Ondine Werd het een caffè mocha, espresso, of caramel macchiato? ff t In het nieuws Uit het nieuws Elk jaar iets nieuws op Zeeuwse ijsbaan Een week van hartzeer, pijn en tranen DEZE WEEK IN Z Curling is opvallend in trek bij 25-plussers Sinds mijn vader weg is voel ik me zo kwetsbaar 2 Het is geen speeddate. Ik kom alleen koffie kopen, hoor 6 OORLOG STEEDS VAKERONLINE GEVOERD 9 BIJ JOZIEN THUIS MOCHT ALTIJD ALLES 10 IEDEREEN ISMETJE BEGAAN INT FAMILIEHUIS Vet vinkjes had de barista op de beker aangege ven wat de bedoeling was. Verhip. Het stond er nog op ook: Decaf/Déca. Nog even snel koffie halen, besloten we op station Den Haag. Daar hebben ze namelijk een echte Starbucks. „Wat mag het zijn?", vroeg de barista van dienst opge wekt. Vriendin R. had even geen zin om opgewekt terug te doen. Binnen luttele minuten zou onze trein vertrekken. God verhoede dat die barista gezellig gaat doen, zag ik haar denken. „Latte macchiato met sojamelk", deelde ze op zake lijke toon mee. „En welke naam mag ik erop zetten?", vroeg de barista weer. Waar heb dat nou voor nodig, zag ik R. den ken, maar ze hield zich in. „Mevrouw Van Zevenen", zei ze met een amper hoorbaar zuchtje van ergernis. Ze wendde de barista haar rug toe en rolde met haar ogen. „Laten we het een beetje zakelijk houden, alsjeblieft. Het is geen speeddate. Ik kom al leen koffie kopen, hoor." Nou mocht ik. Werd het een espresso, een espresso macchiato of con panna, een caramel macchiato, cappuc cino of caffè mocha en latte? „Koffie met melk en zoet jes!", besloot ik, om er vanaf te zijn. „Heeft u cafeïnevrij?" De barista knipperde met haar ogen. „Wat zegt u?" Met nadruk, extra duidelijk dit keer, herhaalde ik: „Ca-fe- ïne-vrij." Mijn ogen gleden over de menukaart: white chocolate mocha, iced latte met smaakje, caffè Ameri- cano, caffè misto, pike place roast. Koude koffies en frap- puccino's, refreshers en tig soorten thee. Dat wel. „Ca feïnevrije koffie met melk en zoetjes!", herhaalde ik voor de vierde keer. Het meisje had nu ogen als schoteltjes en verdween om hulp te ha len. „Die heeft u toch wel?", riep ik haar wanhopig na. Twee man sterk kwamen ze terug, het meisje en haar chef. „Wat had u gehad wil len hebben?", vroeg de op- perbarista. „Cafeïnevrije koffie met melk en zoetjes", zei ik toon loos. „Koffie met melk, dat is dan café latte. De zoetjes kunt u zelf pakken", zei de chef. „Maar wat zei u nou - caffe watte?" Ik zocht naar woorden. Andere woorden. Iets dat ze zou den kunnen begrijpen. Wacht, wacht.„Décafé!", riep ik triomfantelijk. Aan de andere kant van de balie klaarden hun gezichten op. Een tweestemmige lach van opluchting. Décafé, waarom had ik dat niet gelijk gezegd, maar natuurlijk had den ze die! R. had er nu een beetje genoeg van. „Kunt u een beetje opschieten!", zei ze streng. „Onze trein vertrekt bijna!" Maar natuurlijk konden ze dat, natuurlijk, natuurlijk, één café latte décafé met zoetjes! En welke naam mochten ze erop zetten? Geduldig begon ik te spellen. „O. N...." R. wees naar de klok en fronste. De ader in haar hals be gon sneller te kloppen. Gauw griste ik mijn beker mee. ONDINE, stond er op. Hartverwarmend. Dit was niet zo maar een beker voor een anonieme klant, dit was MIJN, Hoogstpersoonlijke beker koffie. Décafé. Latte. Con zoetjes. Voor het dertiende jaar op rij gaat-ie woensdag weer open: de ijsbaan op de Markt in Middel burg. Organisator Patrick Gabri- ëlse is het hele jaar bezig met de voorbereidingen. „Natuurlijk hoeven we het wiel niet opnieuw uit te vinden, maar we proberen toch elk jaar ook nieuwe dingen te doen." Een van de veranderingen is dat de curlingbaan naast de ijsbaan twee keer zo groot wordt. „Die gaan we ook overdekken, omdat we verschrikkelijk veel aanvragen hebben van bedrijven en groepen. We willen niet het risico lopen dat dat niet door kan gaan." De ijsbaan trekt vooral kinderen en jongeren. Curling is opvallend in trek bij 25-plussers, zegt Gabri- ëlse. „Het voordeel is dat het laag drempelig is. Je hebt geen schaat sen nodig." Een andere opvallende toevoe ging is het reuzenrad dat van 21 tot en met 30 december bij de ijsbaan komt te staan. Het ringrijden op het ijs, dat vorig jaar is geïntrodu ceerd, wordt herhaald. De ijsbaan blijft open tot en met 13 januari. Van 7 december tot en met 5 januari kan er, voor het derde jaar, ook in Goes worden ge schaatst. Zierikzee volgt van 8 fe bruari tot en met 3 maart. Voor Mariela Battistella uit Brou wershaven was het een week van van hartzeer, pijn en tranen. Maar ook: voor het eerst in jaren was er een lichtpuntje. „Eindelijk is be kend wanneer de man die mijn va der doodreed, voor de rechter staat. Ik zal daar zijn. Hij moet in mijn ogen zien hoeveel verdriet ik heb. Hij moet horen hoeveel leed hij heeft veroorzaakt." Eén dag na het artikel in de PZC over het uitblijven van zekerheid over de zittingsdatum, belde het Openbaar Ministerie. „Op 17 de cember komt de dader voor. Het Openbaar Ministerie gaat mij voor bereiden op de zitting. Direct daarna belde Slachtofferhulp. Sa men met hen ben ik bezig een zo genoemde 'nabestaandenverkla- ring' op te stellen. Dat is erg emoti oneel. Ik moet weer focussen op die datum dat ik mijn vader verloor en hoe dat mijn leven heeft veranderd. Ik moet verwoorden welk leed de dader veroorzaakt heeft. Niet alleen ik, ook mijn moeder, mijn broer en mijn kinderen moeten papa mis sen. Elke keer als wij in de auto stappen en weg gaan, zijn mijn kin deren bang dat wij - net als opa - niet meer terugkomen. Ik mis mijn vader verschrikkelijk. Het klinkt misschien gek, want ik ben 36 jaar en volwassen, maar sinds hij weg is voel ik me zo kwetsbaar. Zeker na mijn scheiding had ik enorm be hoefte aan mijn vader. Iemand die je beschermt en omarmt en vertelt dat alles goed komt. Dat mis ik ie dere dag." ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 GO De Oostkerk in Middelburg: van godshuis naar cultuurtempel. KIEK! P12&13 11 Gedeputeerde speelt verstoppertje over veertarieven Ernst Jan Rozendaal 14 Als ouder blijf je bezorgd Saskia Noort 15 Paul Polman over niet-verhuizing Unilever 18 Wie wil de Winterspelen? Bob van Huët 20 Rondkomen in armoede Irene van den Berg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50