PSV'er Hirving Lozano gewaarschuwd Om PSV en Ajax echt tegenstand te bieden is 20 Ajax (vanavond uit tegen NAC) en PSV (thuis tegen Heerenveen) freewheelen de laatste weken door de eredivisie. Hoe bestrijd je de twee topclubs en zorg je dat ze niet zomaar doorwandelen naar je doel? De les volgens enkele trainers: weg met de snipperdag. SJOERD MOSSOU Voetballers heten er Diego Snepvangers, Ragnar Oratmangoen of Baggio Wallenburg Virgil van Dijk kijkt op vrijdagavond altijd graag naar het schakelprogramma van Fox Sports, met alle wedstrijden uit de Keuken Kampioen Divisie. Dat treft. Ik ook. Wie eigenlijk niet? Het programma is als een grabbelton vol met kleine speelgoedjes. Er zit steeds een kleurig vloei- papiertje om het speelgoedje heen gewikkeld, je weet nog niet precies wat je krijgt, de spanning stijgt, en ondertussen klinkt al de opgewonden stem van Koert Westerman, mijn favoriete com mentator, koning van de slechte woordgrap. (Klassieker: 'Daar gaat NEC met Grot als diepste spits, dames en heren, en Worm speelt er een beetje omheen'). Het programma stuitert en schudt voortdurend op en neer. Ballen op de paal. Vechtpartijtjes. We reldgoals. Scrimmages. Een eenzame Dordrecht- supporter in het uitvak in Leeuwarden. Maar bovenal zie je de aloude eerste divisie op zijn best, tegenwoordig de Keuken Kampioen Di visie, een naam zo prachtig slecht, dat-ie nog elke dag beter wordt. De decors zijn, afge zien van het foeilelijke kunstgras, geweldig. Je ziet steeds asymmetri sche stadions met klassieke namen als De Vliert en de Adelaars horst. Voetballers he ten er Diego Snepvan gers, Ragnar Oratman goen of Baggio Wal lenburg. Doordat er zoveel grote clubs in de hui dige eerste divisie spe len, is er een kleine hype ontstaan de laatste maan den. FC Twente breekt het ene na het andere pu- blieksrecord, Sparta heeft Royston Drenthe, Go Ahead Eagles heeft het tofste stadion van Neder land, en iedereen kan kampioen worden, zelfs FC Den Bosch. Dat is alleen maar mooi, maar vergis je niet: vroeger was de eerste divisie ook al geweldig. misschien wel de beste voetbaluitvinding aller tij den. Het voetbal is meestal slecht, vaak meesle pend, en zo totaal onvoorspelbaar, dat er met goed fatsoen niet tegenop te analyseren valt. Mijn eerste voetbalherinneringen stammen alle maal uit de eerste divisie. Ik zag er de mooiste goal ooit (Wanny van Gils tegen FC Eindhoven, 1991). Ik huilde er voor het eerst en voor het laatst om een voetbalwedstrijd. Jaap Stam, Pierre van Hooijdonk, Ruud van Nis- telrooy, Manu Garcia en Frenkie de Jong zagen mijn vrienden en ik allemaal voor het eerst live spelen in de eerste divisie. Mooiste uitwedstrijdherinnering? FC Gronin gen in het oude Oosterpark, destijds een eerste di visie-kraker. Spannendste wedstrijd ooit als neu trale toeschouwer? Cambuur-Roda JC, nacompeti- tie. Over degraderen wordt vaak heel dramatisch ge daan, alsof clubs plots ophouden te bestaan zodra ze de eerste divisie in glijden. Onzin natuurlijk. Vooruit, die uitwedstrijden tegen beloftenteams zijn vreselijk, op zielloze trainingsvelden met wat verdwaalde ouders langs de zijn. Een regelrechte belediging voor iedere supporter, voor iedere echte voetbalclub. Maar verder is de Keuken Kampioen Divisie een feest natuurlijk. Kan geen Nations League tegenop. Fontijn in eindstrijd in India Nieuwe coach KNWU Wordt het weer zo'n voorspelbaar voetbalweekend in de eredivisie? Dat je als volger vooraf al weet dat Ajax en PSV simpeltjes hun wed strijden zullen winnen. Het stra mien dat de laatste weken opgaat in onze competitie. Of zorgen NAC en Heerenveen vanavond voor verras singen door de twee topploegen van ons land eindelijk eens te ter gen? Zoals Fortuna Sittard en VW dit seizoen al deden, maar net te kort kwamen voor een goed resul taat. Steijn Maurice Steijn stunt als trainer van VW dit seizoen. De Limburgers staan vijfde en het scheelde heel weinig of de ploeg had niet achttien maar negentien punten verzameld. Tegen Ajax pakten Steijn en co na melijk bijna een puntje. Dusan Ta- dic scoorde in de laatste minuten vanaf de stip na ingrijpen van de vi- deoscheidsrechter. Natuurlijk, het was aan het begin van het seizoen toen Ajax nog niet de vorm had van de laatste weken. Maar toch: VW wapende zich zo als andere clubs dat de recent zo na lieten tegen PSV en Ajax. Steijn wil eerst wel even zeggen: „Wij over leefden het