40°/c DE NOBELAER Geld om bereikbaarheid te verbeteren O korting 5 nu tot ENQUÊTE UITKOMSTEN In totaal 157.000 mensen namen deel aan de grote vuurwerkenenquête van onder meer deze krant. Onder hen waren ruim 8300 Zeeuwen. Dit zijn de opvallendste uitkomsten. Van de Zeeuwen die de enquête hebben ingevuld, is 38 procent van plan dit jaar met oud en nieuw vuurwerk af te steken. Landelijk is dat 44 procent. De animo is het grootst in de gemeente Reimers- waal (45 procent) en het minst in de gemeente Sluis (31 procent). Dat vuurwerk tijdens de jaarwis seling 'erbij hoort', wordt het vaakst genoemd als reden om het af te steken. Van de Zeeuwse deelnemers die vuurwerk gaan afsteken, zegt 41 procent meer dan 100 euro uit te geven en 7 procent zelfs meer dan 500 euro. Vooral in de gemeenten Hulst en Terneuzen mag het wat kosten. Opvallend is ook de ge meente Middelburg, waar 10 pro cent van de vuurwerkliefhebbers naar eigen zeggen meer dan 500 euro besteedt. Anderen noemen als belangrijkste reden om juist geen vuurwerk af te steken dat het 'zonde van het geld' is. Inwoners van de gemeenten Mid delburg en Vlissingen zeggen het vaakst overlast te hebben van vuurwerk. Dat geldt voor ruim 60 procent. Zij storen zich vooral aan de rotzooi op straat, het lawaai en de hinder voor kinderen en huis- dieren. Op Noord-Beveland heeft men het minst vaak problemen met vuurwerk. Dat zegt de helft in meerdere of mindere mate over last te ervaren. Vanwege de overlast en de grote kans op ongelukken is bijna de helft (48 procent) van de Zeeuwse deelnemers voor een verbod op vuurwerk. Het aantal tegenstan ders daarvan is echter net zo groot. In de gemeente Hulst zijn de meeste voorstanders voor een ver bod (54 procent), gevolgd door Middelburg, Sluis en Vlissingen. Op Noord-Beveland wil slechts 39 procent vuurwerk in de ban doen. Vrouwen zien een verbod veel vaker zitten dan mannen. Maar ook leeftijd speelt een duide- Op Noord-Beveland heeft men het minst vaak problemen met vuurwerk lijke rol: hoe ouder, hoe groter de weerstand tegen vuurwerk. Het idee om vuurwerk te verbie den en dan per gemeente een cen trale vuurwerkshow te organise ren, wordt niet massaal omarmd: 47 procent vindt het geen goed idee, tegenover 43 procent die er wel voor voelt. Vooral in de ge meenten Veere en Reimerswaal zien de ondervraagden het niet zitten. Onder de Zeeuwse ondervraagden leeft vuurwerk wat minder dan el ders in het land: minder mensen zijn van plan dit jaar vuurwerk af te steken, meer mensen ervaren overlast en de steun voor een to taalverbod of alleen een centrale vuurwerkshow is groter dan het landelijke gemiddelde. Verreweg het meeste geld gaat naar de verbindingen in en met de Randstad. Daar gaat het om het oplossen van knelpunten in het verkeer. Voor Zeeland ligt de aandacht op verbetering van het openbaar vervoer en transport van goede ren. Voorbeeld is de railverbin ding in de Kanaalzone tussen Ter neuzen en Gent. Cora van Nieuwenhuizen, de minister van Infrastructuur en Waterstaat, kondigt een bestuur lijk overleg aan. Hieraan nemen overheden uit België en Neder land deel. Dit gesprek en een na der onderzoek moeten leiden tot een besluit over nut en noodzaak van een nieuwe spoorverbinding in de Kanaalzone. Proef Volgend jaar zal in Zeeland geëx perimenteerd worden met 'nieuwe manieren om de beschik baarheid van openbaar vervoer in dunnerbevolkte gebieden zo goed mogelijk aan te laten sluiten op de behoeften van onder meer leer lingen en oudere mensen', laat de minister weten. Zeeland is de eer ste provincie waar een dergelijke proef wordt gehouden. Fietsenstalling In Middelburg wordt gekeken of de fietsenstalling in het stations gebouw beter kan worden benut of dat er meer fietsenrekken in de buurt moeten komen. Met Goes en Kapelle is afgesproken dat bij de stations meer ruimte voor fiet sen komt. Het rijk betaalt 40 pro cent van de kosten. Verder wordt gekeken naar de mogelijkheden van buisleidingen en verbetering van het transport tussen Antwerpen en Rotterdam en dan met name naar de binnen vaart. zaterdag 24 november 2018 Zo denkt Zeeland over vuurwerk Rolf Bosboom Ruim een op de drie gaat vuur werk afsteken Ruim 40 procent geeft meer dan 100 euro uit Overlast vooral in Middelburg en Vlissingen Vuurwerk boven Zierikzee. Hoe lang nog? archieffoto dirk-jan gjeltema Hoe ouder, hoe groter de weer stand Geen meerderheid voor centrale vuurwerkshow Zeeland wat minder vuurwerk- gezind dan de rest van het land Verantwoording Deze enquête is uitgezet via kranten en websites van de PZC, AD en andere regionale kranten van De Persgroep. Ook is de en quête onder de aandacht van le zers gebracht via sociale media zoals Facebook en Instagram. le dereen die de vragenlijst wilde invullen, kon meedoen; meer dan 157.000 mensen deden dat. De resultaten zijn niet representatief voor de Nederlandse bevolking; er is niet gestuurd op de verde ling man/vrouw, leeftijd of woon plaats. Bekijk alle resultaten op pzc.nl Voor Zeeland ligt er bij het Rijk 1,6 miljoen euro klaar voor het veiliger maken van de provinci ale N-wegen en 1,8 miljoen voor de aanleg van een snelfiets- route tussen Terneuzen en Zei- zate. Het zijn betrekkelijk be scheiden bedragen in het pak ket van 1,5 miljard om de be reikbaarheid in Nederland te verbeteren. Theo Giele Middelburg ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33