Paul Polman 17 eridium 'Het had me twee minuten gekost om van Nederland naar Engeland te verhuizen' Nu: unoxj 2014 2015 2016 2017 Omzet per markt prodent „Ja, tuurlijk. Ik heb hier ook een groot risico genomen, dat is het zelfde. Ik heb hier een hele poli tieke situatie die ik moet mana gen, dat is niet makkelijk. Ik word heel veel aangevallen, meer dan Rutte in Nederland. Lees je de En gelse pers? Geërgerd: „Dat bedoel ik. Je kunt niet meer in een klein landje wo nen en een krant gaan schrijven. Dat werkt niet meer, vandaag de dag. Wij hebben te maken met on noemelijke druk. Ze roepen van alles. Ik ben een Nederlander, zeg gen ze, dus daarom verhuis ik Uni lever naar Nederland. Ik zou in Nederland een lintje krijgen. Maar wij doen wat goed is voor het be drijf: daarom stelden we de ver huizing voor. We wisten dat het moeilijk zou worden om genoeg aandeelhouders in Engeland mee te krijgen. Maar we hebben het ri sico genomen. Hier moet 75 pro cent voor stemmen, in Nederland maar 50 procent. Het had me twee minuten gekost om van Nederland naar Engeland te verhuizen." Met het afketsen van de verhui zing is voor de multinational een soort vacuüm ontstaan. Unilever is nog steeds van mening dat een samenvoeging van de hoofdkanto ren in Rotterdam het beste zou zijn. Polman sluit niet uit dat 'Rot terdam' alsnog op tafel komt. De hele hoofdkantorendiscussie barstte los nadat het Amerikaanse Kraft Heinz begin 2017 Unilever overviel met een vijandig overna mebod. In Nederland was de schok groot. De grootmacht achter geliefde merken als Calvé en Zwit sal, met wortels in Rotterdam en Oss, kon toch niet in handen val len van buitenlandse concurren ten? Dat ook een andere Neder landse multinational (AkzoNobel) op dat moment het slachtoffer dreigde te worden van een agres sieve concurrent, maakte de on rust alleen maar groter. Om geen prooi te worden van de durfinvesteerders achter Kraft Heinz kwam Polman razendsnel in actie. Hij kondigde veranderin gen aan waar aandeelhouders al ja renlang tevergeefs om vroegen. De dure en inefficiënte constructie met hoofdkantoren en beursnote ringen in twee landen moest over boord. Het onderdeel spreads, met merken als Becel en Zeeuws meisje en de margarinefabriek in Rotterdam, werd verkocht. Con current Zwanenburg nam de Unox-fabriek over. Verder kocht Unilever voor 11 miljard eigen aan delen op, zodat de waarde van de overgebleven aandelen steeg. Het wordt alom gezien als een knieval van Polman, die altijd gruwde van dit soort trucs om be leggers te paaien. Bij zijn aantre den als Unilevertopman („Ik dacht: ze ontslaan je vast niet op je eerste werkdag", verklaarde hij la ter) baarde hij opzien door de kwartaalcijfers af te schaffen. Die zorgen volgens hem voor een focus op kortetermijnwinst. Zijn ultieme doel: Unilevers omzet verdubbelen en tegelijker tijd de ecologische voetafdruk hal veren. Hij lanceerde het Unilever Sustainable Living Plan, dat de leefomstandigheden van een mil jard mensen moet verbeteren. Daarmee liet hij zien dat het ver beteren van de wereld samen kan gaan met prima bedrijfsresultaten. Bijvoorbeeld door kinderen te le ren drie keer per dag hun handen te wassen. Daardoor sterven in Afrika minder mensen aan diarree én verkoopt Unilever meer zeep. Bij de Verenigde Naties, in Da- vos, bij de paus: overal kreeg hij een podium om dat succesverhaal te vertellen. De keerzijde, volgens analisten, is dat Polman zo druk bezig was met de rest van de we reld, dat hij niet genoeg aandacht had voor zijn eigen aandeelhou ders. Die hadden het gevoel dat er meer uit Unilever moest zijn te halen. Dat heeft het vijandige bod van Kraft Heinz uitgelokt, is de al gemene opvatting. Om dat scenario af te wenden spekte u beleggers met liefst 11 miljard, door eigen aandelen terug te kopen. Voelde dat als zelfverloochening? „Nee, helemaal niet. De verkoop van de spreadsdivisie was al inge zet. De extra cash die daarmee binnenkwam, hebben we aan de aandeelhouders uitgekeerd." „Ik had het liever niet hieraan uit gegeven, nee. Maar het was geen probleem. Als we op dat moment voor vijf miljard een goede over name hadden kunnen doen, had den we dat gedaan. We zijn ook gewoon blijven investeren in duurzaamheid. Sterker: we heb ben die investeringen opge schroefd. Maar dat interesseert blijkbaar niemand." „Nee dat