'Soms zeggen mensen recht in je gezicht dat je lui bent' Ondanks de goed draaiende economie groeit het aantal huishoudens in Nederland dat in armoede leeft. Dominique Butteling, moeder van drie kinderen, moet het met 90 euro per week zien te rooien. 'Je gaat door de grond als je met je kinderen erbij alle boodschappen moet laten staan' 20 Dominique Butteling (29) doet boodschap pen met een geheim wapen op zak. Een re kenmachine, uit schaamte soms verscholen onder haar jas. Van alles wat ze uit de schappen tilt, wordt de prijs inge typt op de telcomputer. Bij de kassa moet ze onder de 60 euro zien uit te komen, twee derde van haar week- budget. „Alleen als er nog geld over is, koop ik een tussendoortje voor de kinderen." Vanmiddag kan de Rotterdamse haar drie kinderen blij maken. Er kon nog een zak snoep af. Zoals Dominique van week tot week leeft, worstelden vorig jaar 227.000 Nederlandse gezinnen voor het vierde jaar op rij met een laag inkomen, blijkt uit cijfers van het CBS. Dat komt neer op 3,3 procent van alle huishoudens, in 2014 was dat nog 2,7 procent. Vooral het aantal huishoudens dat afhankelijk is van een bij stands uitkering nam toe. Volgens het CBS is dat een nawee van de economi sche crisis: de bijstand reageert meestal met vertraging op bewe gingen op de arbeidsmarkt. Waar het anderen nu voor de wind gaat, is het voor Dominique leven met schaarste. En met onbe grip. Want ze weet hoe de buiten wacht haar ziet. Dominique heeft drie kinderen van twee vaders, leeft van een uitkering en heeft een schuld van 70.000 euro. „Mensen noemen me een hoer, lui of een slechte moeder. Recht in mijn ge zicht, waar de kinderen bij zijn." Pijnlijk, al is Dominique de eerste om te erkennen dat ze 'verkeerde keuzes' heeft gemaakt. „Maar ik ben niet uit op medelijden. Ik doe mijn verhaal omdat ik vind dat gezinnen in armoede beter moeten worden geholpen." Want uit de financiële misère ra ken, valt niet mee. Alleenstaande moeders lopen een groter risico op armoede, blijkt uit het rapport 'Ar moede in kaart 2018' dat het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) gis teren presenteerde. Ongeveer een op de zes alleenstaande moeders is arm, tegen een op de dertien al leenstaande vaders. Dat komt door dat alleenstaande moeders vaker af hankelijk zijn van een uitkering. Ook Dominique worstelt al jaren. Ze staat nu vier jaar onder schul denbewind, wat betekent dat een bewindvoerder haar financiële be slissingen neemt. Ze krijgt weke lijks 90 euro leefgeld voor zichzelf en haar zoontjes van 7, 6 en 3 jaar. De vaste lasten zijn dan al betaald door de bewindvoerder, de rest gaat op aan de aflossing van schulden. Die ontstonden voor haar toen ze zich op haar 18de door foute vrien den liet overhalen om verschil lende telefoonabonnementen op haar naam te zetten. „Hartstikke stom, achteraf. Ze beloofden me wat geld, maar uiteindelijk zat ik vast aan abonnementen die ik hele maal niet kon betalen." De financiële ellende wordt nog groter als ze op haar 19de stopt met een kappersopleiding en een schuld van zo'n 30.000 euro heeft opgebouwd. In datzelfde jaar raakt ze ongepland zwanger van haar eerste kind en een jaar later van het tweede. Dominique werkt dan af en toe in de horeca en blijft geld uitgeven aan de verkeerde dingen, zoals haar vriendje met wie ze dan samen woont. Hij werkt niet, want hij wil het gaan maken in de muziekindu- Kleding koopt ze alleen als de kinderbijslag komt. „Daar lig ik wel eens wakker van, bijvoorbeeld als de schoenen van de kinderen weer eens kapot zijn. Ik wil dat ze zich kind voelen en niet worden gepest vanwege hun kapotte kleren." Depressie Tot voor kort waren de zorgen nog groter. In 2017 raakte ze in een diepe depressie. Ze is dan weg bij de vader van haar twee oudsten en heeft een derde kind gekregen van een an dere man. Maar ook die relatie loopt stuk. Als ze dan opnieuw zwanger raakt van een onenight stand en een abortus ondergaat, zakt ze weg in een diep dal. „Ik kreeg een enorme klap toen ik besefte wat er allemaal was gebeurd in de afgelopen tien jaar. Wacht even, dacht ik. Ik heb drie kinderen gekregen. En waarom behandelen die gasten me allemaal zo slecht? En waarom heb ik mezelf zo in de nesten gewerkt met die schulden? Ik trok die voortdurende stress niet meer." Dominique speelt op haar diep tepunt met zelfmoordgedachtes. Ze brengt haar kinderen in wanhoop naar haar oma, maar belt wel ie mand van het wijkteam die ze ver trouwt. Via hem komt ze bij een psycholoog terecht. „Die liet me zien dat sommige van mijn fouten ook te verklaren zijn door mijn jeugd." strie. „Daarvoor had hij allerlei dure apparatuur nodig, die ik dan moest betalen. Aan het eind van onze re latie sliep ik met de kinderen in de woonkamer en had hij de hele bo venverdieping ingenomen met zijn zogenaamde muziekstudio. Ik snap ook niet dat ik dat accepteerde." Ze wijt het deels aan haar moei lijke jeugd. „Ik was erg beïnvloed baar. Mijn ouders waren allebei drugsverslaafd. Toen ik één jaar was, kwam ik bij mijn oma te wo nen. Ze is mijn alles, maar werkte veel en liet mij wel heel erg vrij." Leefgeld Nu is die begeleiding er alsnog, maar dan gedwongen door haar be windvoerder. Met de 90 euro leef geld doet Dominique één keer per week boodschappen, gewapend met haar lijst vaste uitgaven. Fruit, brood, broodbeleg, pakjes drinken voor op school, ontbijt en avond eten voor zeven dagen. Dat is meestal ten minste twee keer stamppot. Wel zo goedkoop. Van de rest van het leefgeld be waart ze 20 euro voor onvoorziene uitgaven en uitjes in het weekend. En geeft ze nog 10 euro uit aan siga retten. „Ik ben pas zo'n twee jaar geleden begonnen met roken. Ik weet dat het niets toevoegt, maar het is gewoon heel verslavend." De boodschappen vult ze aan met een pakket van de voedselbank. „Daarvoor moest ik ook een hele papierwinkel invullen. Maar ik ben er nu wel blij mee." Deze week zit er veel bruikbaars in, wijst ze in haar krappe huurhuis. „Kijk, een hele tas vol. Yoghurt, ananas, papri- ka's en aardappelen. Hiervan kan ik toch weer één of twee dagen eten." Verder zet ze bakken schaamte opzij. Pakt alle hulp aan die er voor haar is. Meubels zijn dikwijls dona ties. Het interieur is bij elkaar ge sprokkeld. En de gemeente springt bij met steun. Zo kan ze zelf eens per week een avond naar dansen en haar kinderen naar taekwondo. ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO Leven van 90 euro in de IRENE VAN DEN BERG Dominique Butteling met zoon tje Jayden bij de voedselbank. In de supermarkt gaat het boodschappenlijstje gepaard met de rekenmachine. Dominique moet onder de 60 euro blijven. Even tijd voor ontspanning. „Ik kan mijn kinderen niet alles bieden wat ik zou willen." FOTO'S MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70