Weer even thuis 9 'Mijn broers en zussen hebben mij onwijs geholpen met het verbouwen en verhuizen' Jozien de Nooijer (62) woont weer in de straat waar ooit haar geboortehuis stond, de Schoolstraat in Arnemuiden. „Er was altijd leven hier." 'We mochten televisiekijken. Dat was voor die tijd best bijzonder' mSvi - Jozien de Nooijer (62) woont in een schattig huisje in Arnemuiden. Dat huisje staat in de Schoolstraat. Een straat die Jozien veel goede herinnerin gen heeft opgeleverd. Want sinds een tijdje woont zij weer terug op het adres waar ooit haar geboorte huis stond. In deze straat is zij ge boren en getogen en voelt ze zich, misschien wel meer dan ooit, weer helemaal thuis. Het verhaal begint in 1955 wan neer Jozien geboren wordt in de Schoolstraat. Ze is dan de jongste van in totaal zes kinderen. Met haar ouders, oma, haar twee zus sen en drie broers deelt ze het kleine huisje dat zich midden in Arnemuiden bevindt. Met negen man was het altijd een gezellige boel in huis. „Ik heb heel goede herinneringen aan mijn jeugd. Mijn ouders waren de liefste mensen op aarde, alles mocht al tijd bij ons thuis. Vriendinnen mochten blijven slapen, er waren kaartavondjes, we mochten tele visiekijken. Dat was voor die tijd best bijzonder, zeker in een dorp waar veel mensen strenggelovig waren. Ook wij zijn hervormd op gevoed, maar mijn ouders waren niet zo zwaar gelovig." Ook als Jozien terugdenkt aan de straat zelf, komen er mooie herinneringen boven. „Er was al tijd leven in de Schoolstraat. De hele familie woonde in Arnemui den en de helft daarvan woonde zelfs in deze straat. Ik heb hier veel geknikkerd hoor. En elastie ken deden we tot we erbij neer vielen", zegt Jozien met een stra lende blik. Inmiddels zijn de huizen die vroeger in de straat stonden ge sloopt en daarvoor zijn nieuwe huisjes teruggekomen. Ze ziet haar ouderlijk huis nog zo voor zich. „Een klein huisje met een kacheltje en een klein tv'tje. De tuin stond vol met rozen en een duivenhok, want mijn vader was een bekende duivenmelker in het dorp. We hadden eigenlijk twee slaapkamers maar een van mijn broers had daar nog een derde ka- mertje bijgebouwd. In het kamer tje waar ik in sliep stonden twee grote bedden en een opklapbed. Mijn kamer deelde ik met vier broers en zussen en mijn oma, die wij ook wel opoe pietje noemde. Opoe pietje woonde bij ons om dat onze opa al vroeg overleden was en ze het daarom gezelliger vond om bij ons te wonen dan al leen." Familie was erg belangrijk voor het gezin. „Er was altijd wel weer een oom of tante die vis, aardappelen of suikerbieten kwam brengen. Ome Klaas kwam bijvoorbeeld elke Kerst met een kalkoen aan waar we dan met het hele gezin van aten." Joziens va der was een elektrisch lasser en haar moeder was een moderne boerin. Maar net als veel gezinnen uit Arnemuiden vroeger, ver dienden ze een extra zakcentje met de handel in vis. „Dan zaten we met het hele gezin in de woonkamer garnalen te pellen. Wat een gepriegel was dat!" Op haar 18de verhuisde Jozien voor de liefde naar de Oranje Nassaustraat in Arnemuiden. Daar werd ze moeder van haar twee dochters Kristel (40) en Kim (37). Helaas liep het huwelijk niet zoals gehoopt en werd Jozien een alleenstaande moeder. „Ik heb altijd van alles gedaan om ons gezin zo goed mogelijk te on derhouden. Zo heb ik schoonge maakt, ben ik kapster geweest, heb ik in de zorg gewerkt en in een kledingzaak gestaan. Het was niet altijd makkelijk maar we hebben er het beste van proberen te maken." Ook in die tijd heeft Jozien veel steun gehad van Ar nemuiden. „Mensen in het dorp hielpen mij echt, af en toe kreeg ik dan een doos eieren van ie mand ofzo, dat vond ik hartver warmend!" Zeifis Jozien ook een voorbeeld van 'een lief mens'. „Mijn ouders waren ook altijd heel lief, die hebben mij eigenlijk veel te veel verwend vroeger. Ik zie ook altijd het goede van een mens in en probeer ruimdenkend te zijn. Maar jammer genoeg is daar een paar keer misbruik van ge maakt." Het goede vertrouwen is in het verleden een aantal keer ge schaad en daarom was het leven niet altijd rozengeur en mane schijn voor De Nooijer. Toen Jo zien niet meer lekker in haar vel zat in haar oude huis, wist het ge luk haar eindelijk te vinden. Er kwam een huis vrij in, de voor haar, oude vertrouwde School straat. Toen ze het nummer hoorde kon ze het bijna niet gelo ven. „Het was het adres waar ik ooit geboren ben. Toen ik dit aan mijn broers en zussen vertelde, wisten zij het ook meteen. Jij móet daar gaan wonen. Mijn broers en zussen hebben mij onwijs gehol pen met het verbouwen en ver huizen. Binnen no-time was ik weer terug op de plek waar ooit ons ouderlijk huis stond." Vier kleinkinderen Na een lange en onrustige periode in Joziens leven is ze nu eindelijk op haar plek. „Ik voel mij zo rustig in dit huis, het voelt echt als thuis komen." Naast trotse moeder is Jo zien inmiddels ook oma van vier kleinkinderen. Ze vermaakt zich met lekker wandelen door de Zeeuwse polder of aan het strand. Daarnaast lost ze de moeilijkste cryptogrammen op, probeert ze bij de tijd te blijven met compu tercursussen en neemt ze Engelse les. Reizen is een andere hobby van haar! En natuurlijk gewoon lekker genieten in de Schoolstraat waar regelmatig vriendinnen over de vloer komen. „Af en toe gezellig samen mosseltjes eten!" Het kleine tv'tje mag dan inmiddels vervangen zijn door een witte flatscreentelevisie, de roosjes zijn nog altijd terug te vinden in haar tuin. Mede door haar paleisje in de vertrouwde Schoolstraat voelt ze zich meer thuis dan ooit tevoren en hoopt ze dat die plek haar nog veel mooie herinneringen zal schenken. GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 Terug waar ik ooit ben geboren 4| Jozien de Nooijer in de Schoolstraat in Arnemuiden: „Ik voel mij zo rustig in dit huis, het voelt echt als thuiskomen." foto ruben oreel DENISE VAN MINNEN De Schoolstraat in Arnemuiden in vroegere tijden. De eerste wo ning rechts op de foto is het geboortehuis van Jozien de Nooijer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57