'ledereen moet jaloers worden op Europa' Waarom ligt wapen nazi in museum? Bas Eickhout zet in op duurzaamheid Auto verkopen? ikwilvanmij Vraag bij het nieuws 13 Grote kans dat Bas Eickhout (42) vandaag de Spitzenkandidatvan de Europese Groenen wordt. Dan zou hij na Frans Timmermans (Socialisten en Democraten) de tweede Nederlander in dat selecte gezelschap zijn. „Hahahaha!" En dat terwijl het toch een heel serieuze vraag was aan Bas Eickhout (GroenLinks). Waarom wil iemand Spitzenkan- didat worden? Is dat wel leuk? Als je pech hebt, word je zelfs de op volger van Jean-Claude Juncker, lig je vijfjaar lang onder een ver grootglas (Is hij dronken? Nee, hij zegt dat hij rugpijn heeft) en ben je voor veel mensen het symbool van alles wat er mis is met de EU. Het was Jesse Klaver, leider van GroenLinks, die vond dat de Groenen in Europa ook best een Nederlands gezicht mochten hebben. De groene agenda was bij de laatste verkiezingen in Neder land succesvol aan de man ge bracht (de partij ging van vier naar veertien zetels) en Eickhout was een drijvende kracht achter ideeën over een verantwoord mi lieu- en klimaatbeleid. „Hij vroeg me, ik heb een zomer nagedacht, en toen zijn we samen tot de con clusie dat het inderdaad heel leuk is Spitzenkandidat te zijn." Campagne Het is nog niet zo ver, hij moet eerst nog verkozen worden („De voortekenen zijn gunstig"), maar Eickhout verheugt zich op de campagne voor de Europese ver kiezingen van mei. Hij weet nu al dat die heel anders gaat worden dan vijfjaar geleden. „Toen ging het er om of je vóór of tegen Eu ropa was. Twee keuzes: wel of niet. Er was zelfs sprake van een nexit. Nu gaat het erom: wat voor soort Europa willen we?" Om te beginnen een sociaal Eu ropa. Want, zegt Eickhout, en hij gaat op het puntje van zijn stoel zitten: „Wat we nu hebben, is in feite het Europa van de WD. Het is heerlijk voor de bedrijven, maar niet per se voor de rest van de samenleving. Neem de winst belasting. Elk land bepaalt die voor zichzelf. En elk land houdt die zo laag mogelijk, omdat ze een 'gunstig vestigingsklimaat' wil len. Kijk naar Rutte en zijn divi dendbelasting. Het gevolg is dat bedrijven steeds minder afdragen aan de staat, en vergis je niet, dat gaat om heel veel geld. Hierdoor kan de staat minder uitgeven en dat gaat onder meer ten koste van het sociale vangnet. Sorry, dat kunnen we niet in stand hou den." Duurzaamheid Mocht hij inderdaad Spitzenkan didat worden, dan gaan we ook het woord 'duurzaamheid' vaak horen. En dan niet, zoals hij zelf zegt, op de boterzachte manier waarop het nu vaak in handelsak koorden wordt verwerkt ('Ergens in hoofdstukje 17'), maar als sleu telbegrip. „Wij willen duurzaam heid nastreven. Dat is de kern. Een totale omkering van je start punt. Vind je dat radicaal? Voor de gevestigde politiek misschien wel. Wij vinden dat bedrijven een dienende rol moeten hebben, niet een leidende." Maar ja, daar zit je dan met je 51 Europarlementariërs, nog geen 7 procent van het totale aantal. Dat is inderdaad net te weinig, er kent Eickhout. Daarom wil hij na de verkiezingen van volgend jaar procentueel in de dubbele cijfers eindigen. „Dan kun je een vuist maken. En jazeker, die kans is er. Ga er maar van uit dat de grote middenpartijen, de socialisten en de christendemocraten, samen geen meerderheid meer halen. Die tijd is voorbij. Dat betekent dat ze moeten gaan samenwerken en dat is interessant voor anderen die ook wat willen." 'Anderen', dat zijn in Europa tegenwoordig ook de populisten. Uit een recente peiling blijkt dat een op de vier Europeanen op een populistische partij stemt. Eick hout begrijpt dat, zegt hij. „Veel mensen menen dat de 'politieke elite' er niet meer voor ze is. Daar zit een kern van waarheid in. Het probleem is dat populisten geen oplossing bieden. Ze willen al leen afbreken." Dus, wat dan? „Dus is er ruim te voor een nieuwe beweging, die niet alleen dingen afwijst, maar die met alternatieven komt. En met een duidelijk idee van hoe Europa zou moeten zijn. Sociaal gericht, met een groene economie, veel minder verspil ling en schone lucht. Een Europa waarin het bedrijfsleven een eer lijke rol speelt en belasting be taalt, waarin het voor de burger prettig vertoeven is en waar de rest van de wereld met jaloezie naar kijkt. Dat zou mooi zijn, hè. Maar er is nog wel wat te doen, hoor." SPITZENKANDIDAT Het Nationaal Militair Museum heeft er een nieuw pronkstuk bij: het pistool van Rijkscommissaris Seyss-lnquart. Een Nederlandse tolk uit Zeeland trok tijdens de be vrijding op met Canadese militairen. Op 7 mei 1945 was hij met hen bij de arres tatie van Arthur Seyss-ln quart (Rijkscommissaris in het bezette Nederland) in de buurt van Hamburg. De Canadezen gaven het pistool, een Sauer 38H, als trofee mee aan deze tolk. Hij heeft het altijd in een kast bewaard, totdat zijn dochter het onlangs vond en er mee naar het bevrijdingsmu seum in Zeeland stapte. Het museum heeft dat niet kunnen vaststellen, maar gaat daar niet van uit. Seyss- lnquart was weliswaar ver antwoordelijk voor de dood van vele duizenden Neder landers, maar hij deelde vooral orders uit. Het wapen had hij bij zich om zichzelf te beschermen. Hij droeg het ook nooit zichtbaar. Honderd procent zeker zijn ze er niet van. Maar het mu seum is ervan overtuigd dat dit het echte wapen is van de Rijkscommissaris. Een belangrijke aanwijzing was dat de dochter van de tolk niets wilde verdienen, maar het wapen heeft geschon ken. De gangen van de tolk zijn gecheckt en het klopt dat hij bij de arrestatie van Seyss-lnquart was. Het museum vindt zelf van niet. Het laat juist zien dat Nederland ook een donker verleden heeft dat niet ver geten mag worden. Seyss- lnquart was nu eenmaal de hoogste nazi-leider in bezet Nederland. In het museum hangen ook al twee unifor men van hem en ligt een de gen. Ontvang gratis en vrijblijvend een bod. zonder gedoe, verkocht. zaterdag 24 november 2018 PC Bas Eickhout (Groenen) verheugt zich erop campagne te voeren, fotoanp Mark van Assen Brussel Een Spitzenkandidat is de lijsttrekker van een Euro pese partij (bij de Groenen zijn het er overigens twee: een man en een vrouw). Bij de vorige verkiezingen, in 2014, heeft het parlement af gedwongen dat de kandidaat van de grootste partij ook voorzitter wordt van de Euro pese Commissie. Dat was toen Jean-Claude Juncker van de christendemocraten. Het is echter geen regel. Raymond Boere Waar komt het vandaan? Zijn er mensen mee gedood? Hoe weet het museum ze ker dat dit het wapen van Seyss-lnquart is? Verheerlijkt het museum juist niet de nazi's door dit te tonen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13