Ik heb geleefd 'Het grote genieten zit voor mij in het kleine' Hoe arm is arm? 21 Normaal regel ik alles. Maar aan deze reis valtnilcs teregelen. Iedereen krijgt ermee te maken' De kans op psychische en licha melijke klachten is bij mensen die lange tijd in armoede leven twee tot drie keer zo groot, weet Hans Bosma, hoogleraar sociale epidemi ologie. Eenzaamheid en depressie liggen op de loer. En stress vergroot het risico op hart- en vaatziekten, slaapproblemen en infecties. Bo vendien beïnvloeden stresshormo nen de suikerhuishouding, waar door de kans op diabetes toeneemt. Daarnaast kan schaamte over geldtekort en schulden tot mentale en lichamelijke problemen leiden, zegt gezondheidswetenschapper Audrey Simons van de Universiteit van Maastricht. „Mensen met een laag inkomen hebben vaker het ge voel dat ze scheef worden aangeke ken door hun omgeving en dat an deren denken dat ze dom en lui zijn of dat armoede hun eigen schuld is. Als ze zich gestigmatiseerd voelen, heeft dat een negatieve invloed op hun gezondheid." Ook Dominique voelt zich door haar omgeving veroordeeld. „Ik heb nu m'n handen vol aan de zorg voor mijn drie kinderen, het huishou den en het oplossen van mijn schulden. Maar soms zeggen men sen recht in je gezicht dat je lui bent, bij anderen zie je het aan de blik in hun ogen. Ik heb me vaak rot geschaamd in de supermarkt. Dan dacht ik dat het leefgeld was over gemaakt, maar bleek bij de kassa dat het niet zo was. Je gaat door de grond als je dan, met je kinderen er bij, alle boodschappen moet laten staan en de hele winkel meekijkt." Dat overkomt haar nu niet meer. „Op maandag komt mijn leefgeld, maar om teleurstelling te voorko men doe ik dinsdag boodschap pen." Ze wil haar kinderen een betere jeugd geven dan ze zelfheeft gehad. Maar beseft ook dat het tot nu toe met vallen en opstaan is gegaan. „Ik heb in Rotterdam alle hulpverle ning gehad die er bestaat", verzucht ze. „En toch kan ik mijn kinderen niet alles bieden wat ik zou willen." Lichtpuntjes ziet ze wel. „Ik heb een mbo-opleiding afgemaakt. En op dit moment heb ik geen vriend. Dat is wel zo rustig." Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. De man die vorig jaar zijn 34ste Nijmeegse Vier daagse liep, schuifelt deze middag achter een rollator naar de eettafel. Als hij gaat zitten, blijven zijn ogen plakken aan het blauwe wagentje. „Mijn dochter verraste me ermee. Had ze gevraagd of ze zo'n ding zou halen, dan zou ik nee gezegd hebben. Maar opeens stond-ie er." De eerste avond bleef de rollator werkeloos op de gang staan, pas de volgende ochtend duwde Peter van Gils (74) hem onwennig een stukje voor zich uit. Hij wist natuurlijk wel dat het beter was, zijn benen zijn pap tegenwoordig. „Ik heb buiten een rondje gemaakt. Het was stabieler. Alleen liep ik tegen mijn adem aan. Ik ben zo'n idioot die alles bijhoudt, echt alles. Met mijn horloge of telefoon. Je zou zeggen: als je zulke kleine stukjes loopt, hoefje de afstand niet meer te weten. Maar toch schrijf ik het op. Dat wil ik ge woon, ik wil alles controleren." Zijn vrouw Loes legt even haar handen op zijn fragiele schouders voor ze naast hem gaat zitten. „Zo is hij nu eenmaal." Van Gils is een buitenmens. Op zolder hangen al zijn medailles van wandelmarsen, de Vierdaagsekruis- jes bewaart hij in een aparte la. Zin gend stapte hij zich jaar in jaar uit door de vier dagen heen. Peter houdt niet van verandering, zegt Loes. Hij knikt: „Sober leven past bij mij." Hij werkte 43 jaar als leraar