse geschiedenis kan schrijven, want op zijn initiatief wordt morgen een heus referen dum gehouden in het Alpenland over het al dan niet onthoornen van koeien en geiten. Of zoals Ca paul wil weten: moet de Zwitserse regering niet extra subsidie geven aan diervriendelijke boeren die hun dieren mét hoorns houden? De boer vindt dat dieren hun waardigheid wordt ontnomen als je ze amputeert. De kwaliteit van de melk en het vlees zou door de stress ook minder worden. Toen de politiek doof bleef voor zijn pleidooi, haalde Capaul in ander halfjaar 119.626 handtekeningen op om een referendum te organi seren. Dat kostte hem bijna 50.000 euro uit eigen zak, maar hij heeft het ervoor over. „Ik discussieer al tijd met mijn koeien in de stal", verklaarde hij toen het Franse persbureau AFP hem vroeg hij op zaterdag 24 november 2018 Homohuwelijk kan splijtzwam zijn binnen de Christenunie Hanneke Keultjes Sander van Mersbergen Den Haag -Gert-Jan van Leeuwen Gert-Jan Segers, Carola Schouten en Arie Slob op het vorige ChristenUnie-congres. fotoanp Een Zwitserse hippieboer is erin geslaagd een bijzonder referen dum af te dwingen over het al dan niet afzagen van koeien- hoorns. Bob van Huët Rotterdam/Perrefitte A Armin Capaul ziet zijn brown-Swisskoeien het liefst met hoorns. Niet alleen op zijn bedrijf, maar in heel Zwitserland, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7