Littekens een jaar na de kerkscheuring Comr«esGhool 3 De Gereformeerde Gemeente in Kruiningen was een jaar geleden landelijk nieuws. De familie Jansen en dominee Gerrit Bredeweg botsten, er waren rechtszaken en een reeks geruchtmakende voorvallen. Op 13 november barstte de bom. Bredeweg stapte op en begon een nieuwe kerk: de Vrije Gereformeerde Gemeente. De scheuring was een feit. Hoe staat het nu in Kruiningen? Een jaar later ligt het on derwerp nog heel ge voelig in het dorp. De wonden zijn geheeld, de littekens nog duide lijk aanwezig. Aan medewerking aan een terugblik heeft de kerken raad van de Gereformeerde Ge meente geen behoefte; ook domi nee Bredeweg wil niet praten over de scheuring. Directeur Bert Poortvliet van de reformatorische dr. A. Comrieschool en SGP- raadslid Artwin Otte, destijds voorzitter van het schoolbestuur, willen wél meewerken aan een interview. Niet over het conflict zelf, dat zou volgens Otte het prille 'proces van rust en herstel' geen goed doen. Maar wel over de impact op de gemeenschap, waar ze zelf onderdeel van zijn. Terugblikkend stelt Bert Poort vliet dat de kerkscheuring een schaduw over de laatste jaren van zijn carrière heeft geworpen. „Ik ben bijna 33 jaar directeur op deze school, dit is mijn laatste jaar. Als lid van één van de kerken doet het mij nog steeds veel verdriet dat het zo is gegaan. Het siert ons als christenen absoluut niet wat hier is gebeurd." Het stof is neerge- dwarreld, zegt hij. „Maar onder huids zijn emoties als pijn, ver driet, rouw nog wel aanwezig. Scheidingen lopen dwars door ge zinnen en families. Vriendschap pen zijn verbroken. Het heeft tijd nodig om tot normale verhoudin gen te komen met elkaar. Geluk kig merken we nu onder de kin deren nauwelijks nog bijzonder heden. Pesterijen zijn uitgeble ven." Poortvliet ziet weer licht puntjes: „De onderlinge verhou dingen zijn aan het verbeteren." In de zomer van 2017 was dat wel anders. Enkele maanden voor de scheuring bereikten de span ningen in de Gereformeerde Ge meente een hoogtepunt. Na een vechtpartij tussen leden van de twee kampen surveilleerde de po litie voor en na de kerkdienst. On der de auto van de dominee werd volgapparatuur gevonden. Vol gens Poortvliet sloegen de span ningen niet over op de kinderen. „Het is gevaarlijk om te stellen dat pesterijen en plagerijen zijn uit gebleven, ik weet niet wat kinde ren na schooltijd doen. Maar op school was het zeer minimaal. Kinderen zijn wat dat betreft voorbeelden voor ouders." GO ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 De dr. A. Comrieschool in Kruiningen. fotojohanvan der heijden JOERI WISSE LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51