'Wij betalen nu 26 procent belasting, daar zijn we trots op' 4 6 Unilever 16 zijn hoofdkantoor naar Nederland komt, kan dat nooit gebeuren met dividendbelasting. Wanneer ik dat zei? Altijd. En andere mensen van Unilever ook." Polman ontkent het niet, maar geeft ook niet direct antwoord op de vraag - zoals wel vaker vanmid dag. Vragen lijken voor hem soms een hinderlijke onderbreking van zijn betoog, dat hij doorspekt met Engelse zinnen. Hij legt nog maar eens uit waarom het in zijn ogen zo klaar als een klontje is dat de di videndbelasting moest worden af geschaft. Het draaide om de Britse aan deelhouders van Unilever, you know. Die moesten worden warm gemaakt voor de samenvoeging van de twee hoofdkantoren in Rotterdam. Dat was voor hen niet aantrekkelijk, omdat ze dan divi dendbelasting zouden moeten gaan betalen. Groot-Brittannië kent die belasting niet. „Het is logisch dat zij niet naar Nederland willen als ze daar wel belasting moeten betalen. Je hoeft daar niet voor naar de middelbare school. Als jij iets voor de halve prijs bij Aldi kan kopen, ga je dan naar Albert Heijn?" Toen de discussie in Neder land speelde, bleef hij langs de zijlijn. Hij heeft er wel een mening over. „Op zich is het goed dat er discussie is. Maar als je een oppositiepartij hebt die zegt 'wij gaan het meteen weer afschaf fen als wij aan de macht komen' en je weet dat regeringen in twee seconden kunnen omslaan. Dat helpt niet mee, als je hier in Enge land maar een vrij krappe marge hebt om de verhuizing erdoor te krijgen. Ik hoef dat niet uit te leg gen. Waarom moet ik dat uitleg gen?" Onder de Britten groeide, op de bodem van brexit-onrust, de weerstand tegen het idee dat 'hun' Unilever, de producent van 'hun' Dove en Marmite, zijn biezen zou pakken. In Nederland gingen ver plegers en leraren de straat op om te protesteren tegen het 'kabinet van het grootkapitaal'. „Dat is weer een uitspraak die niet met de feiten strookt. Wij betalen nu 26 procent belasting, daar zijn we trots op. Hoe kun je anders scholen bouwen, wegen aanleg gen, gezondheidszorg bekostigen? Maar dividendbelasting is gewoon niet de juiste belasting als je Brits- Nederlandse bedrijven als Shell en Unilever wilt binnenhalen. Als je meer groene energie wilt, ga je toch ook geen belasting heffen op zonnepanelen?" Polman somt op wat Unilever in zijn ogen bijdraagt aan de Neder landse economie. „Doordat we in Rotterdam een hoofdkantoor heb ben, besteden we hier jaarlijks één miljard euro, we werken samen met 4500 kleine bedrijven. Ik ben het met Mark Rutte eens: het zou zonde zijn als Nederland dit soort bedrijven verliest. Maar mensen hadden een andere mening. Dat is democratie, dan trek je je conclu sies." ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Heeft u er bij de vorming van de huidige coalitie ook met Mark Rutte over gepraat? Heeft u het sentiment wel goed ingeschat? Dat bedrijven te wei nig belasting betalen, en dat dat misschien wel een beetje door slaat? Paul Polman: „We wisten dat het moeilijk zou wor den om genoeg aandeel houders in Engeland mee te krijgen." foto getty images Rutte heeft veel geloofwaardig heid ingeleverd. Voelt u een soort De discussie over dividendbelasting in 6 stappen -j In februari 2017 doet het I Amerikaanse Kraft Heinz een poging Unilever over te nemen. Om controle over Unilever te houden, denkt de bedrijfstop dat het beter is het hoofd kantoor in Nederland te vestigen en alleen de beursnotering in ons land te houden. Het zou het bedrijf beter be stand maken tegen T0MA1 KETCHl overnames én slagvaardiger maken om zelf overnames te doen. Met een slanker be drijf bovendien, zodat meer winst overblijft voor de aandeelhouders. 2 Het bedrijf heeft wel een probleem: anders dan Engeland, kent Nederland divi dendbelasting. Die be taalt een bedrijf over de winst die het aan aandeel houders uitkeert. Dat gaat tot hun ongenoegen wel ten koste van hun winstmarge. Unilever lobbyt daarom, net als tal van multinationals, al sinds de kabinetten van Bal kenende voor afschaffing. 3 Het kabinet-Rutte 3 verrast door de af schaffing in het regeerak koord te zetten. Geen en kele partij had het plan in haar verkiezingsprogramma, maar het komt vooral uit de koker van premier Rutte, met hulp van minister Eric Wiebes (foto), blijkt na felle kritiek. Rutte zegt dat 'iedere vezel' in zijn lijf zegt dat het ons vesti gingsklimaat voor grote be drijven helpt. Maar dat het 1,9 miljard kost, levert bakken kritiek op. In maart 2018 lijkt Rutte gelijk te krijgen. Unilever kondigt aan naar Rotterdam te komen met het hoofdkantoor. De kritiek op Rutte verstomt echter niet. De aandeelhou ders van Unilever moeten bovendien nog instem men. En zij blijken er in oktober niet gerust op. Begin oktober wordt duide lijk dat de Britse aandeel houders Polmans verhuis plan willen blokkeren. Polman ziet dan een hopeloze zaak en licht Rutte op 5 oktober in dat de verhuizing niet door gaat. Hoewel de premier blijft beweren dat hij nooit tot afschaffing van de belas ting wilde overgaan omdat 'één bedrijf' als Unilever dat wilde, zet hij toch een streep door het plan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66