ACHTER DE SCHERMEN 9 Het werk van een advocaat is zwaar. Er komen veel emoties bij kijken. „Toch is het een fantastisch vak", vertelt meester Jurgen Schuttkowski (55) van advocatenkantoor De Rechter in Hulst. „Ik doe dit werk met veel plezier." f et was nooit een bewuste keuze om advocaat te worden", vertelt Jurgen Schutt kowski. „Rechten leek me een leuke studie, maar ik wist toen nog niet wat ik wilde worden." Na zijn rechtenopleiding in Til burg werkte hij vijfjaar als jurist bij de gemeente Hulst. Al snel volgde een overstap naar advoca tenkantoor De Rechter. „Het was een enorme uitdaging, want ik moest een aanvullende beroeps opleiding volgen. Na drie jaar ad vocaat-stagiaire werd ik juridisch medewerker. Inmiddels werk ik negentien jaar als advocaat en maak ik meer dan tien jaar deel uit van de maatschap." De Rechter Advocaten Media tors is een algemene praktijk, maar ieder heeft zijn specialisme. Schuttkowski doet personen- en familierecht, jeugdrecht, strafrecht en bestuursrecht. „Bij familierecht komen de nodige emoties kijken. Daar moet je afstand van nemen. Zakelijk, maar ook menselijk blij ven, staat hoog in ons vaandel." De werkdagen van een advocaat zijn gevarieerd. „Er wordt vaak ge dacht dat ik hele dagen in de recht bank zit, maar dat is niet altijd zo", vertelt Schuttkowski. ,,'s Ochtends weet je niet wat de dag je brengt. Je kan één zitting hebben, maar ook twee of drie. Dat kan in Mid delburg zijn, maar ook in Utrecht, Den Bosch of Den Haag. Ook kan ik opgeroepen worden om een aangehouden verdachte bij te staan, dan moet ik bij het verhoor van de politie zijn." Bemiddelaars Bovendien steekt de advocaat veel tijd in het voorbereiden van een zaak en is hij lang niet alleen bezig met procederen. „Vroeger was dat meer het geval, maar onze rol ver andert. We worden steeds meer bemiddelaars. We moeten vaak dingen regelen om zaken en ge schillen onderling zien op te los sen waarbij we niet naar de recht bank hoeven. Daarnaast houden wij ook inloopspreekuren." Werk weken van zestig uur en meer zijn dan ook eerder regel dan uitzon dering voor Schuttkowski. „Tijd is mijn grootste vijand." Alles draait dus om goed kun nen schakelen en stressbestendig zijn. „En empathie hebben. Je moet je in kunnen leven in ver schillende mensen en situaties." En dat kan lang niet iedereen. „'Hoe kun je nu zo iemand verde digen?', horen wij vaak. Maar je moet ons zien als waakhonden van de rechtsstaat. Wij controle ren of alle rechten voldoende ge waarborgd zijn, of het proces eer lijk en rechtvaardig verloopt zoals het moet verlopen." Schuttkowski waarschuwt voor alle bezuinigingen op rechtspraak. „Rechten van burgers komen sterk onder druk te staan. Daarvoor wa ken is meer dan ooit een belang rijke opdracht voor ons." zaterdag 24 november 2018 GO Hoeders van de rechtsstaat Gertie De Boey Advocaat Jurgen Schuttkowski maakt zich klaar voor een zitting in de rechtbank in Middelburg. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Een advocaat steekt veel tijd in het voorberei den van een zaak. Het wetboek is daarbij zijn kom pas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37