op de zelfde basisschool. Kinderen die jarig waren, nam hij in de klas op zijn schouders, dat werd een traditie. Vierde hij zijn eigen verjaardag, dan mochten de leerlingen soms bij hem thuis in het Gelderse Wijchen ko men. Hij had iets met diegenen die net wat meer aandacht nodig hadden. „Tegenwoordig zou je dat adhd noe men." Na zijn pensioen werd hij vrij williger op woonzorgboerderij De Hagert. Vijf jaar geleden kreeg Van Gils al vleesklierkanker, de overlevingskan sen waren nihil. Ze waren de uitvaart al aan het regelen toen hij wonder boven wonder kon worden geope reerd en herstelde. „Het gekke is dat we daarna gewoon verder zijn gegaan met leven. We hebben er niet meer zo bij stilgestaan." Tot hij dit jaar opnieuw gezond heidsproblemen kreeg. Het is niet de alvleesklierkanker die terug is, maar hij heeft een tumor waar de artsen niets aan kunnen doen. Dit keer gaat hij wel dood. Raakte hij, die zichzelf een pieke- raar noemt, overstuur van die bood schap? „Nee. Zelf vind ik dat heel opvallend. Als we op vakantie gaan, heb ik daags van tevoren stress. Maar op de een of andere manier vind ik dit bij het leven horen. Het verbaast me, juist omdat ik normaal gespro ken alles regel. Aan deze reis valt niks te regelen. Iedereen krijgt ermee te maken, ik heb geen angst." Wat hem ook verbaast, is hoe snel hij zich aanpaste. De 35ste Vierdaagse zou er niet meer in zitten. Toen vie len ook de kortere wandeltochten af, en later ging zelfs een ommetje moeizaam. „Accepteren is een groot woord, maar ik weet gewoon dat het contraproductief is in woede uit te barsten." Met de kinderen houden ze regel matig familieberaad. Wat moet er overgedragen worden? Of hij nog een hartenwens had, vroeg zijn zoon. Ja, naar Ajax. „Had hij vip-kaarten voor Ajax-Feyenoord geregeld. De sfeer was zo bijzonder, die was heel posi tief die dag." Een bucketlist past niet bij de wan delaar. „Het grote genieten zit voor mij in het kleine. Veel mensen doen net of de Vierdaagse de moeite waard is vanwege de intocht op de Via Gla- diola. Nou, als je het daarvan moet hebben... Aan de finish gaan heel wat kilometers vooraf." Wat hem pijn doet, is dat in deze fase ook mensen afhaken. Op straat draaien bekenden soms hun hoofd weg en er zijn vrienden die zich niet laten zien. Uit ongemak, denkt hij. Zijn vrouw, fel: „Maar als ze het eng vinden, kunnen ze toch een kaartje sturen?!" Laten ze er desnoods op zetten dat ze niet weten wat ze moe ten zeggen, maar negeer hem niet." Er zijn nachten dat zij het licht aan knipt om te kijken of hij nog ademt. Dan is hij zo stil. Ze zijn een nuchter stel, vinden ze zelf, maar nu Peters conditie hard achteruitgaat, komen de emoties toch. Van de week nog kreeg zij het te kwaad toen ze hem met zijn magere lijf onder de douche zag staan. 49 jaar zijn ze getrouwd, de 50 zullen ze niet halen. Ze heeft beloofd straks oranje gla diolen naast zijn kist te zetten. Vier- daagsebloemen in de winter? Ja, zegt ze, onlangs stonden ze nog bij de bloemist, het moet lukken. Over de kist gaat een Vierdaagsevlag, maar die mag niet mee de oven in. Peter van Gils, lachend. „Dat zou zonde zijn." GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 week De lage-inkomensgrens, noem het armoedegrens, ligt op 1040 euro per maand voor een alleen staande, 1380 euro per maand voor een alleenstaande ouder met één kind en 1960 euro per maand voor een paar met twee kinderen. PRIVÉFOTO Peter van Gils, oud-leraar. Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71