6?.-1 3 dagen Brabant Thierry Baudet hekelt in nachtelijke e-mail muzieksmaak van zijn collega's II 4 OPSPORING SLIMME TECHNIEKA Politie en justitie hebben de jacht geopend op rondreizende bendes. Slimme techniek om rovers te achterhalen en zwaardere straffen moeten ons land afhelpen van het imago dat je hier ongestraft gratis kunt winkelen. 1 67.75 79.- incl. diner Mechelen Wellness 4 dagen Lochem**** 0 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg dacht voor rondreizende bendes is een zegen voor winkeliers. Einde lijk maken politie en justitie er se rieus werk van, klinkt het opgeto gen bij Detailhandel Nederland, de branchevereniging van winke liers. Al jaren strijden zij voor meer politiecapaciteit en vooral prioriteit omdat winkeldiefstal hen elk jaar tientallen miljoenen euro's kost. De aangiftebereidheid is tot een dieptepunt gedaald, om dat maar weinig winkeliers er ver trouwen in hebben dat er ook wat mee gebeurt. Maar dat gaat met deze aanpak veranderen, hoopt Detailhandel Nederland. Binnenkort maken de ondernemers het de politie nog wat makkelijker met een database waarmee ze camerabeelden en kentekens van rondtrekkende bendeleden met elkaar kunnen uitwisselen. Daarmee moeten de daders makkelijker kunnen wor den opgespoord, maar moet het ook eenvoudiger worden om te achterhalen waar gestolen spullen vandaan komen. Want zonder aangifte is er vaak geen zaak en lo pen verdachten na een verhoor fluitend weer naar buiten. Ondanks al deze maatregelen is Nederland nog lang niet af van het imago dat je er ongestraft gratis kunt winkelen, beseffen ze ook bij politie en justitie. Er zijn genoeg rovers die alles uit de kast halen om uit handen van de politie te blijven. Rechercheurs kennen de trucs maar al te goed. Sommige boeven wisselen zo vaak van auto dat ze bijna niet te volgen zijn met kenteken-scanners. Sommigen mijden telefonisch contact, maken gebruik van portofoons of hebben zoveel telefoons dat ze moeilijk zijn af te luisteren. Er zijn bendes die zelfs met jammers werken om Daarin kraakt hij hun moderne muzieksmaak af en raadt zijn col lega's meteen enkele klassieke componisten aan. Parlementariërs Maurits von Martels (CDA) en Zohair el Yassini (VVD) hebben alle 148 collega's gevraagd hun Top 5 met muziekfa- vorieten in te sturen. Na een tweede stem ronde moet hier uiterlijk 1 decem ber een Top 150 van de Tweede Kamer uitkomen. Baudet reageerde gisternacht om half drie nogal ver bolgen op de gros lijst met inzendin gen: 'Hoe is zoiets mogelijk?!' Initiatiefnemer Von Martels heeft gisterochtend de voorman van Forum voor Demo cratie gelijk van repliek gediend. Hij schrijft: 'Het valt nog enigszins mee volgens mij! Brahms, Chopin, 0 Mahler, Mozart, Strauss en Wag- ner komen alle maal in dit Ka merlijstje voor! Maar je hebt ge lijk dat Beetho ven, Schumann en Debussy hier tweede viool spelen. Er is nu eenmaal verschil tussen muziek uit de Kamer en kamer muziek!' Von Martels geeft aan dat in de lijst 'voor elk wat wils' zal zit ten, van Queen tot Keane. De Top 150 van de Kamer wordt begin de cember bekendgemaakt. al hebben bezocht. Het document is een goudmijn voor de recher cheurs. Zo kunnen ze de gedu peerden benaderen, die nog hele maal niet weten dat ze zijn besto len. Pas bij het bekijken van bewa- kingsbeelden zien de winkeleige naren hoe geroutineerd Giorgi G. (49) en Kakha K. (32) te werk zijn gegaan. De één legt tubes tand pasta onder een zak chips in een mandje. De ander haalt ze er bui ten het zicht van het personeel