eerste halfuur dankzij onze keeper Lars Unterstall. Daarna kon het plan, de boel compact en dicht houden, echt werken. Dat ge luk moet je gewoon hebben." Al zit het hem vooral ook in mindset, zegt Steijn. Oftewel: geef je bij het zien van de namen Tadic, Ziyech, De Ligt van tevoren op? „Of geloof je er écht in? Niet vooraf die plichtmatige teksten van: we gaan ze aanpakken. Nee, dat uitstralen Je moet slim zijn en compact spelen. En lef, komop, dat is toch het minste watje moet hebben? op het veld. Wij hadden in de voor bereiding Werder Bremen op 1-1 gehouden. Dat heb ik ook meege nomen in de voorbereiding. Na tuurlijk is een oefenpotje anders, maar tegelijkertijd biedt het toch ook houvast." Snipperdag Steijn gruwelt bij de gedachte dat het dit seizoen raadzaam is om te gen PSV en Ajax een snipperdag te nemen. Onder het mom: zij zijn veel te goed, valt niets tegen te be ginnen. Volgende week beter, tegen een directe concurrent. Zijn collega Kevin Hofland, rech terhand van René Eijer bij Fortuna Sittard, denkt er precies zo over. Als er één club is die letterlijk vocht tot het einde tegen de 'grote 2' dan is het promovendus Fortuna wel. PSV won in de laatste minuut (1-2), Ajax kwam ook goed weg (0-2). Hofland: „Vooraf nul punten in calculeren, typisch Nederlands. En dat stoort me eigenlijk wel. Natuur lijk zijn die twee van een ander ni veau, maar ik wil onze ploeg ge woon met lef zien spelen. Wel com pact ja, je moet slim zijn. Maar lef, Één voordeel is er voor Hirving Lo zano vanavond in het Philips Sta dion. Als hij het veld op loopt, hoeft hij niet te kijken of ze er weer bij zijn aan Friese zijde, de twee tegen standers die vorig seizoen 'slachtof fer' waren van zijn rode kaarten. De ene, Denzei Dumfries, is tegen woordig zijn eigen ploeggenoot. En de andere, linksback Lucas Wou denberg, staat bij Heerenveen al een tijd op een zijspoor. Toch zal Lozano extra op zijn hoede zijn. Het lukt de Mexicaan dit seizoen aardig om uit controver siële situaties weg te blijven. En hoewel hij hier en daar als maten naaier wordt afgeschilderd, valt hij toch vooral op door zijn dribbels en goals. Niet ontkennen „Maar je bent er als speler wel mee bezig hoe het zal gaan in een situa tie als deze. Dat moet je niet ont kennen," zegt Mark van Bommel. De trainer van PSV spreekt min of meer uit ervaring. Ooit kreeg Van Bommel zelf drie keer rood in het tijdsbestek van een paar maanden bij Bayern München. Dat was in zijn geval niet steeds tegen dezelfde club, maar Van Bommel nam het wel een tijdje mee in zijn hoofd als hij zich voorbereidde op wedstrij den. „Als er een 50/50 bal komt, moet je toch beslissen: ga ik er vol voor? Of laat ik het duel net effe lopen? Ik dacht daar in die periode net even wat meer over na. Het is hetzelfde als met 'op scherp staan' met vier gele kaarten. Maar dan bedoel ik vooraf bij wedstrijden hè, want als het fluitsignaal gaat, ben je het weer vergeten. Dan ga je helemaal op in het spel, zo werkt het ook." Van Bommel heeft het met Lo zano niet gehad over vorig seizoen. „Nee. Al wist ik eerlijk gezegd niet dat het bij hem twee keer tegen Heerenveen gebeurde." Maar het belangrijkste voor PSV zaterdag 24 november 2018 GO @sjoerd mossou 'Rekenen op Boksster Kleine hype §!f nikS, tVDISCh de finale be- B Vimil non rtiiU Vr\\\f\ nn wrïirionotfAnri ilfiiH roil/t in rlo Nederlands' Het systeem van periodekampioenschappen is WK BOKSEN Boksster Nouchka Fon tijn (31, foto) heeft op de WK in India de finale be reikt in de klasse tot 75 kilogram. Ze won nipt van Lauren Price uit Wales. Je- myma Betrian (27) moest genoegen nemen met brons in de klasse tot 57 kilogram; ze verloor met 5- 0 van de Duitse Or- nella Wahner. MOERENHOUT Koos Moe renhout (45, foto) is be noemd tot bondscoach (parttime) van de Neder landse wiel renners. Hij blijft ploeglei der bij de for matie Hagens Berman Axeon. Loes Gunnewijk was al be noemd bij de vrouwen. Adriaan Hel mantel wordt coach van de talenten onder 23 jaar. O fi. (0 Daniël Dwarswaard Rotterdam - Kevin Hofland, coach Fortuna Wordt het vanavond drie op een rij voor Hirving Lozano in de thuiswedstrijd tegen Heeren veen? Als het ging om doelpun ten zouden ze er bij PSV direct voor tekenen. Maar drie staat in dit geval voor rode kaarten. En daar hebben ze bij de koploper uiteraard geen trek in. Maarten Wijffels Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20