opvolger kW Dit zegt de wetenschap Gevoelstemperatuur is meer dan een gevoel t' Eureka! Het staafje bewoog ineens 'Om de kou op gang te houden moet het echt flink waaien' 23 nog hun handen vol aan de LHC. Na de onder houdsperiode begint in 2021 de derde run, daarna volgt een nieuwe upgrade, die ervoor zorgt dat onderzoekers tien keer zo veel botsin gen tegelijk kunnen analyseren. Maar over een jaar of tien zit de LHC aan de taks van zijn mogelijkheden. Dan is er iets nieuws nodig. Maar wat? Momenteel bespre ken alle bij Cern betrokken instituten, waaron der het Nationaal instituut voor subatomaire fysica (Nikhef) in Amsterdam, de toekomst van het Europese deeltjesonderzoek. Wat wordt de opvolger van de LHC? Een nog grotere deeltjesversneller? Cirkelvormig, zoals nu, of in een lange rechte lijn? Volgens Gianotti draait deeltjesfysica om meer dan alleen ver snellers. „Natuurlijk is een nieuwe versneller iets wat we serieus overwegen. Tot dusver heb ben versnellers een sleutelrol gespeeld in de deeltjesfysica, met de LHC als vlaggenschip. Maar de openstaande vragen zijn zo divers, dat één instrument niet genoeg is. We gebruiken bijvoorbeeld nu ook al ondergrondse detecto ren en telescopen." Het streven is in elk geval dat Europa voorop blijft lopen in het deeltjesonderzoek. Waarom eigenlijk? Als een nieuwe ontdekking in Japan of de VS wordt gedaan, is dat toch ook goed? „Uiteraard zijn we heel blij met elke nieuwe ontdekking", zegt Gianotti. „Maar het is ook een kwestie van trots dat Europa excelleert in fundamenteel onderzoek. We hoeven niet de wereldleider te zijn, maar wel een wereldleider. Als we voorop blijven lopen, leidt ons onder zoek bovendien tot de allernieuwste technolo gie, waar de Europese industrie van profiteert. Daarnaast is Cern wereldwijd een voorbeeld als het gaat om vredige samenwerking. Mensen van 110 nationaliteiten en allerlei instituten werken samen. Dat is in de huidige maatschap pij een heel goed teken." Het woord zal komende tijd weer vaak vallen in de weerpraatjes: de gevoelstemperatuur. Maar wat is dat eigenlijk? En hoe meten we die? „De gevoelstemperatuur is de temperatuur die we voelen onder windrijke omstandigheden", defi nieert Michiel van den Broeke, hoogleraar polaire meteorologie aan de Universiteit Utrecht„Met andere woorden: hoe harder het waait, hoe meer kou we ervaren." De wind zorgt er namelijk voor dat het lichaam extra afkoelt, zelfs als we winddicht zijn ingepakt. Eenzelfde effect doet zich voor als we lucht uitblazen boven een hete kom soep. De beweging van de lucht zorgt ervoor dat de warmte efficiënter wordt afgevoerd, waar door de soep sneller afkoelt. Het bepalen van de gevoelstem peratuur is geen nattevingerwerk, verzekert Van den Broeke. „Het woord heeft een subjectieve la ding, maar je kunt het effect objec tief meten. De gevoelstempera tuur is een wetenschappelijke maat met bijbehorende formules en tabellen." Het KNMI gebruikt de JAG/TI- methode. Dat staat voor Joint Ac- tion Group on Weather Indices. Daarbij wordt de gevoelstempera tuur berekend uit een combinatie van de werkelijke luchttempera tuur en de gemiddelde windsnel heid. Als het buiten bijvoorbeeld 5 graden vriest en de wind waait met 45 kilometer per uur (wind kracht 6), dan is de gevoelstempe ratuur -15 graden. Het voelt onder die omstandigheden dus net zo koud aan als bij -15 graden op een windstille dag. In beide situaties is het warmteverlies even groot. Het effect van de zon wordt in het berekenen van de gevoelstem peratuur niet meegenomen, maar die speelt zeker een rol, stelt Van den Broeke. „In de zon krijg je het door de verkregen warmte minder snel koud. 