iMft lllli wlmt Immm. met de fakir ontbrak. Er speelde een Arabi sche band op een podium. Rijk ogende bezoekers zaten aan tafels, omgeven door waterpijpen en flessen wijn en sterkedrank. In het midden stroomde groen verlicht wa ter uit een fontein, tropische bomen stralen er in magisch blauw licht. De goedkoopste fles wijn op de menukaart kostte 180 dollar. „Dat is wel een exclusief feestje geweest", zegt Moustafa. Hij heeft nog wel wat tips. „Vanavond kun je naar club Projekt, of naar Radio Beirut, een café vanwaar rechtstreeks radio wordt uitgezonden." Moustafa Fahs zette Alternative Tour Beirut op, dat toeristen het Beiroet laat zien waar je niet met een reisgids komt. Hij praat met ons vrijuit over geloof, politiek en oor log. Eén keer, als hij in een eettentje Hez- bollah noemt, wijst de eigenaar hem op een sticker. 'Hier niet praten over politiek', luidt de tekst in het Arabisch. „Dat heeft niets te maken met spanningen, hoor. Maar de eige naar wil het gewoon niet in zijn zaak. Mis schien dat hier ooit twee gasten met elkaar op de vuist zijn gegaan. Een enkel tentje heeft zo'n sticker." Hij loopt naar de eige naar en omhelst hem. Elke zaterdag kunnen toeristen aanhaken bij zijn wandelltour, maar vandaag neemt Moustafa ons mee op de fiets. Zeer uitzon derlijk voor Beiroeti's, die niet fietsen en liefst zo min mogelijk lopen. Maar Moustafa weet dat buitenlandse toeristen wel willen fietsen en dat ze zo een groter deel van de stad kunnen zien. „Goed opletten", waar schuwt hij wel. „Het verkeer is hier een chaos. En let niet op al dat getoeter. In Bei roet is er overal herrie." Een understate ment. Overal hoor je drilboren, ronkende vrachtwagens, betonmolens of toeterende auto's. Geuren van zoete waterpijpen, vleugjes citroen, wierook en gegrild vlees wisselen elkaar af met de stank van benzine en riolering. De fietstocht gaat door oost-Beiroet, waar de christenen wonen. Hier vind je winkel tjes waar fruit, plastic mandjes en antiek worden verkocht en eettentjes waar je fala- fel of pannenkoeken gevuld met vlees en hummus eet. Uit appartementen wapperen verkleurde lappen stof, als bescherming te gen de zon. Soms fietsen we langs prachtige koloniale panden met Franse balkonnetjes en houten luiken, dan weer langs een verla ten gebouw zonder ramen, waar een boom uit het dak groeit. Dikke bundels illegaal Uit thuis Beiroet Vervoer Transavia vliegt sinds 1 november als enige maatschappij rechtstreeks vanaf Schiphol op Beiroet. Tickets zijn er vanaf 59 euro. Overal in de stad rijden taxi's. Een visum is verkrijg baar op de luchthaven. Overnachten Het Phoenicia-hotel heeft luxe kamers en een uitge breid ontbijt; vanaf 250 euro per nacht. Goedkopere hotels zijn er ook; vanaf 100 euro per nacht. Uitgaan Clubs: Projekt, Skybar, Music Hall. De wijk Mar Mikhael telt vele cafés, waaronder Radio Beirut. Het personeel draagt T-shirts met de tekst drop 'n beats, not bombs. Boek Als voorbereiding op een paar dagen naar Beirut is Abdelkader Benali's Berich ten uit een belegerde stad fijn leesvoer. Rondleidingen Wie het 'alternatieve Beiroet' wil bekijken, surf naar alternative-beirut.com (Reisreportages kunnen deels zijn gesponsord. Spon sors hebben geen invloed op de tekst en vormgeving). WG k Mar Mikhael Cornict emcia Mohamad al amin Mosque Uj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 134