Crisismanagement MONIGA Als er geld uit haar spaarpot is verdwenen, wil Oudste Dochter de politie bellen. ontbreekt. De kaart die we in het hotel meekrijgen lijkt overzichtelijk, maar geen enkele keer corresponderen de straatnamen op de kaart met die op de bordjes langs de weg. „Weet u waar Radio Beirut is?" vragen we die avond om de drie straten. Ook de Beiroeti's snappen niets van de kaart, maar als we naar de wijk Mar Mikhael vragen, wijst iedereen ons een stapje dich ter bij ons doel. Bij een hotel vragen we het de portier. Hij pakt zijn telefoon, belt het nummer dat op ons papiertje staat. „Hier oversteken, dan 200 meter rechtdoor, voor bij de hoge trappen en dan aan je linker hand." De plattegrond komt niet één keer meer uit de tas. Terug naar west-Beiroet, waar het draait om zien en gezien worden. Bijvoorbeeld langs de Corniche (de boulevard) of in Hamra Street, waar de happy few flaneert. In dit deel van de stad vind je luxe winkels met merken als Versace, Armani, Prada en Stella McCartney. Appartementen begin nen er vanaf anderhalf miljoen euro. Een glimmend blauwe Lamborghini remt af voor het stoplicht. Het raampje gaat open nadat we foto's hebben gemaakt. „Nice, nice!" roept de bestuurder lachend, hij steekt zijn duim op. „Welcome!" Aan het einde van de boulevard belanden mijn reisgenoot en ik op een kermisje dat uitblinkt in vergane glorie. Het reuzenrad begint te piepen en kraken als de kaart verkoper het in gang zet. Overal zitten roestplekken. Boven hebben we prachtig uitzicht over de zee, de omliggende gebou wen en de palmbomen. Na de eerste ronde komt de kaartverkoper naar ons bakje en geeft er een harde slinger aan. Tollend gaan we - we zijn de enige in de attractie - weer naar boven. We horen de man hartelijk lachen. We zitten er allebei versteend bij, ik verlies mijn oriëntatie, word licht in mijn hoofd, knijp mijn ogen dicht en hou me met kracht vast aan de stangen. Ik wil eruit! Langzaam zakt het bakje naar beneden. „Please, no more spinning", zeggen we wit weggetrokken als we beneden komen. Hij glimlacht. „You're welcome!" Ik ben geen ster in zakgeld uitdelen. De afspraak is één euro per week op zaterdag, maar ik vergeet het zo goed als altijd en de meisjes gek genoeg ook. Zo nu en dan geef ik ze ter compensatie wat munten of een briefje. Als je het optelt is het meer dan die euro per week, dus misschien zijn de dametjes zo calculerend dat ze desinteresse veinzen en de langetermijninkomsten verkie zen boven de wekelijkse euro. Maar eigenlijk denk ik dat ze nog heerlijk argeloos zijn als het om geld gaat. Iets te argeloos misschien. Bij Oudste Dochter stond de spaar pot open en bloot op haar nacht kastje. Haar bundeltje briefjes, een euro of honderd, goed zicht baar, want de deksel (zo eentje die je er met een mes moet af- wippen) was kwijt. En op een dag was het bundeltje verdwenen. Ze kwam het melden beneden in de televisiekamer. Ik was niet meteen gealarmeerd. We gaan wel even zoeken, heb je er niet mee gespeeld? In een portemon nee gedaan? Een halfuur later moesten we constateren dat de honderd euro echt foetsie waren. Oudste Dochter trok wit weg. Jongste Dochter ging van schrik huilen. En in mijn hoofd begon het zwartepieten. Wie had er met zijn of haar poten in de spaarpot van mijn dochter ge zeten? Wie was er op zolder geweest? Vriendinnetjes? Vriendjes? De cv-monteur? Kinderen van bezoek? De oppas? „Ik wil de politie bellen", zei Oudste Dochter. Dat vond ik dan weer wat over dreven. „Nou, ik denk niet dat de politie veel kan doen," zei ik sus send. Maar wat moest ik dan wel met deze kwestie? Ik zette in op klein houden, in de hoop een kindertraumaatje te ontwijken. „Hoe vervelend het ook is, we zullen er waarschijnlijk nooit achter komen wat er precies is gebeurd, mijn meisje." Om het scherpe randje er vanaf te halen pinde ik nog dezelfde avond 60 euro die samen met de overge bleven munten in een andere, goed afgesloten, spaarpot ver dwenen. Als extra veiligheids maatregel werd het varken - deze had echt de vorm van een varken - in een oude kist op mijn slaap kamer weggestopt, Jongste Doch ter zette die van haar er demon stratief naast. Prima gemanaged, dacht ik. Tot Oudste Dochter me een week later, net als ik haar een nacht zoen wil geven, bij de arm pakt en zegt: „Mama, we doen net alsof er niks is gebeurd, maar er is wel een diefhier in huis ge weest, hè." Luxer dan luxe De ene Ferrari na de andere Porsche rijdt in Beiroet voorbij. Of een felblauwe Lamborghini als deze. Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 7 en 10 en heeft een vriend. WG ZATERDAG 24 NOVEMBER 2018 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 137