zijn weer de kranten, ze schrijven het tien keer, en dan is het een verhaal. Dat is weer Do- nald Trump. Elke tien jaar hebben wij die discussie over onze strate gie. Na het overnamebod is ons aandeel met maar liefst 30 procent omhooggegaan, en dat van Kraft Heinz met 30 procent omlaag. De markt heeft ons begrepen, aan deelhouders vonden ons plan sterker." „Nee, bij ons draait het niet alleen om aandeelhouders. Ik kan heel makkelijk een derde van het per soneel eruit gooien en de kosten omlaag schroeven. En natuurlijk zijn er aandeelhouders die dan zeggen: yes, I lïke that. De vraag is: wil je winst voor een paar miljar dairs of voor miljarden mensen?" „Mijn grootste zorg is het econo mische systeem waarin de inko mensverschillen groter worden. Het wereldvoedselvraagstuk, het klimaat: zulke problemen vereisen langetermij noplossingen, terwijl de markt veel druk zet op korteter mijnwinst." „Ik zou niet weten waarom. Wij hebben juist laten zien dat het wél werkt: dat je tien jaar lang kunt groeien op een verantwoorde ma nier. Dit jaar stonden we alweer bovenaan in de Dow Jones Sustai- nability Index (een gerenom meerde ranglijst van duurzame bedrijven, red.). Helaas, zou ik bijna zeggen. Ik had graag gezien dat een ander bedrijf zo verwas." Polman kapt de vraag af. „Je stelt de juiste vraag niet! Waarom vraag je niet of we 600 miljoen mensen hebben bereikt met betere health and wellbeingl Of we vijf miljoen mensen hebben bereikt door ba nen te creëren voor kleinschalige boeren? Hoeveel van onze produc tie duurzaam is?" Het gebeurt vaker tijdens het ge sprek: Polman negeert onwelge vallige vragen of hij weerlegt ze kribbig. Dan speelt hij op de man. Bijvoorbeeld als we hem vragen naar het spanningsveld tussen het afschaffen van de dividendbelas ting en de duurzame ontwikke lingsdoelen van de VN. Onderdeel van de mede door Polman be dachte doelen is dat bedrijven hun 'redelijk deel' aan belastingen be talen. Staat dat niet lijnrecht te genover elkaar? Polman: „Dat staat helemaal niet lijnrecht tegenover elkaar! Jij bent werkelijk polair in je denken." Op de suggestie dat hij, na alles GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 Ontstaan In 1927 fuseren de Brabantse boter- en margarineproducenten Van den Bergh en Jurgens. In 1930 gaan zij samen met de Engelse zeepfabrikant Lever Brothers verder als Unilever. 306 Fabrieken wereldwijd Ruim 400 merken in 190 landen Meer dan 161.000 medewerkers Elke dag gebruiken 2,5 miljard mensen een Unilever- Nettowinst product 6,5 mld euro (+17%) Producten in Nederland Persoonlijke verzorging o.a. Dove, Zwitsal Prodent 20,7 mld Omzet €53.7 mld Voeding o.a.Unox, Calvé, Knorr 12,5 mld IJs en thee o.a. Lipton, Magnum, Ben&Jerry's 9,9 mld Schoon maak middelen o.a.Omo, Glorix, Robijn 10,6 mld verbondenheid, of schuld? Hij stond daar ook voor u. We krijgen wel eens wat mee. U stond vast niet te juichen. Dat geld kon niet naar duurzaamheid of innovatie. Onder druk van de aan deelhouders besloot u beide hoofdkantoren samen te voegen. Paspoort Leeftijd: 62 jaar Opleidingen: Universiteit van Cincinnati, Rijksuniver siteit Groningen (bedrijfs economie) Loopbaan: Proctor Gamble, cfo Nestlé, vanaf 2009 ceo van Unilever Privé: Getrouwd met Ame rikaanse celliste, drie zonen, woont in Genève Hobby's: Zeilen, auto sport, hardlopen Salaris: Polman komt dit jaar waarschijnlijk uit op een jaarsalaris van 13,7 miljoen euro. In tien jaar zou hij dan 85 miljoen hebben verdiend. Opmerkelijk: Wilde vroeger priester wor den en ging naar het semi narie. Besloot vervolgens medicijnen te gaan stude ren, maar werd drie keer uit geloot. Woont al veertig jaar in het buitenland. Polman overleefde de terreuraanslagen in Mumbai in 2008, waarbij ruim hon derd slachtoffers vielen. De bedrijfstop van Unilever was aan het vergaderen in het Taj Mahal Palace Hotel, toen terroristen binnenvielen. Alle bestuurders van Unile ver bleven ongedeerd. Premier Rutte: kort lijntje met Paul Polman. FOTO ANP 1 Had u niet eerder in actie moeten komen om de aandeelhouders tevreden te stellen? U maakt zich zorgen over de macht van miljardairs? Bent u wat dat betreft gedesillusioneerd geraakt? Maar toch moest ook u na zeven jaar buigen voor de macht van het snelle geld... LEES VERDER OP PAGINA18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67