weer uit en stopt ze in zijn jas. Ze hadden er een mooi zak centje mee willen verdienen in hun thuisland op ruim 40 uur rij den van Nederland, biechten ze la ter op. Het pakt anders voor ze uit. Ze blijven vastzitten totdat ze voor een rechter moeten verschijnen. Deze week hebben ze te horen ge kregen dat ze twee maanden de cel in moeten. Een mooi resultaat, vinden de rechercheurs die zich op de zaak hebben gestort. Winkeldieven die voor het eerst worden betrapt na een dergelijke strooptocht, komen er vaak vanaf met een taakstraf van 30 tot 40 uur. Maar sinds een paar maanden geldt dat regime niet voor rondtrekkende crimine len. Het OM eist zwaardere straf fen en rechters leggen ze ook daadwerkelijk op, blijkt uit deze zaak. „Dat doet echt wel pijn", zegt projectleider Mobiel Banditisme Criminelen beseffen dat we hen het leven niet makkelijker zullen maken van de politie René Middag. „Deze rondreizende criminelen calcule ren gewoon in dat ze een keer tegen de lamp lopen. Maar als de straffen hoger uitvallen, pakt die risico-afweging ineens heel anders uit." Wat sinds kort ook helpt na zo'n veroordeling: de IND verklaart ze meteen tot ongewenst vreemde ling. In Nederland aanwezig zijn, maakt ze daardoor al strafbaar. „Ik ben ervan overtuigd dat je daar mee Nederland echt onaantrekke lijk maakt voor deze criminelen", zegt Middag. De verscherpte aan- Bingo. Op een com puterscherm in de meldkamer van de Utrechtse politie verschijnt ineens het kenteken van een gesignaleerde Opel Astra. De Georgische eigenaar is al eens ge controleerd in Moordrecht en het vermoeden bestaat dat hij met een maatje op rooftocht is. Uit acht 'hits' met speciale kentekenscan ners van de politie blijkt dat ze al dagen kris kras door Nederland rijden. Dinsdagavond 6 november is het genoeg geweest en willen agenten eindelijk weieens weten wat dit duo in ons land uitspookt. Op de A6 bij Lelystad blijkt dat ze hier niet zijn om vakantie te vie ren. In de kofferbak vinden agen ten maar liefst 170 tubes tandpasta en 44 opzetstukjes voor elektri sche tandenborstels. Totale waarde: zo'n 1200 euro. Eerlijk gekocht, be weren de mannen dan nog. Maar een bonnetje hebben ze niet. De agenten vermoeden dat ze vooral 'gratis' hebben gewinkeld. T\is- sen alle spullen vinden ze een notitieblokje waarin winkeladressen staan aangekruist die ze zaterdag 24 november 2018 GO Klopjacht politie op reizende rovers Voor maar: Sfeervol hotel met uitstekende keuken. Midden in de Oisterwijkse bossen gelegen! 3* Fletcher Hotel-Restaurant Boschoord (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangen diner Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel Mercure Mechelen Vé (9,2) 4* Fletcher De Scheperskamp (8,1) 1 nacht incl. uitgebreid ontbijt 3 nachten incl. ontbijtbuffet j Gratis toegang wellness Gratis wifi plattegrond Incl. binnenzwembad Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK -*! Slimme camera's helpen de politie. FOTO IKIMEDIA COMMONS Thierry Baudet, leider van Forum voor Democratie, heeft gisternacht een hatelijke e-mail gestuurd naar alle andere Ka merleden. Edwin van der Aa Den Haag T. Baudet Waar zijn Schumann, Debussy, Wat is er Thierry met jullie Allemaal enorme kutmuziek. Hoe mogelijk?! Brahms, Beethoven, Strauss, aan de hand!? Verstuurd vanaf mijn iPhone Raymond Boere -Rianne Donders, burgemeester Roermond Rotterdam Tandpastadieven Giorgi G. (I) en Kakha K. (r) moeten twee maanden de cel in. JZechéer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4