Paul Polman werkte drie jaar aan dé verhuizing I 15 Stuurde hij nu wel of niet een sms'je dat een bom legde onder de afschaffing van de dividendbelasting? Unilever-baas Paul Polman over de verhuizing die niet doorging. 'Om 06.00 uur sms'te ik: Mark, ben je wakker, ik wil met je praten' e lucht boven de Theems toont grijs als de taxi stapvoets de laatste meters aflegt over Blackfriars Bridge, een van de tal loze bruggen die zuid en noord-Londen met elkaar verbinden. Aan de overkant, in het hart van de Lon- dense City, zetelt Unilever, fabrikant van Unox, Omo en Magnum-ijs. Het Brits- Nederlandse bedrijf was hoofdrolspeler in de discussie over afschaffing van de di videndbelasting die Nederland dit jaar even in een politieke crisis stortte. Premier Mark Rutte liep daarbij forse krassen op, als vermeende 'loopjongen van het grootkapitaal'. Onder grote pu blieke druk trok hij zijn plan in, niet lang nadat Unilever had laten weten zijn hoofdkantoor in Londen te hou den. In de nasleep van het debacle riep Rutte de lei ders van multina tionals op om ook eens publiekelijk hun mond open te doen. Paul Polman, de Nederlandse top man van Unile ver, pakt die handschoen op. Het is zijn eerste interview sinds het verhitte debat in Ne derland. Over een paar uur vliegt hij naar Afrika, maar nu neemt hij ruim de tijd. Niet om sorry te zeggen of het bezoek in te palmen, want de toon is soms ronduit geprikkeld. Bijvoorbeeld als het sms'je ter sprake komt waarin hij het kabinet liet weten dat Unilever toch in Londen blijft. Waarna Rutte zijn plan moest intrekken. „Sorry, waar komt die sms vandaan?" „Jij gelooft wat er in de kranten staat?" „Waar komt dat vandaan? Omdat de kranten het schrijven?" „Ik vraag jou: waar komt dat vandaan?" „Dus jij denkt dat er een sms'je was. Om dat tien kranten het schrijven, geloven mensen het. Dit is Trump. Zo is de demo cratie op dit moment." „Om 06.00 uur heb ik gesmst: 'Mark, ben je wakker, want ik wil met je praten.' Bel je iemand op om zes uur 's ochtends? Stel: ik wil mijn moeder bellen, omdat we niks van haar hebben gehoord, ik ben bang. Dan stuur ik eerst een sms'je. Ben je wak ker ma? Ik kreeg Mark meteen aan de telefoon. Dat moet ik hem nageven, hij antwoordt na twee minuten. Altijd. We hebben een uur aan de telefoon gehangen. Het was een goed gesprek." „We waren allemaal teleurgesteld. Ik zei dat de verhuizing niet kon doorgaan. Ik heb er drie jaar aan gewerkt, man. En dat doe ik niet om mezelf een plezier te doen." „Niet op mij, Mark en ik zijn goede vrien den. Mark is teleurgesteld, net als ik." „Je kunt zoiets niet van tevoren aankon digen, dat kan niet. Dat mag niet met koersgevoelige informatie. Als ik dat had gedaan, had ik al lang in de gevangenis gezeten. Iedereen kan dat uitvinden. Je moet kwaliteitsjournalistiek bedrijven." Nee, Polman heeft geen hoge pet op van de media. „De helft van wat je in krant leest, is niet waar." Maar hij zit hier wel, om zijn visie te geven op alles wat er is gebeurd. De afgelopen maanden ging het vooral óver hem, nu mag hij het zelf ver tellen. Hoe kreeg Unilever het voor elkaar dat de coalitie de 'meloen' doorslikte die de afschaffing van de dividendbelasting volgens ChristenUnie-leider Gert-Jan Se- gers was? Polman: „Wij zijn altijd heel transpa rant geweest, al meer dan tien jaar. We hebben heel duidelijk tegen het kabinet gezegd: als je ooit wilt dat Unilever met GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 'Mark was niet boos, niet op mij' ANNEMIEKE VAN DONGEN en SANDER VAN MERSBERGEN FOTO GETTY IMAGES Paul Polman: „Had ik het eerder gemeld, dan had ik nu in de gevangenis gezeten." Diverse kranten meldden dat. Ging het zo? Daarom vragen wij het. Ging het zo? Diverse kranten schreven dat er een sms'je was. Onze vraag is: was er een sms'je? Hoe reageerde hij? We begrepen dat Rutte boos was, woedend zelfs. Hij zou ook hebben gezegd: 'Waarom zo plotseling, ik heb hier maanden aan ge werkt.' LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65