Littekens een jaar na de kerkscheuring Het aanzicht van lege plaatsen in de kerk is iets wat echt op je valt 'Soms kwam ik met knikkende knieën naar school' Otte omschrijft de scheuring als 'heel ingrijpend'. „Op dat moment werd iedereen gedwongen een keuze te maken: waar gaan we zon dag naar kerk?" Hij is blij dat zijn ouders, broer en zussen bij dezelfde kerk bleven. „Maar je hebt ook vrienden, kennissen, buren die een andere keuze maken. Daar heb ik eerlijk over gesproken. Vooral in de eerste periode lag het gevoelig, na verloop van tijd aanvaard je de situ atie als werkelijkheid." Otte heeft door de scheuring geen vriend schappen verloren. Hij weet dat bij anderen wel relaties 'bekoeld zijn geraakt'. „Al speelt dat in een be perkte groep, vooral bij mensen die er het stelligst in stonden." Per soonlijk heeft Otte nooit de kerk scheuring van invloed laten zijn op de vraag in welke winkels hij komt en met wie hij voor zijn werk zaken doet. „Ik ken de geruchten over mensen die dat wel doen, maar zelf sta ik er heel nuchter en zakelijk in." De eerste zondag na de scheuring was confronterend voor Otte. Vrij uniek is dat in Gereformeerde Ge meente in Kruiningen alle leden vaste, genummerde plaatsen heb ben, zodat gezinnen en families bij elkaar kunnen zitten. „Omdat ieder z'n eigen plek heeft, vielen die eer ste zondag heel wat gaten in de kerk. Mensen met wie je je hele le ven naar kerk ging, samen op school hebt gezeten, gingen nu naar een andere kerk. Dat heb ik als heel pijnlijk ervaren." Het kerkgebouw was vlak voor de scheuring uitge breid van 750 naar 1150 plaatsen. „Het aanzicht van de lege plaatsen is iets wat de eerste weken echt op je valt." Tegelijk ervoer Otte het als een troost dat de kerkdiensten geen moment in gevaar zijn gekomen. „Gods woord mocht gepredikt worden, de Bijbel mocht open gaan. Op heel veel plaatsen ter wereld worden christenen vervolgd. Hier gaan we op deze manier met elkaar om en toch komt God nog met Zijn woord naar ons toe. Dat is toch bij zonder?" Spannend Op de Comrieschool wordt de nieuwe schoolweek elke maandag ochtend gezamenlijk, met alle klas sen, geopend. In de hal van de school zingen leerlingen psalmen, de directeur leest uit de Bijbel en gaat voor in gebed. Directeur Poort vliet herinnert zich maandag 20 no vember, de dag nadat Bredeweg voor het eerst was voorgegaan in het dorpshuis, nog goed. „Ik heb ge zegd: jongens, jullie zijn zondag Kerkscheuring in Kruiningen in het kort naar de kerk geweest. Voor som mige kinderen was dat misschien anders, want jullie zijn naar een an dere kerk gegaan. Dat is goed, jullie moeten gewoon gaan naar de kerk waar jullie ouders naar toe gaan. Soms is het ook spannend, omdat je je vriendje of vriendinnetje 's zon dags niet meer zag. Dat kan, maar praat er gewoon met elkaar over." Artwin Otte stimuleerde thuis ook het gesprek. „Vooral mijn oudste, die toen in groep zeven zat, had veel vragen. Kinderen die op de kleuter school, groep 3 of 4 zitten zijn vooral benieuwd naar welke kerk hun vriendjes vriendinnetjes gaan." Toen dat eenmaal duidelijk was, had de scheuring verder wei nig invloed op hun leefwereld, denkt Otte. „Bij mijn kinderen heb ik nooit de belemmering gevoeld om bij kinderen die naar een an dere kerk gaan te spelen. Daar ben ik heel blij om. Soms zou je wensen dat volwassenen even makkelijk dingen vergeten en accepteren als kinderen." Vrije Gereformeerde Gemeente dus als vijfde kerk bij. Otte: „Als be stuur zijn we altijd heel helder ge weest: het zou niet wijs zijn om één kant te kiezen." De 'strijdende partijen' hebben zich volgens Poortvliet afzijdig ge houden van het reilen en zeilen op school. Evenmin kreeg hij kritiek van ouders. „Dat heeft er denk ik mee te maken dat ik hier al heel lang rondloop. In de loop van de ja ren is vertrouwen in mij ontstaan. Tot mijn grote verwondering heb ik van verschillende kanten waarde ring gekregen hoe we hier de school hebben proberen te leiden. Dat is tot steun, al weet ik heel goed dat ik ook maar een mens ben die het niet alleen kan." Poortvliet heeft respect voor hoe de meesters en juffen om zijn gegaan met de kwestie. „Je bent wel kapitein op het schip, maar Vijf kerken Dat een deel van de school naar een andere kerk gaat, is niet vreemd op de Comrieschool, nuanceert Poort vliet. Het grootste deel is weliswaar lid van de Gereformeerde Ge meente, maar een aantal gezinnen gaat naar één van de andere drie kerken op het dorp. Daar kwam de Poortvliet was zich van meet af aan bewust dat zijn school het verbin dende element tussen de ruziënde kampen zou zijn. „Hier komen de twee groepen mensen door één deur naar binnen, de schooldeur. Als school moeten we de kinderen een veilige plaats te bieden." De le raren spraken af om de vragen te kanaliseren en de tegenstellingen niet aan te wakkeren. „Doe niet ge heimzinnig, maar vertel gewoon hoe het is bij jou in de kerk." ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA3 Een jaar geleden richtte do minee Gerrit Bredeweg, sinds 2014 predikant van de Gere formeerde Gemeente in Krui ningen, zijn eigen kerk op. Aan deze kerkscheuring ligt een langslepend conflict tus sen Bredeweg en oud-diaken en scriba (secretaris van de kerkenraad) Henk Jansen ten grondslag. Deze ruzie kwam in april 2017 in de openbaar heid. Jansen stapte naar de rechter om te eisen dat be schuldigingen van seksueel misbruik en de daaropvol gende kerkelijke tuchtmaat regelen ongedaan zouden worden gemaakt. De rechter gaf hem in mei op vrijwel alle punten gelijk. In de zomer die erop volgde, liepen de span ningen in de kerk hoog op. Het kwam tot een handge meen, de politie surveilleerde rond een kerkdienst en onder de auto van de dominee werd apparatuur gevonden. In no vember oordeelde de over koepelende classis Goes van de Gereformeerde Gemeen ten dat Bredeweg niet meer op de kansel mocht staan, ook moest de kerkenraad van Kruiningen schuld belijden. Deze uitspraak was voor Bre deweg aanleiding om op te stappen en zijn eigen kerk op te richten: de Vrije Gerefor meerde Gemeente (VGG). Van de 1170 leden stapten zo'n 340 mensen over naar de VGG, die diensten houdt in het dorpshuis van Kruinin gen. De VGG wil aan de Zandweg een nieuwe kerk bouwen, die plaats biedt aan 400 a 450 gelovigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52