Kwinkslagen in debat over kernenergie De Reu 'verbolgen' over opmerkingen minister 3 Mensenhandel en uitbuiting Ik JUSTITIE moet toch opgevallen zijn." Maar meldingen kreeg de politie niet. Sterker nog: ook niet alle slachtof fers van de auto-inbraken deden aangifte, weet Nonnekes uit erva ring. „Met het idee: er gebeurt toch niks." Deze zaak bewijst anders. Nonnekes: „We blijven het zeggen: als je slachtoffer bent of zelfs maar iets vermoed: kom naar ons. We willen het weten." In de Statencommissie bestuur werd gisteren aanvankelijk wat la cherig gedaan over deze stelling van burgercommissielid Ruud Muste van de Partij voor Zeeland. „Er is geen enkele belemme ring", antwoordde gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, economie). Het terrein is van North Sea Port, dus als een investeerder zich daar meldt en ze daarna even een ver gunning aanvragen bij het Rijk, dan is de procedure in gang gezet. „Dus meneer Muste, ga in Ame rika op zoek naar een goede inves teerder." We willen allemaal dat ook op een windstille nacht onze verwarmingsketel draait -Mark Faasse, Zeeland Muste betoogde dat de provincie daar wel een rol in kan spelen. Hij kreeg steun uit onverwachte hoek, van Kees Bierens van de WD. „We zouden als provincie Zeeland best iets mogen vinden van zo'n initia tief. We kunnen dat een keer op de agenda zetten." Er vindt een kentering plaats in het denken over kernenergie, be toogde ook Mark Faasse (Zeeland Lokaal). De milieudoelstellingen zijn volgens hem niet alleen maar met duurzame energie te halen. „We willen allemaal dat ook op een windstille nacht onze verwar mingsketel draait. Dat kan niet zonder kernenergie." Volgens Goos Roeland (SGP) zou een discussie over de wense lijkheid van kernenergie na de ver kiezingen van 20 maart door de nieuwe Staten kunnen worden ge voerd, al zei hij het met een knip oog. „Ik sluit me aan bij het idee van de heer Dijkhoff, sorry Bie rens, om daar in toekomst nog eens over na te denken." Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, milieu) is 'verbaasd en verbolgen' over de mededeling van minister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Waterstaat) dat provincies geen bevoegdheid heb ben om een verbod tegen varend ontgassen in te stellen. „We zijn het daar niet mee eens", zei De Reu gisteren in de Statencommissie bestuur. „Dit is wel verwonderlijk. We gaan daar over nog wel in de touwen klim men." Zeeland heeft vorig jaar besloten dat binnenvaartschepen in de pro vincie niet meer al varend ben- zeendampen mogen lozen om hun ruimen schoon te maken. In ant woord op vragen van het CDA, de SP en de Partij voor de Dieren over de situatie in Gelderland heeft Van Nieuwenhuizen de Kamer laten weten dat een provinciaal verbod niet geldt op rijkswateren. In Zee land zijn bijna alle grote vaarwe gen van het Rijk. De Reu twijfelt aan de bewering van de minister. „Als je daar drie juristen naar vraagt, krijg je niet drie eenslui dende antwoorden." Volgens hem brengen haar uitla tingen een nationaal en Europees verbod - voorzien in 2020 - niet dichterbij. steeds hetzelfde: op de parkeerplaatsen aan de kust slaan ze een auto ruitje in of forceren een slot, en vervolgens wordt zowat alles wat los in de auto ligt, mee genomen. Niet alleen dure spullen als lap tops en tele foons, geld en pinpas sen. Maar ook speel goed voor de kinderen, en volle tas sen boodschappen en koelboxen. Daarmee is dan meteen de maaltijd voor 's avonds geregeld. Oversteken Al snel leidt het spoor ook naar Bel gië. Het gezin lijkt in de weken vóór het verblijf in Zeeland actief te zijn geweest aan de Vlaamse kust. Daar wordt half juli een familielid van hen opgepakt, en dat is waarschijn lijk reden voor de familie om de grens over te steken en in Zeeland verder te gaan. Het is duidelijk: de dieven werk ten erg gestructureerd, en hadden een dagvullende taak aan hun strooptochten. En dat allemaal on der onze neus: het gezin bivak keerde immers wekenlang in Zee land. Daar mogen we met z'n allen best even bij stilstaan, vindt Non nekes. „Natuurlijk, ze zorgden er voor dat ze er niet uitzagen als die ven. Een kind of een jonge vrouw met een baby op de arm, die ver denk je niet zo snel." Toch moet bij veel mensen ergens in hun hoofd een alarmbelletje gerinkeld heb ben. „Zo'n groot gezin in een cam per, dat op deze manier leeft. Dat zaterdag 24 november 2018 in, kind staat op de uitkijk Een deel van de buit. FOTO'S POLITIE ZEELAND De meerderjarige leden van de familie die afgelopen zomer zeker 160 auto's en campers openbraken, zitten nog steeds vast. Ze komen binnenkort voor de rechter. Op 4 december is een pro formazitting. Dan wordt be paald hoe de zaak verder be handeld zal worden. Het Openbaar Ministerie vindt de werkwijze van de ouders zo kwalijk, dat het hen be schuldigt van leidinggeven aan een criminele organisatie. Ook wordt hen mensenhandel en uitbuiting verweten. Ze ge bruikten hun ouderlijke macht immers om de kinderen aan te zetten tot crimineel gedrag, en profiteerden daar ook nog eens van. Daarnaast ontzeg den ze hun kinderen het recht op basisvoorzieningen als on derwijs. Geen van de gezins leden blijkt fatsoenlijk te kun nen lezen of schrijven. De kinderen van 1,11,15 en 17 jaar zijn ondergebracht bij pleeggezinnen. De oudste twee van hen moeten nog wel voor de kinderrechter komen. Zorginstanties houden zich bezig met de vraag wat er met de kinderen gaat gebeuren. Hoezo is het ingewikkeld om een kerncentrale neer te zet ten? Hij kost 4,6 miljard euro, de bouw duurt maar zes jaar en als het terrein van de voorma lige fosforfabriek Thermphos in Vlissingen-Oost wordt geasfal teerd, heb je de perfecte plek. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg De camper waarin de familie woonde, werd op 16 augustus bij Aagtekerke aangehouden. FOTOHVZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31