De Roy naar rechter om alimentatie 3 Intern document waarschuwt voor medische gevaren VVD'er vindt Dijkhoff wel heel erg populistisch 'Humanitaire crisis bij grens' DWAALGAST DAAR ZIT-IE! Agenten mogen de stunmodus, waarbij het stroomstootwapen op het lichaam wordt gedrukt, alleen nog in levensbedreigende situaties gebruiken. En niet langer dan 15 se conden. Overschrijding leidt tot een 'verhoogd risico voor ernstige gevolgen, vooral bij kwetsbare per sonen'. Dat staat in een interne politieno- titie die in handen is van deze krant. Het document is deze maand gestuurd aan vier teams die sinds 2017 een proefproject met het stroomstootwapen houden. Tij dens de proefperiode is de stunmo dus tientallen keren in niet-levens- bedreigende situaties gebruikt. In sommige gevallen waren personen zelfs al geboeid, of zaten ze in een politieauto of-cel. De stunmodus is sinds een eva luatie in juni alleen nog in levens bedreigende situaties of ter voorko ming van ernstig geweld toege staan, stelt de korpsleiding in een reactie. Vorige week pleitte de met het stroomstootwapen belaste politie chef Frank Paauw voor ruimere in voering. Hij wil dat 17.000 agenten het wapen kunnen gebruiken. „Met relatief weinig geweld en met nau welijks kans op blijvend letsel kun je in heftige geweldsituaties erger voorkomen", aldus Paauw. De interne politienotitie wijst nadrukkelijker op de medische ge varen van het wapen. Zo kan be paald gedrag van de verdachte dui den op een verhoogd overlijdensri- sico bij een stroomschok, zoals 'bi zar of gewelddadig gedrag', 'teke nen van oververhitting' of 'ver stoorde ademhaling'. Ook mogen agenten het wapen in de schietmo- dus, waarbij pijltjes met stroom draden worden afgevuurd op een persoon, niet richten op de hart streek of de genitaliën. Volgens mensenrechtenorgani satie Amnesty hebben agenten tij dens hectische situaties geen tijd om de gezondheidsrisico's af te we gen. „Zij kunnen ter plekke niet in schatten of het gebruik van het stroomstootwapen onveilig is", zegt medewerker Gerbrig Klos. „Daarom vinden wij dat de politie het wapen alleen moet gebruiken in situaties waarin sprake is van een onmiddellijke bedreiging van het leven of risico op ernstig letsel." De politie vindt dat agenten wel degelijk een goede beslissing kun nen nemen. „Van agenten wordt verwacht dat zij in elke situatie in een split second zo'n afweging kun nen maken", zegt woordvoerster Helma Huizing. „Het is hun plicht om gepast geweld te gebruiken. De politie is zich bewust van kwets baarheden en risico's en brengt die onder de aandacht van de gebrui kers. Zoals bij elk geweldsmiddel." De VVD komt vandaag bijeen in Den Bosch, voor een partijcon gres. Daar zal naar verwachting in de wandelgangen en in toe spraken de onrust worden be noemd. Arjen Gerritsen, voorzit ter van de WD-bestuurdersver- eniging en burgemeester van Al melo, merkt dat het in de partij onrustig is. „Een deel van de ach terban raakt in verwarring. Door die duidelijke taal laat Dijkhoff soms de nuance weg, die juist be stuurders zo helpt in hun werk. Misschien is het soms allemaal te populistisch." Out voelt zich in zijn 'profes sionele waarden en mening' als liberaal soms 'ongemakkelijk' door de voorstellen van Dijkhoff over een demonstratieverbod en de snoeiharde aanpak van crimi naliteit in probleemwijken. „Dat druist volledig in tegen mijn rechtsgevoel." Gerritsen: „Ik herken dit senti ment bij een deel van het be stuurlijk kader in de provincie en de gemeenten. Het opstappen van Out kan niet zonder conse quenties blijven. De leden moe ten deze situatie gaan bespreken, de VVD is een ledenpartij." VVD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer Annemarie Jor- ritsma spreekt veel met Dijkhoff over zijn