'Natuurlijk spioneren wij ook elders, dat is de opdracht van de inlichtingendiensten wereldwijd' toe maatregelen heb genomen: is die neven- schade niet excessief ten opzichte van het voordeel dat ik denk te behalen? Als voorbe reiding op elke aanval, ook digitaal, moet je die trits vragen doorlopen. Daar is geen wis- kundeboek of rekenmachine voor. Om te rug te komen op de vraag: je kunt dus inder daad veel lamleggen maar disproportionele aanvallen zijn verboden. Dat wil niet zeg gen dat er bij digitale oorlogsvoering nooit nevenschade zal ontstaan." „Ja, zowel bij het Defensie Cyber Com mando, maar ook andere onderdelen die di gitale operaties uitvoeren zoals inlichtin gendienst MIVD en de Koninklijke Mare chaussee hebben operators in dienst. De één heeft als doelstelling hacken in een militaire missie, de ander moet hackers ontdekken die onze systemen aanvallen. Die hackers worden geworven binnen Defensie. Daar naast is momenteel een grote zoekslag gaande naar reservisten: burgers die je als militair kunt inschakelen wanneer de situa tie daar om vraagt. Voor een aantal dagen of weken per jaar zetten ze hun kennis in als een piekbelasting of specifieke opdracht zich voordoet bij Defensie." „Een eyeopener? Natuurlijk wordt hier ge spioneerd! En natuurlijk spioneren wij ook elders, dat is namelijk de opdracht van de inlichtingendiensten wereldwijd. Vanuit die hoofdkwartieren kun je digitaal steeds meer informatie vergaren. Door informati sering en digitalisering van de samenleving hoefje daar waar een verbinding ligt in theorie de deur niet meer uit. Voor som mige activiteiten zul je nog steeds in de buurt moeten komen, zoals hier wellicht het geval is geweest." „We keken tot nu toe veel naar 'harde' digi tale operaties met behulp van hacken. De 'zachte' operaties komen steeds meer in beeld. Wij hebben last van desinformatie campagnes, de Russen staan er om bekend. Als je het idee overneemt dat je met dit soort campagnes mensen kunt beïnvloeden in hun manier van denken, dan zou je dat ook in een missiegebied kunnen toepassen. Je legt de bevolking uit waarom het goed is dat zij zich aan de kant van de lokale over heid of internationale troepenmacht scha ren, dat ze stoppen met kwalijke activitei ten. Dat je de misstanden van terreurgroe pen in beeld brengt. Je kunt allerlei legi tieme ideeën bedenken waarbij het digitale domein alleen maar het medium is om dat over te brengen." „De digitalisering van de maatschappij we reldwijd neemt een enorme vlucht. Grote bedrijven als Google, Facebook en Apple investeren veel geld in gebieden waar geen kabels liggen voor een internetverbinding. Over een tijdje zijn de drie miljard mensen die nu nog geen internet hebben ook digi taal. Zelfs - of vooral - in Afghanistan, Mali, het Midden-Oosten heeft menigeen een smartphone. Vluchtelingen hebben vaak niets, maar wel een telefoon: daarmee kun nen ze overleven. Natuurlijk hebben we in het westen een technologische voorsprong, maar onderschat niet de ontwikkeling van andere landen. In 2002 en 2003 ben ik op missie geweest in Bosnië. De bevolking had daar meer mobiele tele foons dan bij ons, simpelweg omdat hun vaste netwerk minder ontwikkeld was." „De oude Chinese strategen vonden het summum van oorlog voeren dat je jezelf zó positioneert dat je niet eens meer hoeft te vechten. Ook nu kunnen we bundeltjes in formatie overbrengen waardoor de andere partij bij voorbaat denkt: dit is zinloos. Het manoeuvreren met informatie, dat zijn we steeds meer aan het doordenken, ook om als land je eigen positie duidelijk te ma ken en je belangen te behartigen. Ik ben ze ker niet de enige hoogleraar die daar over nadenkt, maar Defensie speelt er wel een rol in." „Na mijn achttiende heb ik nooit meer in Zeeland gewoond, maar ik ga er nog wel alle vakanties heen. Mijn vader woont nog steeds in Aardenburg, mijn kitesurfspullen liggen daar. Elke keer als ik daar ben, rijd ik naar Cad- zand en ga daar 't Zwin op. Kitesurfen is een uitstekend middel om te ontspannen, even het hoofd leeg te maken. Je hebt eigenlijk niks in de hand. De zee, de golven, het getij en de wind dicteren wat je doet. Het is aan passen aan de elementen of crashen. In het begin is het vaak crashen, maar op een mo ment kreeg ik in de gaten dat ik moest luis teren naar de natuur." GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 Brigadegeneraal Paul Ducheine voor het beeldmerk van het Defensie Cyber Commando. FOTO DEBORAH ROFFEL PHOTOGRAPHY Digitale oorlog, zet defensie hackers in? De aanhouding van de hackende Russen in Den Haag was voor veen een eyeopener. Hoe ziet u de toekomst in uw vakgebied? Dat kan alleen als in het missiegebied mensen ook ruim over internet beschik ken. Is het mogelijk de strijd te winnen met in formatie? Op Twitter, het platform waarin u zich in deze discussies mengt, noemt u zichzelf 'Zeeuw'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55