Cor Hoogesteger en KVK zijn één 13 Hoe gaat het in zijn werk? AMATEUR SPORT er toch een soort drempel." Als voormalig revalidatiearts weet Evert van der Kaay als geen ander hoe belangrijk het is om te blijven bewegen, ook als fysieke beperkin gen in de weg lijken te zitten. Sa men met Ida Vermeiden, voorheen huidarts, gaf hij de aanzet tot de Werkgroep Zeeuwse Golfers Met Een Beperking (ZGMB). Chris Ver steeg, docent LO en tennisleraar met ervaring in het rolstoeltennis, haakte aan bij het initiatief. Wat hen verbindt: passie voor golf en de overtuiging dat hun sport tal van revalidatiemogelijkheden biedt. „Golf heeft een positief ef fect op je hele gezondheid en wel bevinden. Je oefent je evenwicht en beweegt volop. Het biedt kansen aan mensen die willen blijven be wegen na bijvoorbeeld een be roerte, hoofdletsel, de ziekte van Parkinson of MS." Leeuwenbergh Dit jaar stond vooral in het teken van een zorgvuldige voorbereiding. Er werd rondgekeken op de golf baan Leeuwenbergh in Den Haag, een plek waar al jaren met veel suc ces wordt gegolfd door mensen met een lichamelijke beperking. „Een hechte groep, zowel de spelers als de vrijwilligers die hen begelei den." De Zeeuwse werkgroep be naderde alle relevante organisaties, van NOCNSF en de Koninklijke Nederlandse Golf Federatie (NGF) tot regionale overheden. Uiteraard werden ook contacten gelegd met het Goese revalidatiecentrum en andere partijen in het paramedi sche netwerk. De Goese Golf stelde faciliteiten en materiaal beschik baar. Er kan gespeeld worden op de kleine par-3 baanhoewel dat in de praktijk wel zijn beperkingen heeft. „Een rolstoel op de green is taboe. Een zekere mate van mobiliteit is nodig." Sportkoepel NOCNSF stelde een startsubsidie beschikbaar en ook de NGF deed een duit in het zakje. Vanuit de bond is Ramon van Win gerden een belangrijk adviseur. Hij is de spil in het netwerk en kent de weg naar bewegingsagogen die spe ciaal zijn opgeleid om golf in reva- lidatietherapie aan te kunnen bie den. Een paragolfer kan door het NGF ter beschikking worden ge steld. Wat tot dusver ontbreekt: voldoende deelnemers. „Misschien komt het door het vroegere imago van golf. Te vaak wordt nog gedacht dat het een dure en elitaire sport is. Terwijl het juist een heel toeganke lijke sport is, voor iedereen. Golf bevordert het revalidatieproces. Je leert het lichaam weer te controleren De eerste clinic was voor de leden van de werkgroep een belangrijk leermoment. De oorspronkelijke naam werd als een belemmering gezien. Sindsdien heet het initiatief Focus op Golf. De zaterdag als be oogde speeldag bleek in de praktijk ook een hobbel. „Voor de spelers, maar zeker ook voor de mensen die hen moeten brengen en ophalen." Daarom wordt in Goes nu op woensdagmiddag gespeeld, met ge middeld een drietal deelnemers. Bij voldoende deelname worden op zaterdag nieuwe golflessen gestart met Jorn Vonck. In maart 2019 vindt een nieuw clinic plaats. Impuls Sinds kort zijn er positieve contac ten met Sportclub Gehandicapten Beveland (SGB), wat mogelijk voor een nieuwe impuls zorgt. Ook worden revalidatieartsen in de re gio opnieuw benaderd. „Golf be vordert het revalidatieproces. Je leert het lichaam weer te controle ren. Het is ook een sport met een sterk sociaal karakter. Golf geeft zelfvertrouwen en haalt mensen uit hun isolement." Focus op Golf staat een zogeheten ketenbenadering voor. Niet alleen wordt de golfsport geïntroduceerd bij deelnemers met een beperking. Op termijn moeten zij volwaardig lid worden van een golfvereniging en onderdeel worden van een social community. Meer info: www.fo- cusopgolf.nl Geheel onverwacht stond er vorig jaar een limousine voor zijn deur. Cor Hoogesteger dacht een over leg te hebben op het gemeente huis toen om 9 uur 's morgens de bel ging. „Zonder enig vermoeden liep ik richting de voordeur", ver telt hij vanuit zijn woning in Ka pelle. „Stond