Dooddoeners en ongevraagd advies 'Tijd voor mezelf Flikker op! Ilc probeer hier de boel draaiende te houden 2* Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet... ...een correcte kilometerstand. AutoTrack Hoe gedraag je je tegen een vriend, familielid of collega die net een dierbare heeft verloren? Aan de hand van vijf miskleunen geven twee rouwcoaches tips over wat een rouwende wél kan waarderen. 'Huil je wel? Niet gaan opkroppen hoor!' 'Nou, gelukkig heeft hij je financieel goed achtergelaten.' 'Goh, leuk weekend gehad?' 'Je kunt me altijd bellen!' Niet doen: 'adviezen' geven „Adviezen waarop ze niet zitten te wachten: hier hebben de meeste rouwenden last van", zegt rouw- coach Hanneke van de Plassche. „Mensen die zeggen: Pietje ging na de dood van zijn moeder 's och tends altijd een uur wandelen, dat zou je ook moeten doen! Of tegen een jonge weduwe met drie kinde ren: neem je wel genoeg tijd voor jezelf? Ik weet door mijn praktijk dat mensen echt ontploffen door dit soort adviezen. 'Tijd voor mezelf? Flikker op! Ik probeer hier de boel een beetje draaiende te houden, ja?'" Die adviezen komen voort uit een machteloos gevoel van de omstan ders. Van de Plassche: „Zij vinden het moeilijk iemand pijn te zien hebben. Het voelt zo machteloos, dat je héél graag wilt helpen en adviezen gaat geven. Terwijl een luisterend oor ei genlijk al genoeg is." Houd je adviezen dus in je zak en laat diegene simpelweg weten dat je aan hem of haar denkt. „Niet een be richtje met 'heb je al gewandeld van daag?' maar gewoon 'ik denk aan je'." WIE? Niet doen: de dooddoener Als het op dooddoeners (passend woord in dezen) aankomt, kunnen coaches Hanneke van de Plassche en Jan van Eldik een blik voorbeelden opentrekken. Wat te denken van: het heeft zo moeten zijn, het is maar beter zo, ie dereen krijgt wat hij aankan. Of de variant waarbij het positieve aspect wordt benadrukt: gelukkig woon je nog in een prachtig huis - gelukkig heb je een fijne baan. Of een pijnlijke, als iemand zijn kind verliest: geluk kig heb je er nog twee. Au. „Dit zijn uitspraken van mensen die gewoon niet weten wat ze moe ten zeggen", zegt Jan van Eldik. „Als rouwende kun je hier totaal niks mee. Het kan je zelfs onzeker maken. Als iemand zegt dat het 'zo beter is', kun je denken: hoezo beter? Ik vind het helemaal niet beter! Zo'n op merking maakt boos en creëert af stand." Van de Plassche zou adviseren om in plaats van het zogenaamd 'posi tieve', juist het verdriet te benadruk ken. „Je kunt zeggen: wat erg dat je dat hebt meegemaakt. Of: wat moet jij verdrietig zijn. Je zult merken dat als je dat benoemt, mensen niet hoe ven te knokken voor erkenning voor hun verdriet en daardoor ook zelf de meer positieve kanten kunnen zien." Niet doen: koetjes kalfjes het onderwerp 'de dood' maar te om zeilen, komt vaak voort uit pure angst, zegt coach Jan van Eldik. „We zijn bang dat iemand in huilen uit barst als we er rechtstreeks naar vra gen. We voelen ons dan behoorlijk onthand." Mensen kunnen uit ongemak over koetjes en kalfjes beginnen, maar de ergere variant is dat mensen met een boog om je heen lopen. Han neke van de Plassche: „Ik hoor vaak genoeg dat vage kennissen in de supermarkt opeens heel geïnteres seerd bij het kattenvoer staan te kij ken, terwijl ze geen kat hebben. Dat is pijnlijk. Je kunt beter stuntelend vertellen dat je niet zo goed weet wat je moet zeggen, dan iemand totaal negeren." Iets zeggen is volgens de coaches altijd beter dan niets zeggen. En voel je je ongemakkelijk? Vraag dan aan de rouwende of ze behoefte hebben om erover te praten. Van Eldik: „En respecteer het als ze dat niet willen." Niet doen: beloftes In het boek Rouwe Kost van Van de Plassche vind je een illustratie waarop twee personen elk op de rand van een bergklif staan. De een roept naar de ander in tekstballonnetjes: Dat wil je toch graag weten. Alleen bij AutoTrack check je gratis de geschiedenis van een auto. Van de eerste eigenaar tot de laatste keuring. Dan weet je dat de kilometerteller de waarheid vertelt. ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO Dit wil je wel/niet horen als je rouwt JETTE PELLEMANS Jan van Eldik (55) is verlies- en rouw- coach, gespeciali seerd in begeleiding van werknemers en werkgevers in een rouwperiode op de werkvloer. Hij zit met zijn praktijk Boven Jan in Hoo- geveen. Hanneke van de Plassche (40) schreef het boek Rouwe kost, een handreiking bij overlijden en rouw. Ze is uitvaartonder nemer, rouwcoach en spreker. Ze werkt vanuit Deventer. Vragen naar iemands weekend om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76