II 8 HERKENNING MARIAN DE GOEDE Sinds 2014 is Marian de Goede (76) als vrijwilliger verbonden aan het Etty Hillesum Onderzoekscentrum (EHOC) in Middelburg. 'Hoe je vanuit chaos naar helderheid en zelfinzicht kunt komen, zelfs als jonge Joodse in de oorlog met de nodige ballast van thuis. Prachtig.' Jaren geleden las Ma rian de Goede de dagboeken voor het eerst. „Mijn beroep was psychiatrisch verpleegkundige en ik heb ook jaren ge werkt met asielzoekers. Daar ben ik veel in aanraking gekomen met trauma en dan ga je je afvragen wat mensen met zulke gruwelijk heden doen. Dat kom ik op zijn best tegen in Etty's dagboeken: er schijnen manieren te zijn waarop je goed uit zulke moeilijkheden kunt komen, en dat boeit me. Je hebt heel veel op te knappen aan jezelf als trauma's en maatschap pelijke omstandigheden zich zo diep ingraven. Dat is eigenlijk wel bekend maar we stappen er ook makkelijk overheen. Ik werkte bij voorbeeld met asielzoekers, zwaar getraumatiseerd, vreselijk leven - en wij mochten ze niet pamperen. Maar wat is het eerste wat je doet bij iemand die de weg kwijt is? Dat is hem een gerust gevoel geven. Maar nee, momenteel wordt er ge woon overheen gewalst en hame ren we op aanpassen." Groots De Goede waarschuwt echter voor slachtofferschap. „Uit zulke trau ma's, zoals in Etty's tijd en leven, komen ook grootse dingen voort. Je moet trauma niet enkel als iets zieligs zien, maar ook als mense lijk gegeven. En vragen: wat doe je dan? Want we komen er allemaal in meer of mindere mate mee in aanraking, als dader, slachtoffer of getuige. Etty's dagboek begint vanuit grote chaos, die ze mee neemt uit haar ouderlijk huis. Ik vraag me dan af: uit wat voor nest kwam ze? Haar vader bijvoorbeeld was een geassimileerde Jood, haar moeder vluchtte uit Rusland voor de pogroms. Dan met drie kinde ren, plus schizofrenie in de fami lie, een gezellig huishouden creë ren waarin alles tralalala is, dat kan niet." Oorlogskind Chaos herkent De Goede, die tij dens de oorlog geboren werd. „Mijn vader was dominee en had zich op de preekstoel tegen de Jo denvervolging uitgesproken. Uit voorzorg werden mijn drie oudere broers en mijn zus daarom elders ondergebracht. Daar zijn ze goed verzorgd, maar ze waren wel ont worteld. En die arme moeder van me pendelde heen en weer op een fiets met houten banden, die voelde zich tekortschieten aan alle kanten." Na de oorlog werd het gezin weer bij elkaar geveegd, met nog een kind erbij. Maar het werkte niet meer. „Als de oorlog al zo ont wrichtend heeft gewerkt in mijn omgeving, dan vraag je je af hoe dat dan wel niet voor Joden ge weest is. Al zoekend heb ik me een weg door het leven gebaand. Ik kan niet zeggen dat ik 'het' gevon den heb, maar ik weet inmiddels Ik wil niet zeggen dat Etty's manier van leven de enige goede weg is. Maar ik vind het wel verrukkelijk: iemand die niet met haat wil leven. wel hoe ik leven moet. Hoe ouder ik word, hoe blijer ik word." De Goede koestert een levens lange affiniteit met het joodse. „Ik heb een zeer grote nieuwsgierig heid. Dat je altijd door mag zoeken en vragen, zoals in de joodse cul tuur, daar gedij ik bij. Dat kan tot geweldige inzichten leiden." Al sinds de oprichting in 2014 is De Goede als vrijwilliger betrok ken bij het EHOC. Herkenning in Hillesums dagboeken drijft haar daarin. „Ik ben vrijwilligerscoördi nator, ik houd het rooster bij. Maar bovenal: ik ken de mensen die er rondlopen. Ik weet wat ze willen en kunnen en probeer hen te sti muleren." De Goede blijft wel kritisch. Ze waakt voor toe-eigening van Hil lesums leven en gedachtewereld. „Dat je uit iemands leven conclu sies trekt die passen in je eigen straatje, daarvoor moet je oppas sen. Daarom vind ik die O van On derzoekscentrum zo belangrijk. Denk niet dat jouw conclusies over haar leven, en het leven, de enige en de laatste zijn, en dat je haar dan in je zak hebt. Ik wil ook helemaal niet zeggen dat Etty's manier van leven de enige goede weg is. Maar ik vind het wel ver rukkelijk: iemand die niet met haat wil leven. Die diep in zichzelf gaat luisteren en ontdekt dat ze dingen in zich draagt die het leven waarde geven. En die onder alle omstandigheden kan blijven zien dat een bloem, en het leven, mooi is." zaterdag 24 november 2018 Etty Hillesum wilde zonder haat leven Eind november is het 75 jaar geleden dat Etty Hille sum in Auschwitz werd ver moord. Ze was 29 jaar. De in Middelburg geboren vrouw liet dagboeken en brieven na die in vele talen werden vertaald. In aan loop naar haar sterfdatum vertellen vijf mensen over hoe het dagboek van Etty Hillesum hen inspireert. Vandaag de laatste afleve ring met vrijwilliger Marian de Goede van het EHOC. Anna de Bruyckere Marian de Goede is vrijwilligerscoördinator bij het Etty Hillesum Onderzoekscentrum, fotoailinpascual - Marian de Goede FOTO COLLECTIE JOODS HISTORISCH MUSEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36