daar ineens de bur gemeester met in zijn kielzog een cameraman van Omroep Zeeland en een journalist van de PZC. Toen had ik door dat er meer aan de hand was." In de Kapelse kerk kreeg Hooges teger een lintje uitgereikt. Niet al leen voor het vrijwilligerswerk voor de korfbalvereniging, maar ook voor zijn werkzaamheden voor de kerk en het plaatselijke jongerenkoor. „Aangenaam ver rast was ik dat mensen op die ma nier lieten blijken mijn inzet te waarderen. De onderscheiding ontving hij uiteraard niet voor niets. Op 10-ja- rige leeftijd begon hij als jeugd speler bij KVK en enkele jaren la ter werd hij al jeugdtrainer en scheidsrechter. „Mijn grootste probleem, ik kan moeilijk nee zeggen. Te- i genwoordig gaat dat al beter, maar vroeger was mijn antwoord standaard 'ja'. Ook op de vraag 'wil je een wed strijd fluiten?' Ik heb als tiener cursussen jeugdwedstrijdleider en jeugdtrainer gevolgd Toen ik 18 jaar was, kwam de vraag of ik wedstrijdsecretaris bij de jeugd wilde worden. Ook toen was mijn antwoord bevestigend." Drie vakken De bestuursfunctie vervulde Hoogesteger vier jaar en later werd hij ook nog twaalf jaar pen ningmeester. „Maar het liefste sta ik natuurlijk op het veld. Ik heb vele jaren zelf gekorfbald en her inner me als hoogtepunt het kam pioenschap in 1991. Dat was na melijk het laatste seizoen dat de sport in drie vakken werd ge speeld." PROCEDURE Het meest bijzondere dat Hoog esteger meemaakte met de club was de verhuizing in 2008. KVK verliet in dat jaar het sportpark aan de Bonzijweg in Wemeldinge voor het nieuwe complex in Ka pelle. „Als kind reed ik altijd op de fiets naar Wemeldinge om te korfballen. Samen met andere be stuursleden heb ik vele gesprek ken gevoerd met de gemeente om de verplaatsing naar Kapelle mo gelijk te maken. Dat heeft al met al 15 jaar geduurd, maar het heeft veel positiefs opgeleverd. Naast de bouw van een prachtige kantine en de aanleg van k twee kunstgrasvelden is het aantal jeugdleden ge- stegen tot boven de 100." Ondanks de leden groei zat het bestuur in 2016 met de handen in het haar. Er kon geen trainer gevon den worden voor het eerste team. Daarop werd Hoogesteger bena derd of hij iets voelde voor die rol. „Alleen als de groep het zag zit ten, was mijn antwoord. Er zaten spelers tussen waar ik zelf mee ge speeld had, dus vond ik de me ning van het team belangrijk. De groep was enthousiast en zo doende ben ik inmiddels tweeën half jaar trainer van KVK 1 en 2. Aan het einde van het seizoen ga ik daar mee stoppen. Het is tijd voor verandering, maar ik blijf aan de club verbonden. Ik wil zelf weer actief gaan korfballen en als ze me vragen een jeugdteam te trainen, zeg ik vast geen nee." - zaterdag 24 november 2018 GC Cor Hoogesteger kan niet zo goed nee zeggen. „Maar tegen woordig gaat dat al beter." foto johan van der heijden - Ida Vermeijden Korfbalvereniging KVK prijst zich gelukkig dat Cor Hooges teger (46) uit Kapelle al 36 jaar verbonden is aan de club. Hij ontving zelfs een koninklijke onderscheiding voor zijn jaren lange inspanningen. Hans Puik Kapelle Elke sportvereniging heeft ze: helden die al hun vrije tijd in de club steken, maar het liefst op de achtergrond blij ven. Die enthousiaste vrijwil ligers verdienen een podium. Stem ook! Heeft jouw club ook een echte clubheid? Laat het ons weten! Ga naar www.pzc.nl/clubhelden en stem op jouw held. Wie weet wint jouw club dan wel 10.000 euro. Als je nu stemt, maak je zelf kans op een lo- tenpakket van Nederlandse Loterij t.w.v. 50 euro. Stem men kan t/m 30 november. CLUBHELDEN VAN DE Chris Versteeg, Evert van der Kaay en Ida Vermeiden (van links naar rechts) zien grote mogelijkheden met hun sport. „Het biedt kansen aan mensen die willen blijven bewegen na bijvoorbeeld een beroerte, hoofdletsel, de ziekte van Parkinson of MS." fotömarcelledavidse j'-vh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41