stijl, die ze soms 'heel spannend' vindt. „Een deel van de gesettelde VVD'ers vindt die stijl best moeilijk. Hij moet er wel scherp op zijn dat hij de hele partij meeneemt. Het gaat nu zo snel via sociale media, dan weet het hele land het al, maar de par tij nog niet." P8 Tl JUAN A Door de toevloed van migranten die naar de Verenigde Staten willen rei zen, is een humanitaire crisis ontstaan in de Mexicaanse grensstad Tijuana. Dat zegt de burgemeester, Juan Ma- nuel Gastélum. Hij vraagt de VN om hulp bij het verstrek ken van voedsel en hulpgoe deren aan de inmiddels 4700 migranten in de stad. De meeste Midden-Ameri kanen die naar de VS willen uitwijken, proberen dat via Tijuana te doen. De stad ligt ongeveer 30 kilometer van de Amerikaanse stad San Diego. Hij zegt sterke aanwijzingen te hebben dat zij de rechterlijke macht in het verleden onjuist en onvolledig heeft geïnformeerd over haar inkomsten en haar vermogen. De prinses zou leven van 1200 euro per maand, was haar ver haal, en kon op basis daarvan volgens de rechtbank en het ge rechtshof geen partneralimenta tie aan De Roy betalen. „We hebben sterke aanwijzin gen dat mevrouw De Bourbon de Parme de rechtbank en het hof onjuist en onvolledig heeft geïnformeerd", zegt zijn advo caat tegen EenVandaag. Zo zou de prinses onlangs zonder hypotheek een woon boerderij in Wassenaar hebben gekocht voor 1,65 miljoen euro. De Roy van Zuydewijn wil daarom met terugwerkende kracht partneralimentatie van Margarita. Moeilijk „Mijn cliënt heeft het heel moei lijk gehad, is nu afhankelijk van giften, heeft als een nomade ge leefd de afgelopen jaren. Maar er zit ook een principiële kant aan. Mevrouw is onderdeel van de koninklijke familie, heeft blijk baar een riant familievermogen, leeft daar op een koninklijke wijze van, of in ieder geval op zeer riante wijze. Hoeven deze mensen geen partneralimenta- Mevrouw is deel van koninklijke familie en heeft blijkbaar een riant vermogen tie te betalen?", aldus advocaat Royce de Vries. Hij heeft een verzoekschrift ingediend bij de rechtbank in Den Haag en wil behalve Marga rita ook haar moeder prinses Irene oproepen om te getuigen in de zaak. De Roy van Zuydewijn en Margarita waren vijfenhalfjaar getrouwd. Hun scheiding in 2006 ging gepaard met veel op hef en publiciteit. De woordvoerster van prinses Margarita wil niet inhoudelijk op de nieuwe rechtszaak van De Roy ingaan. „We wachten de zaak af." zaterdag 24 november 2018 GO Voor deze goedgebekte en zeldzame vogel ga je als vogelaar graag op je buik voor het per fecte plaatje. De notenkraker, die weinig last heeft van podiumvrees op zijn betonnen troon in de Wageningse Marijkeweg, kijkt alle drukte op zijn gemak aan. Het beestje, met het for maat van een kauw, leeft normaliter in het Hoge Noorden, maar is afgezakt naar ons land omdat hier wel wat te eten is. FOTO HERMAN STÖVER Kijk op de site bij /video Hoe de notenkraker als een waar modelletje langs de fotografen paradeert Politie vindt taser riskant Een interne notitie van de politie waarschuwt voor ernstige medi sche gevolgen bij het gebruik van het stroomstootwapen. Vooral de stunmodus, direct op het lichaam, mag nauwelijks meer worden gebruikt. De poli tie prees het wapen vorige week nog aan als relatief veilig. Koen Voskuil Rotterdam Klaas Dijkhoff doet er ver standig aan zijn profilerings drift wat in te tomen, vindt een groeiend aantal VVD'ers. Zij willen een disccussie bin nen de partij, nadat donder dag VVD-prominent en burge meester van Assen Marco Out voor zijn partijlidmaatschap bedankte. Jan Hoedeman Den Haag DEN HAAG Edwin de Roy van Zuydewijn, de ex-man van prinses Margarita, daagt zijn ex opnieuw voor de rechter. -Advocaat Royce de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3