Steden haken massaal af omdat 'Elke ceo van een vergelijkbaar bedrijf verdient twee keer zo veel als ik' Calgary wil niet. Sion niet. En Graz ook niet. Sapporo en Erzurum evenmin. Het is steeds lastiger een plek te vinden voor 'onze' Winterspelen. wat hij heeft bereikt qua duur zaamheid, in Nederland mis schien toch de geschiedenisboe ken in gaat als de man die een be lasting voor buitenlandse aandeel houders wilde afschaffen, reageert hij beledigd. „Dat is toch volledig belachelijk. Ik denk dat jij in een te klein land woont en te klein denkt. Ik denk dat de meeste men sen in de wereld wel zien wat wij als bedrijf aan het doen zijn. Ik denk niet dat ik me ergens voor hoef te verontschuldigen." Vijfjaar geleden excuseerde hij zich nog voor zijn hoge beloning. Hij kreeg toen 8 miljoen euro, een bedrag waarvoor hij zich zei te schamen. Inmiddels is zijn gage flink opgelopen. Dit jaar kan hij meer dan 13 miljoen euro verdie nen, dik 20 procent meer dan in 2017. Hoe strookt dat met zijn strijd tegen ongelijkheid? Geconfronteerd met de cijfers zegt Polman dat ze niet kloppen, en dat zijn salaris in tien jaar tijd niet is gestegen. Dat gaat echter over het vaste salaris, dat nog geen 15 procent van het totale pakket uitmaakt. De rest bestaat uit varia bele beloningen, die bepaald wor den door de prestaties van het be drijf. daar zit ik nu ruim overheen. Maar dat hangt van een heleboel dingen af. Ik kan daar niks over zeggen, we zijn een beursgenoteerd be drijf." „Euh, van Londen naar Sydney? Zegt de organisatie dat? Nee, dat heeft een vriend van me gedaan, Daniël Spandini! Dat is een grap. Mijn vrouw heeft dat nog niet eens gezien!" „Nee, nee, daar sta ik niet voor in geschreven. Als ik rally's rijd, is dat hoogstens een paar dagen. Toen ik deze baan nam, heb ik een duide lijke keuze gemaakt. Ik wist dat het 24/7 zou zijn. Je moet nooit klagen over keuzes die je zelf hebt gemaakt. Zelfs als dat af en toe ten koste gaat van je familie, van je kinderen." Zachtjes: „Je kunt dit alleen doen als je omgeving 100 procent achter je staat. Ik geloof niet dat veel mensen volledig snappen wat dit inhoudt." „We zijn verder verwijderd van mijn doelen dan ik had gedacht. Onze filosofie heeft wel gewerkt, maar de problemen in de wereld zijn niet aangepakt. Het klimaat probleem verergert, het aantal vluchtelingen groeit, de inko mensongelijkheid neemt toe. Ik had liever gezien dat meer bedrij ven en overheden hun verant woordelijkheid hadden geno men." „Over Unilever maak ik me de minste zorgen. Onze resultaten zijn zo goed omdat duurzaamheid in onze cultuur zit. Het zou stom zijn om daarvan weg te lopen. Dat zouden onze commissarissen, aandeelhouders en merken niet toestaan." „Nee, er zijn nuttigere din gen in het leven. Mijn ver antwoordelijkheid reikt verder dan Unilever. Met Unilever zal het goed blijven gaan. Maar wat heb je daaraan als het niet goed gaat met de rest van de wereld?" „Ik heb altijd gezegd dat het een hoge beloning is. Maar de kritiek zou hetzelfde zijn als ik de helft of een tiende verdiende. Elke ceo van een vergelijkbaar bedrijf verdient twee keer zo veel als ik. Zeker in Amerika. Ik heb daar geen proble men mee, anders ging ik wel naar Amerika. Ik kom uit Twente, had nooit gedacht dat ik dit zou verdie nen. Ik heb nooit een Maserati ge reden." Polmans aftreden is onderwerp van veel speculatie. Het lijkt on denkbaar dat hij nóg een poging doet om de hoofdkantoren te fuse ren. Voor die discussie op nieuw losbarst, komend voorjaar, zal er dus een opvolger zijn, is de ver wachting. „Ik heb altijd gezegd: acht tot tien jaar, ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA 17 In elk geval ruim op tijd om in 2020 de autorally van Londen naar Sydney te rijden? U bent al ingeschreven, volgens de organi satie. Hij schreef u ook in voor een rally van Peking naar Parijs, in juni ko mend jaar, lezen we op internet. Waren die opofferingen het waard? Heeft u bereikt wat u wilde? Hoe laat u het bedrijf achter? Wat als uw opvolger iemand is die op winst beluste aandeelhouders ge hoorzaamt? Dus u kunt met een gerust hart gaan rallyrijden? Snapt u dat mensen moeite heb ben met zo'n salaris? Hoe lang blijft u nog aan? Te koop t.e.a.b.: de Winterspelen BOB VAN HUËT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68