Elke school een eigen groenplein Zeeuwse hulpsinten maken overuren 4 Natuuropvoeders dromen van lommerrijke plek waar kinderen les krijgen De schoolpleinen bij Zeeuwse ba sisscholen zijn 'versteend': groten deels betegeld. Dat kan anders, vindt Vincent van der Veen van het IVN (instituut voor natuureducatie en duurzaamheid). Het schoolplein moet een groenplein worden waar kinderen in de open lucht kunnen leren en spelen. Van der Veen: „Dat kan op veel manieren. Met een bui tenlokaal bijvoorbeeld, een mini- voedselbosje, klimbomen, een boomhut, een moes- of kruiden tuin, Zeeuwse hagen en takkenril- len waarin vogels en andere dieren kunnen wonen, met paddenpoelen en vogelhuisjes. Het belangrijkste: dat er een verbinding ontstaat tus sen school en buitenleven. Kinde ren hoeven niet de hele dag binnen te zijn om te leren. Dat kan ook bui ten, op een belevingsplek, terwijl ze genieten van de natuur." Facebook Van der Veen heeft een droom: in één schoolgeneratie ofwel acht jaar alle tweehonderd basisschoolplei nen vergroenen. „Er is veel belang stelling onder scholen. Een oproep op Facebook is tweehonderd keer In hete zomers wordt zo'n versteend schoolplein een hitte- eiland gedeeld. Binnen een week hadden we zestig ondertekenaars van ons pleidooi voor een Groene Revolu tie. Mijn mailbox zit vol met be richten van scholen die hulp wil len. Ik heb goede hoop dat de pro vincie begin 2019 bij de Groene Re volutie aansluit met een financie ringsregeling. Dan kunnen we in 2019 de eerste tien schoolpleinen vergroenen. Gemeenten, bedrijven en fondsen kunnen wellicht ook geld beschikbaar stellen." Onderzoek toont aan dat kinde ren zich buiten beter kunnen con centreren en rustiger zijn. Maar groene schoolpleinen zijn ook be langrijk om klimaatextremen het hoofd te bieden. Ze beslaan in totaal zo'n 60.000 vierkante meter. „In hete zomers wordt een versteend schoolplein een hitte-eiland, dat de temperatuur in de school nog meer doet stijgen. Bij overvloedige re genval kan water op stenen niet weg. Groen vormt juist een water buffer." IVN is op zoek naar een kinderdi recteur van 10 a 11 jaar die de Groene Revolutie wil gaan promoten. „Dat zou een kind moeten zijn dat houdt van buiten zijn en spelen en van na tuur en die kan meedenken hoe je groen leven op een schoolplein kan brengen", aldus Van der Veen. Op de website groenerevolutie- zeeland.nl staat een vacature en een filmpje van basisschool De Mei doorn in Nisse dat direct duidelijk maakt hoe zo'n groen schoolplein eruit kan zien. „Hun buitenlokaal heeft vorige week de Zeeuwse On derwijsprijs gewonnen. Ze dingen nu mee naar de Nationale Onder wijsprijs. Basisschool De Kraal uit Tholen won de landelijke ontwerp wedstrijd voor een buitenlokaal. Zij openen hun buitenlokaal op Natio nale Buitenlesdag, 2 april 2019." Tot de derde week van januari kunnen scholen zich nog inschrij ven voor de ontwerpwedstrijd voor een voedselplek op hun school plein. Van der Veen: „Als eerste stap op weg naar een groen school plein." Wil je nog een sint over de vloer de komende weken? Boek hem dan snel. Er is veel vraag naar hulpsinterklazen en pieten. Agenda's zitten al bijnavol. Wil je de komende we ken de Sint over de vloer in de bedrijfs kantine, op school of gewoon thuis? Wacht dan niet te lang met boeken, want op op waarschuwt de goedheiligman op websites als Marktplaats en Prik bord van Zeelandnet. De hulpsinterklazen draaien overuren en gaan soms van deur tot deur. „Wij brengen zo'n vijftig huisbezoeken in de komende weekenden", vertelt Tim Plat schorre, een Zeeuwse hulppiet. Sint en pieten bieden zichzelf in allerlei kleuren en typetjes aan op internet. Maar één ding is zeker: op een dronken Klaas aan de deur zit nie mand te wachten, want in veel ad vertenties wordt er speciaal bij vermeld dat de goedheiligman met zijn pieten broodnuchter en rookvrij de pakjes komen bezor gen. Prijzen Maar wat kost dat nou, zo'n sint en piet bij je thuis laten komen? Op prikbord van Zeelandnet bieden een stuk of twintig sinterklazen zich aan. De prijzen variëren van 20 tot 50 euro voor een kwartier tot een halfuurtje. „Maar rijk word je er niet van hoor", zegt Tim Platschorre. „Want vergis je niet hoeveel tijd je er in steekt. We moeten adverteren, de aanmeldin gen verwerken, schminken en dingen in het grote boek van Sin terklaas zetten." Zwartepietendiscussie De 24-jarige Middelburger zette acht jaar geleden, toen hij zestien was, samen met vrienden zijn ei gen sinterklaas- en pietenteam op. Het bleek al snel een groot succes. De tieners werden meteen volop geboekt. „Sinds de zwartepieten discussie lijkt de vraag zelfs wat te zijn toegenomen", constateert de Walchenaar, die de komende we ken als planpiet door het leven gaat en ook elk jaar meeloopt bij We vragen een vergoeding, op de dag zelf moeten we de onkosten terugverdienen. de grote intocht in Middelburg. Op topdagen, dat is vooral op za terdag en zondag, is Platschorre met zijn team van twee uur 's middags tot negen uur 's avonds op pad. Met hun auto rijden ze van adres naar adres. „We zijn met z'n achten en maken twee teams. De ene keer wil iemand alleen twee pieten op bezoek hebben, de an dere keer vier pieten en een Sin terklaas." Hoe groter het gevolg, hoe meer de klant betaalt. Voor een huisbe zoek van ongeveer twintig minu ten met pieten wordt 25 euro ge vraagd, wil je er ook nog een sin terklaas bij dan wordt het 35 euro. Daar zit het strooigoed dan bij. Vrij nemen „Tot 5 december neem ik een dag in de week vrij om alle bezoeken te kunnen inplannen", vertelt Platschorre. „We vragen een ver goeding, op de dag zelf moeten we de onkosten terugverdienen. Maar het staat bij ons als een paal boven water dat we het niet voor het geld doen. Wij doen het echt voor de leuke reacties van de kinderen en het contact met mensen. Elke keer als je die blije gezichtjes weer ziet als we langskomen, dat geeft ons heel veel voldoening. Goud waard." Tot hun werkkring behoren ook scholen en kinderdagverblijven. „Maar huisbezoeken is bij ons wel de hoofdmoot." zaterdag 24 november 2018 GO Zeeuwse basisschoolpleinen moeten groene leer- en speel plaatsen worden. Dat is het doel van de 'Groene Revolutie' waar IVN zich samen met de GGD Zeeland en HZ voor inzet. In Nisse is al zo'n schoolplein; vanaf 2019 moeten de andere tweehonderd volgen. Ondine van der Vleuten Goes -Vincent van der Veen, IVN Tim Platschorre (tweede van rechts) brengt met zijn vrienden wel vijftig huisbezoeken als Sint en pieten, fototimplatschorre Maurice Steketee Vlissingen -Tim Platschorre

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32