De plofkip onder de vissen GIPHARTS KOOKEILAND In een wereld die volgens sommige wereldleiders van fakenieuws aan elkaar hangt, kon hij niet uitblijven: de fake vis. Maak kennis met de zalmforel. boogforel namen ('de plofkip onder de vissen', aldus Midas Dekkers) en voila: de zalmforel was geboren. Forellen zijn veel goedkoper dan zalmen, maar door de vis een zalm te noemen en zijn vlees te kleuren met aardolie, kon de prijs omhoog. De Consumenten betaalden er graag voor - en leefden nog lang en onwetend. Conclusie: sprookjes zijn mooi, maar je moet er niet in geloven. Het klonk als het begin van een sprookje: 'Er was eens een forel die eigenlijk een zalm wilde zijn'. Een verhaal over een dartele forel die was geboren in het verkeerde lichaam, want hij voelde zich eigenlijk een zalm. Vanbuiten oogde hij als een forel, maar vanbinnen had hij die mooie zachtroze kleur die zalmen zo bijzonder maakt. En misschien dat hij daardoor een beetje naast zijn vinnen ging zwem men, met alle gevolgen van dien. Zijn collega-forellen vonden hem maar een rare vis en de zalmen bij wie hij zo graag wilde horen haalden hun kieu wen voor hem op. Niemand wilde met hem spelen. Tot hij werd ontdekt door De Consument, een grage eter die dol op de zalmforel was, van wege de mooie roze kleur van zijn vlees en zijn schappelijke prijs. De Consument en de zalmforel leefden nog lang en gelukkig. Nou ja, niet helemaal. Na verloop van tijd werd duidelijk dat het verhaal van de zalmforel inderdaad iets weg had van een onzinverhaal. Een vis die vanbuiten oogde als een forel en er vanbinnen uitzag als een zalm? Biologen, journalisten en de makers van Keuringsdienst van Waarde kwamen tot de conclusie dat de zalmforel een fakevis was. Het had er allemaal mee te maken dat De Consu ment zich met alle liefde laat bedonderen en er altijd lieden zijn die daar misbruik van pro beren te maken. kleur van zalm. In de vrije zeeën eten veel zalmen een gar naalachtig plankton genaamd krill, dat goede vetzuren bevat. Zalmen die veel krill snoepen, kleuren roze en dit komt door een stofje dat in t972 is ontdekt. Inmiddels wordt het ook door de voedselindustrie geprodu ceerd uit aardoliedeeltjes. Toen men zalm begon te kweken in bassins was het goedkoper de vissen deze kunstmatige kleur- olie te voeren dan krill. Als we andere vissen nu ook eens aardolie voorschotelen krijgen die óók een roze kleur, dachten slimme voedselprodu centen, waarna ze de regen- Eten FOTOSHODYCAREMAN Het begon allemaal met de 48

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 138