de lusten niet opwegen tegen de lasten tij 9 19 ledereen wil zo'n feestje. Maar als je na afloop de rekening krijgt, wordt het anders' Wie wil de Olympische Winterspe len van 2026 nog hebben? Calgary in ieder geval niet. De Canadese stad waar in 1988 de toen 23-jarige Yvonne van Gennip tot 'koningin van de Spelen' werd uitgeroepen be dankte vorige week na een referen dum voor de eer nogmaals gaststad te zijn. 56,4 procent van de inwoners zag meer na- dan voordelen en stemde 'no'. Calgary werd zo de negende stad die op aandringen van de eigen be woners afhaakt als organisatiestad. In Sion (Zwitserland) en Graz (Oos tenrijk) zagen bewoners er eerder dit jaar om vergelijkbare redenen van af. Erzurum (Turkije) had zich daarvoor al teruggetrokken omdat het de ge vraagde infrastructuur voor 2026 niet rond krijgt en Sapporo (Japan) wilde bij nader inzien liever vier jaar later aan de beurt komen. Geruchten gaan dat Stockholm (Zweden) twij felt, zodat mogelijk alleen de Itali aanse combi Milaan-Cortina d'Am- pezzo voor de 25ste editie overblijft. Feestje Het is een trend, dat afhaken. De olympische spoeling wordt onder hand zo dun dat je je mag afvragen wie er straks nog 'ons' feestje wil or ganiseren? Want Winterspelen zijn best wel oranje. Er is geen internati onaal sportevenement waar het Wil helmus vaker klinkt: 41 keer alleen al voor onze schaatsers. Van Kees Ver kerk, Carry Geijssen en Ans Schut in Grenoble (1968) tot Kjeld Nuis, Sven Kramer, Carlijn Achtereekte, Ireen Wüst en Esmee Visser afgelopen winter in Pyeongchang (Zuid-Ko- rea). Allemaal warme herinneringen die wij als nazaten van Hans Brinker terecht koesteren. Onder degenen in Calgary 'no' stemden is opvallend genoeg ook voormalig Europees schaatskampi oen Tonny de Jong-Knoll (44). Ze woont er met de Canadese schaatser Mark Knoll. Aan de telefoon licht de Sportvrouw van 2997 haar keuze toe. „Voor mij waren de Spelen altijd iets bijzonders, een grote show waar al lerlei sporters samenkwamen. Met die verwachting ging ik in '94 naar de Spelen van Lillehammer. Dat viel tegen. We moesten door naar Ha- mar, waar ik nooit een olympisch ge voel had. Het was gewoon een schaatswedstrijd. Nu wilden ze het weer opsplitsen: Calgary kreeg ongeveer een derde van de disciplines, de rest zou naar Edmonton en zelfs naar Whistier gaan (900 kilometer verderop, red.), gaan. Zo blijft er van die olympische sfeer weinig over." Quitte Los daarvan rammelde het geprojec teerde kostenplaatje, zegt de tegen woordige moeder van drie kinderen. De vorige keer zou de stad min of meer quitte hebben gespeeld dankzij tv-geld, hoewel het toenmalige bud get voor de Spelen met 60 procent werd overschreden. Uiteindelijk kwamen de kosten uit op omgere kend r,2 miljard euro. Voor 2026 stond 3,5 miljard euro begroot, maar met veel open eindjes. Te veel, von den De Jong-Knoll en de meesten van haar stadgenoten. Vooral het idee dat Calgary voor een flink deel zelf zou opdraaien voor extra kosten bij budgetoverschrijding viel slecht. „Die berekeningen waren gewoon te vaag. De renovatie van de schaatshal voor de Spelen zou vanwege veilig heid en andere olympische eisen tien keer duurder uitvallen. Zulke dingen." Ja, ze worstelde ermee, maar stemde toch tegen. Mark heeft wel voor gestemd, zo was het ook weer in evenwicht." Sponsors De Amerikaanse onderzoeker van Nederlandse afkomst Bob Heere (42) doet al jaren onderzoek naar de lus