Saskia Noort Gratis muziek en kunst vanIkea Zo doen zij dat De Spanjaard waardeert een burgemeester uit eigen regio VEEL GEDEELD Franco hield grip op het volk via z'n eerste burger 14 Het publiek wil hiphop, meeblèren over drank en drugs en bier gooien naar Famke Maanlandschap Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Vijn twee volwassen kinderen zijn beiden kun stenaar. De een zingt, de ander etst (tekening in metaal wordt uitgebeten met zuur, waarna een print gemaakt wordt, zie Rembrandt) en beiden werken keihard om naast gezien en ge hoord te worden, hier ook van rond te komen. Elke keer als ik bij een concert van mijn dochter ben geweest, of een ex positie van mijn zoon, ben ik naast supertrots ook bezorgd en vraag ik me af of ik er goed aan heb gedaan hen te stimu leren dit moeizame pad te bewandelen. Volg je hart, zeggen we tegen onze kinderen, doe wat je leuk vindt, je hebt dit talent niet voor niets, en mijn kinde ren, met een kunstenaarsvader, een schrijversmoeder, een fotograaf-opa, ze weten niet beter. Ze groeiden op in een atelier, de een al vroeg achter de piano, de ander dag en nacht met papier en potloden in de weer, ze deden zoals kinderen van boeren, kinderen van artsen en kinderen van fietsenmakers doen. Het voetpad van hun ouders vol gen. Maar waar mijn ex-man en ik nog konden profiteren van een goedgezinde markt, van mensen die bereid wa ren te betalen voor een schilderij boven de bank en een boek op het nachtkastje, is dat voor mijn kinderen al lemaal anders. Muziek is zo goed als gratis, kunst kopen doen we bij Ikea. Mijn dochter moet het heb ben van optredens, maar het gemiddelde café betaalt niet meer dan reiskostenvergoe ding en als je mazzel hebt een maaltijd. Vervolgens kwaakt het publiek gemoe delijk door de muziek heen, en krijgt ze op een seminar van platenbonzen te horen dat ze er net zo goed mee kan stoppen, want het publiek wil hiphop, wil Lil' Kleine horen, wil mee- blèren over drank en drugs en bier gooien naar Famke Louise. Als je echt iets met muziek wil, dan moet je maar meedoen met The Voice. Zonder dat ik me ervan bewust was, heb ik mijn kinderen opgevoed tot elitaire ar moedzaaiers en naar kunstopleidingen laten gaan die nu, in het huidige politieke klimaat, volkomen kansloos zijn. Want kunst, dat is een hobby, volgens minister Wiebes en waarom is deze hobby zo veel belangrijker dan die van bij voorbeeld een loodgieter die graag aan beddenracen doet? De VVD vindt bij monde van Thierry Aartsen de tijd rijp om onze samenleving nog meer te polariseren door twee soorten cultuur tegenover elkaar te zetten. De volkscultuur van de hardwerkende middenklasser versus de elitecultuur van de chablis attende Amsterdammer. Daarmee zegt hij ei genlijk ook dat de middenklasser totaal niet geïnteresseerd is in het Rijksmuseum en dat De Toppers het beste is wat onze cultuur heeft voortgebracht, naast Zwarte Piet. Ik ben alvast begonnen mijn kinderen omscholing te ad viseren of in ieder geval een nieuw genre te omarmen. Mijn dochter werkt dus aan een carnavalskraker over Sylvana, daar heeft Thierry namelijk zó om gelachen, en mijn zoon is begonnen aan een ontwerp voor de nieuwe campagnepos ter. Iets met rood en zwart en grote gotische letters: 'Ont aarde Kunst'. Uiteindelijk moeten ze toch ergens van rond komen. De benoeming van burgemeesters wordt geschrapt uit onze Grondwet. In Spanje hebben ze al een gekozen burgemeester sinds dictator Franco z'n macht verloor. EDWIN WINKELS BARCELONA Openbare bestuursfuncties of een hoge politieke post had Ada Colau (foto, 44) nooit gehad. Was ze eerst gesjeesd fdosofiestudente, daarna werd ze vooral be kend als antikapitalisme- activist en oprichter van een actiegroep die strijdt te gen huisuitzettingen van mensen die getroffen wer den door de economische crisis. Maar als het populaire ge zicht van haar politieke par tij én als geboren Barcelo- nese schopte Colau het wel tot 'gekozen' burgemeester. Want zo gaat het: sinds 1978 kiezen Spanjaarden hun ei gen burgemeester. Althans, niet direct, maar net als bij alle andere verkiezingen: de deelnemende partijen aan de gemeenteraadsverkie zingen komen met een ei gen lijst en kandidaat. De grootste partij in de coalitie die wordt gesmeed, levert de burgemeester. Elke vier jaar zijn er nieuwe verkie zingen voor 8112 gemeentes. Dat is het gevolg van de overgang van de dictatuur naar de democratie na de dood van generaal Franco in 1975. De dictator had in 1940 een systeem bedacht om de burgemeesters te laten be noemen en zo overal in het land zijn greep op de bevol king te houden. De familie hoofden, de enige door Franco geautoriseerde vak bond en de lokale economi sche, culturele organisaties en andere verenigingen moesten samen hun goed keuring geven aan meestal de enige kandidaat, die daarna vaak tientallen jaren aan het bewind was. Of de gekozen variant beter bevalt, is moeilijk te peilen. Klachten over gekozen bur gemeesters zijn er nauwe lijks. De bewoners waarde ren wel dat de burgemeester uit de gemeente zelf komt, er vaak zelfs is geboren. Een populaire burgemeester kan vele malen worden herko zen, een slechte de volgende keer weggestemd. Volgend jaar mei zullen al die dorpen en steden daarom weer een levendige campagne meemaken. De opkomst is meestal even hoog als bij de landelijke verkiezingen, rond de 65 procent. En de resultaten zijn ook een graadmeter voor die landelijke politiek, al zijn sinds de vorige ver kiezingen de kleinere, lo kale partijen zoals die van Ada Colau een verfrissende en beslissende factor ge worden. ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO FOTO REUTERS Het is onmiskenbaar een maandlandschap, maar dan op aarde. Een Franse en Duitse astronaut oefenden deze week op het vulkanische eiland Lanzarote hoe hun apparatuur zich houdt op rotsachtige, stoffige bodem. Het is deel van een voorbereiding van nieuwe missies naar de maan. fotoelviraurquijo/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64