'sNachts koel je bij de zelfde kou en wind sneller af." Waarom is het van belang dat we de gevoelstemperatuur meten? Lage temperaturen kunnen snel leiden tot onderkoeling of, erger nog, bevriezing, verklaart Van den Broeke. „Het is dus belangrijk dat we mensen daarvoor waarschu wen en dat ze warm aangekleed en goed beschermd de koude bui tenlucht instappen." Het KNMI geeft vanaf een ge voelstemperatuur lager dan -15 graden de waarschuwing 'code geel'. Bij een gevoelstemperatuur van -20 graden volgt 'code oranje'. Volgens het weerinstituut kunnen gevoelstemperaturen onder de -15 graden al na een uur tot onderkoe ling leiden. Temperaturen onder de -20 graden vergroten na een halfuur de kans op bevriezings verschijnselen, ook als je goed bent ingepakt. Volgens Van den Broeke is van dergelijke gevoelstemperaturen in Nederland zelden sprake. „Om de kou op gang te houden moet het echt flink waaien. Hooguit een paar dagen per jaar staat er vol doende wind en is het zo koud dat de gevoelstemperatuur onder de -15 graden duikt." Dat blijkt ook uit de weercijfers van het KNMI. Een jaar telt ge middeld drie dagen met een ge voelstemperatuur lager dan -15 graden. Eens in de twee jaar zakt de gevoelstemperatuur een keer onder de -20 graden. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Nobelprijs winnaar Ben Feringa (67) over zijn moleculaire motor. „Mijn bèta-voorliefde ontbrandde op de middel bare school. Meneer Op de Weegh gaf scheikunde en hij was niet alleen een goede docent, hij kon ook moeiteloos een link leg gen naar toepassingen. Door hem ben ik onder zoeker geworden. Ik pro moveerde bij hoogleraar Hans Wijnberg en daar maakte ik mijn eerste nieuwe molecuul. Dat moment vergeet ik nooit meer. Ik was er zo poepie- trots op, omdat ik iets had gemaakt wat niemand ooit eerder had gemaakt. Hier ontdekte ik ook de kracht van chemie; het gaat over creativiteit, ont dekken, inzicht en inno vatie. Het wordt niet voor niets de creating science ge noemd. In mijn carrière heb ik al veel geweldige dingen meegemaakt, maar mijn eurekamoment was er gens in 2005, om kwart over vijf. Toen werd ik door studenten naar het lab gedirigeerd: 'Je moet nü komen.' Ze lieten me zien dat het was gelukt om met een moleculaire motor een staafje, dat tienduizend keer groter was dan de motor, te laten bewegen. We zagen de beweging die ontstond door licht op een mole cuul te laten schijnen. We konden echt iets laten draaien. Uit mezelf val ik niet snel stil, maar vijf mi nuten lang was ik totaal perplex. Dik elf jaar later had ik dat weer, toen ik hoorde dat ik de Nobelprijs had ge wonnen voor de ontwik keling van moleculaire machine. Daarna raakte mijn leven in een stroom versnelling. Ik reis de we reld rond om te vertellen over mijn onderzoek. Gis teren stond ik nog op een school in Zwolle en nu ben ik onderweg naar Ca nada. Ik vind het leuk en eervol om mijn enthousi asme voor wetenschap en fundamenteel onderzoek over te brengen op zo veel mogelijk anderen." -Jim Jansen GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 Cern: Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire Europese raad voor kernonderzoek FRA B ZWI ITSERLAND Genève Kijk op de site bij /wetenschap FOTO ROBIN UTRECHT KAJ VAN ARKEL Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSCiClltiSt en met j vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 73