19 DARTS AFSCHEID Met Raymond van Barneveld (51) neemt over een jaar niet alleen een dartspionier afscheid, maar ook een uniek mediafenomeen. Geniet daarom nu het nog kan van de immer goudeerlijke, openhartige Hagenaar. WERELDKAMPIOEN In het amper veertien minu ten durende interview met RTL waarin Raymond van Barneveld eerder deze week zijn afscheid van de dartssport aan kondigt, gunt hij zijn fans voor de zoveelste keer in zijn carrière een diepe kijk in zijn ziel. Op de manier die hem zo ken merkt, slingerend langs zijn emoties, dierbaarste her inneringen en gelardeerd vol anekdotes. Het gesprek is slechts twee minuten oud als hij zijn privéproble- men op tafel legt. Op de opmerking van de verslaggever dat eind 2019, de datum van het geplande dart spensioen, nog best ver weg is, zegt Van Barneveld: „Dat klopt. Het gaat ook ten koste van alles. Mijn huwelijk lijdt eronder, ik zie mijn zoon niet meer, alle maal problemen..." Het is Van Barneveld ten voeten uit. De post bode die een bekende Ne derlander werd door zijn talent in het pijltjesgooien is een open boek. De eeuwige piekeraar neemt zijn publiek mee in al zijn twijfels, in zijn vreugde en verdriet. Zo groeide hij uit tot de man die voor hilariteit en verwondering zorgde rond kof- fieautomaten en in whatsapp- groepen, maar ook tot de geliefde knuffelbeer voor wie een uitver kocht Ahoy oranje kleurde. Telkens weer verraste hij met bijzondere uitspraken. Over de Ik moet ook gewoon naar de wc en ben dus net zo kwetsbaar als de rest rijen fans die speciaal voor hem naar Schiphol waren gereden na zijn eerste wereldtitel in 1998 zei hij: „Het leek wel alsof The Beatles waren geland." Over zijn gevoelig heid: „Als ik een video zie waarin een hond of een kat iets wordt aangedaan, zit dat de hele dag in mijn kop. Dan kan ik niet meer slapen." Over een fase waarin hij zijn hoofd te veel liet han gen op het podium: „Ik zat te vaak in de we- zien-wel-modus." Over zijn ge wicht: „Ik heb eens goed in de spiegel gekeken en zag geen top sporter meer." Wanneer hij volgend jaar na zijn laatste WK afscheid neemt, heeft hij 35 jaar aan de absolute top van het darts gestaan. De kroegsport is mede dankzij hem uitgegroeid tot een ra zend populaire miljoenen- business. Vijfmaal werd hij wereldkampioen. Vraag hem naar die prestaties en Van Barneveld vertelt stralend over gedenkwaardige duels met Richie Burnett, Phil Taylor en Michael van Gerwen. En over de gratis friet en faald." „Ik ben gewoon een nul." „Dit heeft geen zin meer." „Het is kroketten die er in Den Haag werden uitgedeeld na zijn we reldtitel. In de olympische gedachte ge looft hij niet. Winnen is belangrij ker dan meedoen, vindt hij. Van Barneveld heeft zichzelf altijd een tomeloos hoge druk opgelegd, dar tend voor volk en vaderland, met de wereld op zijn rug. Weinig sporters zijn na nederlagen zo hard voor zichzelf als hij. Dan, ge broken en terneergeslagen, fi leert hij zichzelf. „Ik ben een lo ser, een klootzak." „Ik ben rijp voor de psychiater." „Ik heb ge- voorbij.' Vlieguren Tientallen keren vroeg hij zich hardop af waarvoor hij het in he melsnaam nog deed, al die vlieg uren naar hotels in het buitenland, ver verwijderd van zijn (klein)kin deren. Dan hintte hij op een af scheid, maar wisten de Barney-fans al dat 'Raym' de zaken over een poosje vast weer iets zonniger zou bekijken. In 2002 stelde hij: „Ik ben geen god, geen robot. Ik ben een mens, moet ook gewoon naar de wc en ben dus net zo kwetsbaar als de rest." Nu lijkt er geen weg meer terug. Hij is klaar met het reizen, de nadreu nende nederlagen, het eeuwige pie keren. Van Barneveld greep immers werkelijk alles aan om te winnen. Die eigenschap dreef hem geregeld tot waanzin. Zijn zoektocht naar het goede gevoel leidde langs tal loze materiaalaanpassingen, van een grammetje meer of minder tot tegendraads gekantelde pijlen. Van stuivertjes in zijn broekzak, pleis ters, oordoppen, tot druppeltjes voor zijn ogen. Hij zette een bril op, af, op, en toch weer af. Hij deed aan neurolinguïstisch programmeren en zenme ditatie. Zocht zijn heil in Bemer-therapie, hypno therapie en trok naar haptonomen. Kritiek trekt hij zich aan, maar met men sen die om hem la chen kan hij weinig. Zij zien niet wat hij er allemaal voor doet en laat, hoe hij zich elke keer weer oplaadt voor een partij. Nee, dan overheerst de trots. Hij, de man die als timmerman naar ei gen zeggen spijkers krom sloeg, die om half zes opstond om door weer en wind de post rond te brengen, heeft goed geld verdiend met darten. „Ik had een minderwaardigheidscom plex. Het darten heeft mijn hele leven goedgemaakt", zei hij. Nu is het mooi geweest. Zonder eromheen te draaien analyseert hij zijn prestaties. Hij wint geen toer nooien meer en zoekt te vaak naar excuses. Gaat het na afloop over koude of juist warme vingers of de tocht die er in de hal staat. De hun kering naar een leven in en rond Den Haag is groot. Ook daarover wijdt hij uit in het RTL-interview. Uit zichzelf vertelt hij over een recente ervaring in de bioscoop. Dat hij bij de film over Queen een traantje moest wegpin ken door de woorden van Freddie Mercury. „Die man was een le gende, en dat kun je vergelijken, ik ben ook een legende in mijn tak van sport, maar de man was heel erg eenzaam, heel erg alleen. En ik schoot bijna vol en dacht: what the fuck, dat heb ik ook!" Het is zoals Raymond van Barne veld zich altijd heeft gepresenteerd. Kwetsbaar, goudeerlijk, een open boek. Vermoedelijk keken we bij geen andere Nederlandse sporter zo vaak zo diep in de ziel. Nog één jaar is hij darter en mediafeno meen. Saai zal het niet worden. zaterdag 24 november 2018 GO Nog één jaar een diepe kijk in Barneys ziel Raymond van Barneveld is vijf keer wereldkampioen ge worden in zijn carrière. Vier keer het zogenaamde BDO Championship en één keer het PDC Championship. In elke gewonnen finale ver sloeg hij een andere speler: Richie Burnett (1998), Ronnie Baxter (1999), Ritchie Davis (2003), Martin Adams (2005) en Phil Taylor (2007). Hij heeft ook drie finales ver loren: van Richie Burnett (1995), Jelle Klaassen (2006) en Phil Taylor (2009). Zes keer was de halve finale zijn eindstation. Pim Bijl Rotterdam 52 - Raymond van Barneveld Raymond van Barneveld door de jaren heen. fotosgetty IMAGES, PIM RAS, LAWRENCE LUSTIG, ANP,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19