Ben ik een bemoeial als ik ouders op het gedrag van hun kinderen wijs? Kan ik mensen die een sigaret bietsen 'nee' verkopen? JOOST MAG 'T WETEN Bemoeial, prachtig woord. Mijn moe der noemde me zo. Eigenlijk 'Ventje Bemoeial'. Naar een hoge militair uit voormalig Neder- lands-Indië die Ventje Soemoeal heette. Maar die in Nederland natuurljk Ventje Bemoeial werd genoemd. Bent u een Ventje Bemoeial als u zich inlaat met kinderen die de uwe niet zijn? Ja meneer, dan bent u een bemoeial, want daarvoor is dat woord nu juist uitgevonden. Want als je je be moeit met zaken van een ander en je zou geen bemoeial zijn, wanneer ben je dan wel een be moeial? Dan ben je helemaal nooit een be moeial en zouden wij het woord 'bemoeial', ik ga het steeds mooier vinden, net zo goed kun nen afschaffen. Maar zolang 'bemoeial' nog bestaat in onze taal is eenieder die zijn neus in andermans zaken steekt, ook al heeft hij zijdelings met die zaken te maken - maar alles hangt in dit leven nu eenmaal met elkaar samen - een bemoeial. Dus u kunt u beter verre houden van ouders met vervelende kinde ren, want helpen doet dat bemoei en, hoe sympathiek ook, toch niet. Het enige resultaat is dat u in de buurt bekend komt te staan als een... verdorie, ik kan even niet op het woord komen. Vier groepen rokers zijner. De anti-rokers. Hebben nooit gerookt. 'Ik ga liever gewoon dood' is hun motto. Niet mijn soort mensen. De rokers. U dus, beste inzender, en ikzelf lange tijd. 'Het is geen man die niet roken kan.' Een twijfelachtige uitspraak, maar altijd nog beter dan de tekst van al die mensen die liever gewoon dood willen. De bietsers, een soort waar ik ook een aantal maanden bij heb gehoord. Beklagenswaardig volk. Ze zijn eigenlijk weer rokers, maar ze willen het nog niet weten. Alleen een sigaretje zo nu en dan is hen genoeg. Denken ze. Tenslotte de mensen die zijn gestopt. En ook hier moet ik mijn vinger opsteken. Dokters orders. Ik zit nog steeds bij die club. Sinds 28 april 2017. U moet die bietsers hun sigaretje maar geven. Alleen die ene man die om de haverklap langs komt, geeft u een pakje. En u zegt: „Dit zijn de laatste sigaretten die je van me krijgt." Ikzelf verlang soms naar het moment dat de dokter tegen me zeggen zal: „Steekt u gerust weer een sigaretje op, meneer Prinsen." Dan paf ik er 's avonds op mijn balkon eentje weg, wetend dat ik binnen afzienbare tijd 'ongewoon' doodga. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Soms hoor ik bij mij thuis dat klasgenoten van mijn zoon brutaal zijn en zich niet altijd even vriendelijk gedragen. Als het zou gelden voor mijn kind, dan zou ik dat graag willen weten. Al hebben kinderen natuurlijk ook hun vrijheid nodig. Ben ik een bemoeial als ik andere ouders op het gedrag van hun zoons en dochters wijs? Ik ben een verstokte roker en ik peins er niet over daar verandering in te brengen. Veel colle ga's en vrienden om me heen zijn zogenaamd gestopt, maar ze bietsen af en toe wel sigaretten bij mij. Ze een sigaret weigeren vind ik ook weer zo wat, of moet ik dat toch maar doen? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 51

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 141