ten en lasten van grote sportevene menten. Hij is verbonden aan de universiteit van South Carolina en auteur van het kritische boek Het Olympische Speeltje. Hij zag al eerder dat westerse steden afhaken terwijl Rusland (Sotsji in 2014), China (Pe king in 2022) en andere autoritaire staten er vanuit een politiek oogpunt nog wel voor willen gaan. „Daar zijn de grote sponsors niet blij mee, die willen ook hun eigen landen erbij betrekken", zegt Heere. In Calgary hebben ze vast ook even aan Montreal teruggedacht, vermoedt hij. De stad beleefde in 2976 prachtige Zomerspelen, die Ne derland overigens geen goud ople verden. Maar zilveren medaillewin naar Eric Swinkels (schieten) zat niet ver van zijn pensioen toen de bewo ners van de provincie Québec dertig jaar later eindelijk hun olympische schuld van 1,5 miljard dollar hadden afgelost. Het Internationaal Olympisch Co mité, dat door televisiegelden zelf al tijd wel winst boekt, reageert in een communiqué bijna berustend op Calgary's afwijzing: 'Het is teleur- stellend dat de sportieve argumen ten en de sociale en langetermijn- voordelen de stemming niet hebben doen omslaan.' Heere heeft na zijn boek nooit wat gehoord van het IOC, maar weet dat de bobo's inmiddels wat maatjes kleiner zijn gaan denken en eindelijk meer nadruk leggen op de duur zaamheid van nieuwe infrastruc tuur. In Calgary was dat ook het plan. En jammer voor het olympi sche idealisme van Tonny de Jong- Knoll, maar de Winterspelen zullen alleen maar verder worden opge splitst, voorspelt Heere. „Zwitser land kan ervoor gaan en het schaat sen uitbesteden aan Nederland. Scheelt ze flink in de kosten." Het laatste woord is aan de 'konin gin van Calgary'. Vanuit Japan, waar ze verblijft als teammanager van de nationale schaatsselectie langebaan, vermoedt Yvonne van Gennip dat haar sporthart de doorslag had gege ven als ze voor de keuze had gestaan. „Maar ik snap Tonny ook wel als je daar woont. Iedereen wil zo'n feestje. Maar als je na afloop de reke ning krijgt, wordt het anders. Dat zou in Nederland niet anders zijn. Dat de Winterspelen verschillende locaties gebruiken, is onvermijdelijk vanwege de kosten. Ze kijken naar bestaande faciliteiten en die liggen helaas soms ver uit elkaar." Zomerspelen en WK's voetbal worden ook steeds vaker opgeknipt, constateert Van Gennip. Maar jam mer is het wel. Calgary's drievoudig gouden winnares had zich best ver heugd op een terugkeer naar haar bevroren koninkrijk. Out of the box Maar wat als straks ook Stockholm en wie weet Milaan-Cortina d'Am- pezzo er de brui aan geven: moeten we 2026 dan maar overslaan? Van Gennip kan het zich moeilijk voor stellen, er komt vast een plek. „Maar durf eens out of the box te denken. Ga rond de tafel zitten met trend- watchers, experts in grote evene menten en andere specialisten en ga dan geleidelijk dingen veranderen. Niet te snel, want anders haken de mensen af. Maar af en toe een nieuwe sport toevoegen is de oplos sing niet. Ik denk aan meer interac tieve Spelen of met games erbij. Gokken ligt gevoelig, dat weet ik, maar zelf zou ik toch wel anders op mijn stoel zitten als ik bijvoorbeeld had ingezet op de winnende tijd op de 500 meter." GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 - f lllï r De Duitser Linus Strasser in actie op de Winterspelen van 2018 in Pyeongchang, Zuid-Korea. FOTO DIRK WAEM/BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69