r kj II mm 5 -5 'Toch komt God nog met Zijn woord' 'ik# y A» WM hebt wel collega's nodig om als team de school om de klippen heen te sturen." Domper Het laveren in een periode van 'ver driet, rouw en onzekerheid' was niet makkelijk, onderstreept de 65- jarige schooldirecteur. „Dit is echt wel een domper in mijn laatste ja ren op deze school, al doe ik ik het werk nog met plezier." Aan de an dere kant had hij ook niet gewild dat een onervaren opvolger het conflict op zijn bordje had gekre gen. „Ik heb meer dere malen van ouders gehoord: 'Bert, wat is het fijn dat je hier nog bent, want je kent de bevol king'. Ik zei dan: 'Jullie zouden eens moeten weten hoe ik soms met knikkende knieën naar school kwam.' Nee, daar heb ik geen geheim van ge maakt." De rust is weergekeerd, maar die spanning is bij Poortvliet nog niet helemaal verdwenen. „Na al die ja ren vraag ik me nu nog wel eens af: hoe moet het nu toch allemaal?" Tijdens de weekopening draagt hij de leerlingen op een goede verhou ding tot God en hun naasten te hebben. „Dat zijn de twee pilaren waarop ons christelijk geloof is ge baseerd. Je snapt wel dat het bijzon der pijn doet als we daarin niet de goede wegen bewandelen." Terugblikkend op de gebeurte nissen overheerst bij zowel Poort vliet als Otte een gevoel van schaamte. Poortvliet: „Ik ben ook lid van deze gemeenschap en moet mij ook schamen voor wat er alle maal gebeurd is in het verleden." Otte: „Het beeld dat we van de kerk hebben gegeven is volledig in te genstelling met hoe we zeggen dat het moet gebeuren. Meningsver schillen heb je overal. De manier waarop er mee is omgegaan, is echt iets om je voor te scha men. Het stoot af, ter wijl je juist uitnodi gend wil zijn, men sen wil laten zien dat het goed is om God te dienen. Want ondanks al onze fouten ben ik er van overtuigd dat het dienen van God nog steeds het ware geluk geeft." Ondanks dat de Comrieschool geen partij heeft getrokken, ont kwam het ze venkoppige be stuur niet aan een lastig besluit. De statuten van de vijftig jaar gele den opgerichte school schrijven voor dat de bestuursleden - ou ders van leerlingen - lid moeten zijn van de Ge reformeerde Gemeente. Na de scheuring konden drie be stuurders niet langer aanblij ven. Oud-voorzitter Otte: „Tot die tijd hebben we altijd samen de schou ders er- on- der gezet. Als dat op die manier af loopt is dat pijnlijk, moeilijk." Poortvliet constateert dat de ver houdingen tussen de ouders aan merkelijk zijn verbeterd. „Kort na de scheuring was de ouderbetrok kenheid laag, mensen vonden het moeilijk om elkaar te ontmoeten. Dat zagen we goed op een ouderbij eenkomst, waar heel weinig men sen op afkwamen. Normaal zat de hal hier helemaal vol!" Bij de laatste ouderavond was het weer ouder wets volle bak. Ook was bij de kerstviering, die in de kerk van de Gereformeerde Gemeente werd ge houden, tot vreugde van Poortvliet iedereen aanwezig. „Ik merk wel dat het lastiger is om mensen te vinden voor vrijwilligersarbeid, maar misschien is dat ook een alge mene ontwikkeling in de maat schappij." Samengaan Artwin Otte ziet ook dat de om gang in de reformatorische ge meenschap in Kruiningen is genor maliseerd. „Ik heb het idee dat er weinig mensen zijn die de verschil- len willen uitvergroten of de dis cussie nog eens aan willen gaan." Hij hoopt dat de scheuring ooit on gedaan zal worden gemaakt. „Waar ruzie gemaakt wordt en het niet om wezenlijke zaken gaat, moet ruimte zijn om te vergeten en te vergeven. Omdat het zo heftig is geweest, zal dat tijd kosten, realiseer ik me." Koestert hij geen ijdele hoop? „Dat weet ik niet. Twee jaar geleden had ik ook niet gedacht dat onze kerk zou kunnen scheuren. Natuurlijk, er is ook een categorie mensen die de hoop op samengaan anders dan ik ervaart, zo reëel ben ik ook." Als SGP-raadslid in de gemeente Reimerswaal zal Otte zich binnen kort moeten buigen over een be sluit dat toenadering niet zal bevor deren: de bouw van de kerk van de Vrije Gereformeerde Gemeente aan de Zandweg. „Ik sta daar heel nuch ter in: dat plan dienen we als ge meenteraad te beoordelen op ruim telijke aspecten zoals de verkeers- ontsluiting en parkeersituatie. Een eigen kerkgebouw maakt het men selijkerwijs steeds lastiger om weer samen te gaan. Dat is zo, maar als de wil er is, zal een nieuw kerkgebouw niet het probleem zijn om samen te gaan. Het zal eerder aan mensen liggen en niet aan een stenen ge bouw, daar kunnen we wel over heen stappen met z'n allen." GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 M'S Beelden van de Dr. A. Comrieschool in Kruiningen, Linksonder de kerk van de Gereformeerde Ge meente. Rechtsonder schooldirecteur Bert Poortvliet. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53