€19," grote S EUWS 11 CADEAUS INZAMELING Nel en Nico Postmus wonen wekenlang in een met cadeautjes volgestouwd huis. Tot Sinterklaas. Dan brengen ze pakjes bij kinderen die gewoonlijk van hun ouders horen dat de Sint dit jaar niet langskomt. Testament van een genie Stephen Hawking 'Heerlijk boek.' Nel Postmus (67) schuifelt op haar sloffen door de woonkamer in het Noord-Groningse Finsterwolde. Ze loopt uiterst voorzichtig, om niet tegen een stapel sinterklaasca deautjes te botsen. Dat is in een kamer bezaaid met duizenden puzzels, knuffels en spel letjes zo gebeurd. Het doet haar weinig dat ze al weken niet meer normaal op haar twee witleren banken kan zitten. Ze is samen met haar man Nico (67) niet anders gewend. Al ruim vier jaar ziet hun Groningse boer derij er rond deze tijd hetzelfde uit: stampvol cadeautjes in alle soorten en maten. En het worden er elk jaar meer. Hun missie: cadeaus verzamelen voor gezinnen uit de gemeente Oldambt die het financieel zwaar hebben. Voor kinderen die van hun ouders horen dat ze dit jaar wel lief zijn geweest, maar dat Sin terklaas helaas niet langskomt. Voor kinderen die na pakjesavond niet naar school willen, omdat ze in de kring niet durven te vertellen dat ze niks heb ben gekregen. „Vrese lijk toch?" zegt Nel ge ëmotioneerd. „Er is hier zo veel stille ar moede. Dat gaat me aan het hart." 85 gezinnen Dit jaar zijn ze via hulpor ganisaties in contact gekomen met 85 gezinnen die hun hulp kunnen gebruiken. „We vragen ze natuur lijk wel eerst om toestemming." Het Groningse stel levert geen half werk en heeft een dagtaak aan het verzamelen, sorteren, inpak ken en verspreiden van de ca deautjes. De gezinnen hebben elk twee tot vijf kinderen en elk kind krijgt twaalf cadeautjes, keurig in gepakt door een inpakploeg en voorzien van vrolijke naam- stickertjes. „Het hele jaar door verzamelen we cadeautjes, die we opslaan op zolder. Mensen komen ze afleve ren, of we halen ze op. Je wilt niet weten wat voor prachtig, soms on uitgepakt speelgoed mensen heb ben staan. We hebben maar één voorwaarde: het moet er netjes uitzien. De kinderen moeten er wel trots op kunnen zijn." De motivatie om door te gaan met de actie wordt elk jaar groter, legt Nel uit. Bij het bezorgen ziet ze soms schrijnende gevallen. „Sa men met mijn zoon René en vriendin Lineke brengen we, ver kleed als Sint en Piet, zelf de ca- We hebben maar één voorwaarde: het moet netjes zijn. De kinderen moeten er trots op kunnen zijn deaus rond. Vorig jaar waren we bij een gezin met vier kinderen. Bij aankomst kwamen ze naar bui ten gesprint. Het jongste meisje hing direct huilend aan mijn been. Toen ik haar optilde en vroeg wat er aan de hand was, vertelde ze dat mama had gezegd dat Sinterklaas dit jaar geen tijd voor ze had. Ze dacht dat wij de verrassing waren, maar toen we vertelden dat we ook nog cadeautjes kwamen brengen, wa ren ze door het dolle heen. „We doen het voor de kinderen, maar we doen het ook voor onze overleden zoon Pieter. Hij hield zo van Sinterklaas en kerst. Net als ik. Vlak voordat hij overleed, nu drie jaar geleden, heeft hij ons op het hart gedrukt dat we hiermee door moesten gaan. En dat doen we." Stille armoede Het stel praat graag over hun zoon, maar makkelijk is het niet. Pieter overleed veel te jong aan acute bot- en blaaskanker. Hij werd 36 jaar. Overal in de boerderij hangt zijn foto, en Nico praat vol trots over zijn zoon, die een politieke partij oprichtte om onder meer de stille armoede in zijn gemeente bespreekbaar te maken. Terwijl Nico vertelt, luisteren vijf inpak- dames mee. In totaal helpen tien vrouwen met het inpakken van de cadeaus. Nel maakt vooraf een rooster, anders 'loopt iedereen el kaar maar in de weg'. Aan het keukenblok worden de voorgesorteerde cadeautjes inge pakt en voorzien van een sticker. De rollen inpakpapier en plakband liggen overal, en onder het vou wen en plakken wordt uitgebreid gekletst. Voor inpakhulp Kea (60) heeft het inpakken een dubbele betekenis. „Ik heb het zelf ook niet breed en heb lang overspannen thuis gezeten. Dit werk helpt me." Nel schuifelt ondertussen nog steeds rond tussen de duizenden cadeaus in haar woonkamer. Ze zoekt alles per kind zelf uit, waar bij ze let op leeftijd en wat andere kinderen in het gezin krijgen. Als alle cadeaus zijn uitgedeeld, wordt de kamer opgeruimd, zodat Nel en Nico met hun kinderen en klein kinderen zélf het sinterklaasfeest kunnen vieren. En daarna begint alles weer van voor af aan. De woonkamer wordt omgetoverd tot distributiecen trum voor 89 kerstpakketten. De tassen vol levensmiddelen, ge sponsord door lokale onderne mers, worden veelal bij dezelfde gezinnen afgeleverd. Want naast een fijne Sinterklaas verdient ie dereen ook een mooie kerst, met een écht kerstdiner. STEPHEN HAWKING antwoorden dwdd VRAGEN VERKRIJGBAAR IN DE (ONLINE) BOEKHANDEL zaterdag 24 november 2018 GO Nel Postmus baant zich een weg door de woonkamer vol cadeaus. Door Nel en Nico rij dt de Sint geen enkel huisje voorbij Bonne Kerstens Finsterwolde - Nel Postmus Kijk op de site bij /video Op bezoek in Finsterwolde, bij Nel en Nico Postmus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11